تعمیرگاه ستفیکس

ثبت رکورد جدید بازدهی در تولید هیدروژن خورشیدی

ثبت رکورد جدید بازدهی در تولید هیدروژن خورشیدی

تعمیرکار: پژوهشگران به بیشترین بازدهی تبدیل انرژی خورشید به هیدروژن به میزان بیش از بیست درصد دست یافته اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تولید هیدروژن خورشیدی یک سیستم تولید انرژی پاک است که پتانسیل بالایی برای تقویت کوشش های پایداری در سراسر جهان دارد. اما متأسفانه به سبب هزینه های بالای تولید و عملکرد، تا حد زیادی با چالش روبروست.
حالا پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه "نیو ساوث ولز" یک رکورد جهانی جدید در حوزه تولید هیدروژن تجدیدپذیر از انرژی خورشیدی با بهره گیری از مواد ارزان ثبت کرده اند. این دانشمندان به بازده تبدیل انرژی خورشید به هیدروژن بیش از 20 درصدی دست یافته اند.
پژوهشگران بر ترکیب سلول های خورشیدی با مواد کاتالیزور کم هزینه برای تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن بوسیله الکترولیز تمرکز کردند.
دکتر "سیوا کاروتوری" نویسنده و محقق دانشگاه ملی استرالیا می گوید که رویکرد جدید تیم وی در ترکیب سلول های خورشیدی با الکترولیز کننده های هیدروژن در یک واحد می تواند پیشرفت شایان توجهی در بازدهی تولید و کاهش هزینه ها بوجود آورد.
"کاروتوری" می گوید: "در یک الکترولیز کننده ی متمرکز که به طور معمول با برق کار می کند، غشاء و الکترودها در تعداد زیاد - اغلب صدها عدد - روی هم قرار می گیرند تا به ظرفیت تولید مطلوب برسند که منجر به ایجاد یک سیستم پیچیده میشود.
"کاروتوری" افزود که در الکترولیز مستقیم فتوولتائیک(PV)، یک واحد الکترود و غشاء را می توان مستقیماً با سلول های PV ترکیب کرد و به یک ماژول هیدروژنی خورشیدی ساده تبدیل کرد و نیاز به زیرساخت های برقی و الکترولیز کننده ها را از بین برد و به تبدیل قدرت بیشتر، بازدهی و هزینه های کمتر رسید.
این تیم حدس می زند که طراحی جدید آنها می تواند هزینه تولید هیدروژن تجدیدپذیر را به 2.30 دلار به ازای هر کیلوگرم کم کند که با اهداف تعیین شده توسط وزارت انرژی ایالات متحده مطابقت دارد.
این خبر خوشحال کننده ای است، برای اینکه جهان تلاش می کند تا سال 2050 به انتشار صفر خالص گازهای گلخانه ای برسد، چیزی که هدف پروژه های هیدروژن سبز است.
در سال 2017 یکی دیگر از نوآوری های انرژی از یک دکل خورشیدی شناور برای تولید سوخت هیدروژنی با بهره گیری از آب دریا استفاده نمود. با این وجود، این فناوری نیز همچنان پرهزینه بود.
منبع:

1400/06/15
21:31:33
5.0 / 5
1039
تگهای خبر: برقی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار