تعمیرگاه ستفیکس
برمبنای گزارش سازمان فناوری اطلاعات؛

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

به گزارش تعمیرکار گزارش رصد و پایش پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی همزمان با سومین سال ابلاغ این طرح، در جهت اعلام چالش ها برای رفع موانع و پیشبرد آن توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر گردید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، در عصر حاضر دولت الکترونیک بعنوان محوری حیاتی در عرضه خدمات بهتر، تعامل مؤثرتر و افزایش شفافیت شناخته می شود و یکی از مقولات مهم در جامعه اطلاعاتی است که آنرا «استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پشتیبانی از عملکرد حاکمیت و فراهم ساختن زیرساخت های موردنیاز عرضه انواع خدمات الکترونیکی، افزایش مشارکت شهروندان و فراهم کردن اطلاعات و خدمات دولتی متناسب با نیاز شهروندان، کسب و کارها، کارمندان و دیگر بخش های دولتی» تعریف می کنند. نتیجه اجرای دولت الکترونیکی را میتوان در افزایش چابکی، کارآیی و اثربخشی دولت و تسهیل دسترسی به خدمات و اطلاعات با کیفیت و همینطور افزایش شفافیت و پاسخگویی دولت دانست و از آنجاییکه انتظارات افراد در ارتباط با نحوه و کیفیت عرضه خدمات به صورت روز افزون درحال تغییر است و دولت هم باید پاسخگوی این نیازها و انتظارات باشد، ایجاد دولت الکترونیک نه تنها یک اجبار برای جوامع کنونی است، بلکه ابزاری برای توسعه کشورها هم به حساب می آید. در ایران هم همسو با تحولات جدید جامعه جهانی، پرداختن به دولت الکترونیک یکی از دغدغه های اصلی به حساب می آید و برای پیشبرد اهداف آن، از آبان سال ۹۶ با تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات (سازمان فناوری اطلاعات ایران)، سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و چند تن از خبرگان این حوزه، پیرو ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، توسعه دولت الکترونیکی جدی تر شد. در این کارگروه به سبب تنوع و تعدد پروژه های دولت الکترونیک در کشور و به منظور هدفمندسازی و تسریع در پیشرفت و بهره برداری از پروژه های مهم و حیاتی، ۲۳ پروژه بعنوان پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک از میان مجموعه پروژه ها انتخاب و به تصویب هیئت وزیران در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۷ رسید. بعد از آن هم شیوه نامه اجرایی این سند در ۲۰ شهریورماه سال ۹۷ توسط سازمان اداری و استخدامی ابلاغ گردید. در این سند مسئولیت تشکیل دفتر مدیریت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی و عرضه گزارش آنلاین و دوره ای به رئیس جمهور به سازمان فناوری اطلاعات محول شد.وضعیت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکیسازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت اجرای پروژه های دولت الکترونیک را در چارچوب «گذرگاه تبادل خدمات دولت الکترونیک»، «اپن دیتا»، «کارپوشه ملی ایرانیان» و هم «۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی» بر عهده دارد. ازاین رو معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی آخرین وضعیت سرویس ها و خدمات ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی را منتشر نموده است. در این سامانه معماری فرایند و دسترسی جهت ایجاد پروتکل یکپارچه و برخط از ارسال گزارش از دستگاههای مجری و همکار تا نظارت اعضای کارگروه ماده ۴ و شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پیاده سازی شده است. این گزارش با هدف همکاری در تعیین کلیه ابعاد پروژه و تکمیل نقصها مستندات و رصد و پایش پیشرفت پروژه و مشکلات و چالش ها در جهت رفع موانع و پیشبرد آن انتشار یافته است.
نمای کلی پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

گزارش وضعیت پیشرفت و عملکرد پروژه های اولویت دار الکترونیکی

گزارش دسته بندی مشکلات پروژه ها
مطابق این گزارش، از میان ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی، تنها پیشرفت و عملکرد ۵۱ درصد پروژه ها قابل قبول اعلام شده، ۳۵ درصد پروژه ها نیازمند پیشبرد و ۱۲ درصد هم نیازمند بازنگری هستند. با این وجود به نظر می آید که با گذشت بیشتر از ۳ سال از ابلاغیه اجرای این مصوبه، این گزارش عملکرد، قابل قبول نیست. برای مثال پروژه هایی مانند توسعه و استقرار نظام جامع سلامت الکترونیک، سامانه مالیات الکترونیک و سامانه یکپارچه حسابداری و مالی دستگاههای اجرایی که سامانه های با اهمیتی محسوب می شوند با گذشت بیشتر از ۳ سال همچنان نیازمند بازنگری اعلام شده اند. در این میان سامانه GNAF، سامانه استقرار هویت هوشمند اشخاص حقوقی، استقرار و کاربردی شدن امضای الکترونیک در تبادلات و اسناد، ساماندهی دفاتر پیشخوان، ایجاد نظام بیمه الکترونیکی و بهره برداری از سامانه اعتبارسنجی مدارک آموزش رسمی کشور، استقرار پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، ایجاد سامانه جامع مدیریت نظام اداری و خدمات کشور، ایجاد و استقرار سامانه جامع دولت همراه و استقرار کارپوشه ملی ایرانی ها همچون خدمات الکترونیکی هستند که پیشرفت آنها قابل قبول است.


منبع:

1400/07/01
11:47:17
5.0 / 5
632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار