تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص آلزایمر فقط با یک آزمایش خون

تشخیص آلزایمر فقط با یک آزمایش خون

تعمیرکار: پژوهشگران سوئیسی تلاش می کنند نوعی آزمایش خون عرضه کنند که می تواند به تشخیص فوری و ساده آلزایمر کمک نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزمدیکال، افراد مشکوک به آلزایمر در صورت ظهور نشانه های بیماری باید خودرا برای آزمایش های طولانی و پیچیده آماده کنند تا از مبتلاشدن به این بیماری مطمئن شوند. پژوهشگران "آزمایشگاه های فدرال سوئیس برای فناوری و علوم مواد"(EMPA) و "بیمارستان کانتون"(Canton Hospital) سوئیس، درحال توسعه یک آزمایش خون هستند که با بهره گیری از "میکروسکوپ نیروی اتمی"(AFM) می تواند امکان تشخیص قابل اطمینان را فراهم آورد.

نگاهی عمیق به جهان مولکولی
"پیتر نیرمالراج"(Peter Nirmalraj)، از پژوهشگران این پروژه، ابتدا تصمیم گرفت بیماری زایی مولکولی آلزایمر را درک کند تا بتواند روش های جدیدی برای تشخیص و درمان عرضه نماید. گام بعدی، رمزگشایی نقش دقیق پپتیدهای آمیلوئید بتا و پروتئین های تاو است که با بیماریهای عصبی مرتبط هستند. بنابراین، نیرمالراج نه فقط برای تشخیص وجود پروتئین های مشکوک، بلکه برای تعیین شکل و مقدار آنها کوشش کرد.
روش های فعلی، امکان تعیین کردن مقدار کلی هر دو پروتئین در مایعات بدن را فراهم می کنند. در هر حال، این روش ها نمی توانند تفاوت در شکل و وضعیت تجمع پروتئین را مشخص کنند.
بنابراین، پژوهشگران درحال کار کردن روی روش هایی هستند که امکان بررسی خون در مقیاس نانومتر را فراهم می کنند و ساختار و ریخت شناسی پروتئین ها را از بین نمی برند.
نیرمالراج و متخصصان بیمارستان کانتون، پژوهش اولیه را با موفقیت به انتها رسانده اند. آنها جهت بررسی آزمایشی، نمونه های خون ۵۰ بیمار و ۱۶ فرد سالم را ارزیابی کردند. پژوهشگران با بهره گیری از میکروسکوپ نیروی اتمی، سطح حدود ۱۰۰۰ گلبول قرمز خون شرکت کنندگان را بدون اطلاع از وضعیت سلامتی آنها مورد بررسی قرار دادند. نیرمالراج اظهار داشت: این تنها راهی بود که بتوانیم از تفسیر عینی داده ها مطمئن شویم.

شاخصی به نام فیبر پروتئین
پژوهشگران، اندازه، ساختار و بافت پروتئین های انباشته شده روی گلبول های قرمز خون را بررسی کردند. آنها بعد از بررسی ۱۰۰۰ گلبول قرمز توانستند الگویی پیدا کنند که با مرحله بیماری شرکت کنندگان، همخوانی داشته باشد. افرادی که به آلزایمر مبتلا بودند، مقادیر زیادی از فیبر پروتئین داشتند که از پپتیدهای آمیلوئید بتا و پروتئین های تاو تولید شده بود. نیرمالراج در افراد سالم، تنها تعداد کمی فیبر را شمارش کرد.
این پژوهش، امکان تجزیه و تحلیل خون با بهره گیری از میکروسکوپ نیروی اتمی را فراهم می آورد. بگفته پژوهشگران، اگر بتوان یک آزمایش خون را بر طبق این روش ابداع کرد، افراد مشکوک به آلزایمر، از روش ناخوشایند سوراخ کردن مجرای نخاعی برای تشخیص قابل اطمینان بیماری در امان می مانند.
با وجود این، هنوز راه زیادی وجود دارد تا آلزایمر با بهره گیری از یک آزمایش خون تشخیص داده شود. گام بعدی پژوهشگران این است که با بررسی تعداد بیشتری از بیماران در مراحل مختلف بیماری با بهره گیری از میکروسکوپ نیروی اتمی و تجزیه و تحلیل شیمیایی، داده های بیشتری به دست بیاورند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/07
09:45:56
5.0 / 5
569
تگهای خبر: تشخیص , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار