تعمیرگاه ستفیکس

شکست موشک آسترا در آزمایش نظامی آمریکا

شکست موشک آسترا در آزمایش نظامی آمریکا

تعمیرکار: موشک ˮLV0006ˮ ساخته استارتاپ فضایی ˮآستراˮ پیش از حرکت به سمت آسمان به پهلو خم و سبب شد این پرتاب دقایقی بعد با شکست مواجه شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بطور معمول تکرار موفقیت آسان است. شما متوجه می شوید که چه چیزی منجر به آن شده و مدام آنرا تکرار می کنید. این فرمول حدودا در همه جا به استثنای علم پرتاب موشک کار می کند.
حالا استارتاپ فضایی "آسترا"(Astra) مستقر در کالیفرنیا بعد از چشیدن طعم موفقیت و رسیدن به فضا در ماموریت قبلی خود، در پرتاب موشک جدید خود در حین آزمایش برای ارتش آمریکا با شکست مواجه گردید.
این شرکت می گوید با مرور داده ها و ویدیو های پرواز مشخص شده است که خاموش شدن موتور بلافاصله بعد از پرتاب رخ داده است و این شرکت به تیم خود افتخار می کند. بگفته این استارتاپ فضایی، رسیدن به فضا ممکنست سخت باشد، اما مانند این موشک، آنها تسلیم نمی شوند.
پرتاب موشک ها سال ها به طول انجامیده و میلیاردها دلار صرف آن شده تا به ثمر نشسته است. اما بعد از ورود شرکت های خصوصی مانند "اسپیس ایکس"(SpaceX)، هزینه پرتاب ماهواره ها کاهش یافته است و این امر موجب سهولت پرتاب ماهواره ها برای شرکتها شده است.
با این وجود، این استارتاپ کالیفرنیایی معتقد می باشد که با ساختن موشک ها در مقیاس بیشتر، فضای بیشتری برای کاهش هزینه پرتاب های فضایی وجود دارد.
این استارتاپ که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد، توسعه و تکامل موشک های خودرا با بهره گیری از قطعات تولید انبوه شده سرعت بخشید و هزینه های پرتاب را کم کرد.
این شرکت در دسامبر سال قبل به صف ناسا و "اسپیس ایکس" ملحق شد تا موشک خودرا به فضا ارسال نماید. آنچه واقعاً در مورد این پرتاب قابل توجه بود این بود که تنها پنج نفر برای این پرتاب در سکوی پرتاب حضور داشتند.
اما حالا تکرار بعدی آن، آنطور که برنامه ریزی شده بود، پیش نرفت. بعد از آن پرتاب موفق، این شرکت تعدادی از ارتقاهای برنامه ریزی شده را به این پرتاب اضافه کرد و این پرتاب چند ثانیه پیش از انجام به سبب مشکل در موتور کنسل شد. اما حتی با وجود یک روز تاخیر در این پرتاب، هیچ کس نمی توانست حدس بزند که این موشک در هنگام بلند شدن به پهلو خم می شود و پرتاب ناکام می ماند.
این موشک طبق برنامه در ساعت ۳: ۵۵ پس از ظهر به وقت محلی به هوا برخاست، اما یک ثانیه بعد، یکی از موتورهای اصلی خراب شد و با این وجود پرواز ادامه یافت و تقریباً دو دقیقه و سی ثانیه بعد از پرتاب، همه موتورها خاموش و موشک بعد از طی مسافت ۵۰ کیلومتری به زمین بازگشت.
"کریس کِمپ" مدیرعامل "آسترا" می گوید در طول خم شدن موشک به پهلو، موشک سوخت بیشتری سوزاند و موجب شد به قدری سبک شود که توسط چهار موتور روشن به هوا برخیزد. این ماموریت یک ماموریت آزمایشی برای ارتش ایالات متحده بود و هیچ محموله ای که در مدار قرار گیرد، در آن وجود نداشت.
همانطور که کمپ گفت، این شرکت داده های باارزش به دست آمده از این شکست را بررسی می کند.
این موشک که از آلومینیوم ارزان تولید شده و مانند خودرو ها مونتاژ شده است، می خواهد سال آینده ماموریت های بیشتری را انجام دهد و حتی هدف پرتاب روزانه در آینده را در سر می پروراند.
منبع:

1400/06/10
11:30:31
5.0 / 5
710
تگهای خبر: خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار