تعمیرگاه ستفیکس

وقتی مارمولک ها الهام بخش ساخت ربات می شوند!

وقتی مارمولک ها الهام بخش ساخت ربات می شوند!

یک گروه پژوهشی با الهام از نوعی مارمولک موفق شده است که به ابداع ربات های نرم بپردازد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، هنگامی که مارمولک های جهنده موسوم به "گکو"(Gecko‎) با سطوح عمودی مانند تنه درختان برخورد می کنند، می توانند بجای تکان خوردن و افتادن روی زمین، از آن سطح آویزان شوند. دانشمندان، آنچه را که این قابلیت را به گکوها می دهد، کشف کردند و این قابلیت را در یک ربات کوچک به کار گرفتند.
این پژوهش به سرپرستی پروفسور "رابرت فول"(Robert Full)، استاد "دانشگاه کالیفرنیا، برکلی"(UC Berkeley)، "اردیان یوسفی"(Ardian Jusufi)، پژوهشگر موسسه "ماکس پلانک"(Max Planck) آلمان، دکتر "رابرت سیدال"(Robert Siddall)، پژوهشگر "دانشگاه ساری"(University of Surrey) انگلستان و دکتر "گرگوری برنز"(Gregory Byrnes)، پژوهشگر "کالج سیینا"(Siena College) در نیویورک انجام شده است.
یوسفی طی فصول مختلف در سنگاپور، چندین فیلم آهسته از نوعی کگوی آسیایی موسوم به "Hemidactylus platyurus" ثبت نمود که از تنه یک درخت به تنه درخت دیگری می پرید. گکوها تلاش می کردند تا از فرود ناخوشایند دوری کنند. آنها هنگام انجام دادن این کار، با سرعتی حدود شش متر در ثانیه حرکت می کردند.
در صورتیکه سر، شانه ها و پاهای جلو از درخت جدا شد، مارمولک ها توانستند تنه درخت را با پای عقب خود بگیرند. این کار به آنها امکان داد تا دم بلند خودرا روی درخت فشار دهند تا بدین ترتیب عقب رفتن و سقوط آنها روی زمین اتفاق نیفتد.


دانشمندان این مکانیسم مهار را در یک ربات نرم چاپ سه بعدی بازسازی کردند. این ربات به چهار پا، یک دم و یک تاندون داخلی مجهز است که بصورت خودکار راه اندازی می شود تا هرگاه که پاهای جلو، تماس شدیدی با یک سطح داشتند، دم را به سمت پایین فشار دهد.
هنگامی که ربات روی یک دیوار پوشیده از نمد پرتاب شد، توانست در ۵۵ درصد از مواقع، بدون سقوط کردن به دیوار بچسبد. بااینکه ممکنست این کار، فوق العاده به نظر نرسد اما میزان موفقیت ربات با حذف دم، تا ۱۵ درصد کم شد. این مساله با آنچه در گکوهای وحشی دیده شد، مطابقت دارد. کگوهای دم دار، ۸۷ درصد موفقیت داشتند اما کگوهایی که دم خودرا هنگام مبارزه با شکارچیان یا در حوادث دیگر از دست داده بودند، حدودا ناموفق بودند.
یوسفی اظهار داشت: ما با بهره گیری از این ربات توانستیم به بررسی چیزی بپردازیم که نمی توانیم با بهره گیری از کگوها آنها را بررسی نماییم. نیروهای واکنشی دیوار هنگام فرود آمدن، تایید کردند که دم، بخش مهمی در فرود آمدن محسوب می شود. فرودگر رباتیک ما نه فقط دراین زمینه تاثیر می گذارد، بلکه با افزایش استواری و ساده سازی کنترل، به بهبود حرکات ربات کمک می نماید.
این پژوهش، در مجله "Communications Biology" به چاپ رسید.1400/06/13
23:03:36
5.0 / 5
865
تگهای خبر: راه اندازی , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار