تعمیرگاه ستفیکس
ناسا با انتشار تصاویر جدید تائید كرد

جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی توسط استقامت

جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی توسط استقامت

ناسا با انتشار تصاویری جدید موفقیت مریخ نورد استقامت در جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی را تایید نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این آژانس فضایی در روز دوشنبه در توییتر خود نوشت "گرفتمش" و عکسی نیز از هسته سنگی که کمی از یک مداد ضخیم تر است و داخل لوله مخصوص جمع آوری نمونه قرار دارد، منتشر نمود.
ناسا هفته گذشته اعلام نموده بود که بنظر می رسد این ماموریت به درستی انجام شده است اما کم نور بودن تصویر به دست آمده، موجب می شد که پژوهشگران نتوانند از قرار گرفتن نمونه در لوله آزمایش کاملا مطمئن شوند، بدین سبب آنها باید تصاویر بهتری با نور بهتر ثبت می کردند و این کار مستلزم زمان بیشتری بود.اولین تصویر ثبت شده با نور نامناسب
ناسا در توییت جدید خود نوشت: با بهتر شدن نور تصویر می توان نمونه ی جمع آوری شده را در لوله به خوبی مشاهده کرد. هدف بعدی بستن لوله و ذخیره کردن آنست.
سنگی که برای نمونه برداری مورد هدف قرار گرفت قطعه سنگی به نام "روشه" (Rochette) بود و مریخ نورد استقامت از یک مته در انتهای بازوی رباتیک دو متری خود برای حفر کردن سوراخی در این سنگ بهره برد.سنگ "روشه"
بعد از حفر سنگ و نمونه برداری از مرکز آن استقامت لوله مخصوص نمونه را پنج بار و هربار به مدت یک ثانیه به لرزش درآورد. این روش که "percuss to ingest" نامیده می شود موجب سرازیر شدن نمونه به پایین لوله و پاک شدن لبه های لوله ی آزمایش از مواد باقی مانده می شود.
مریخ نورد استقامت در ماه فوریه در بستر یک دریاچه باستانی در دهانه جزرو فرود آمد. ماموریت این مریخ نورد جستجوی نشانه های حیات باستانی است. همین طور استقامت در تلاش است تا خاصیت های زمین شناختی و آب و هوای گذشته مریخ را مشخص نماید.


ناسا در نهایت نمونه های جمع آوری شده توسط استقامت را طی ماموریتی مشترک با آژانس فضایی اروپا در دهه ۲۰۳۰ به زمین باز می گرداند. قبل از این نخستین تلاش استقامت برای جمع آوری نمونه از سطح مریخ به سبب سست بودن سنگ انتخاب شده با شکست روبه رو شده بود.لوله پلمپ شده نمونه1400/06/16
23:34:01
5.0 / 5
1005
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار