تعمیرگاه ستفیکس

شنیدن صدای مادر، درد نوزاد را می کاهد

شنیدن صدای مادر، درد نوزاد را می کاهد

تعمیرکار: پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی نشان داده اند که شنیدن صدای مادر می تواند درد نوزاد را کم کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک پژوهش جدید نشان داده است هنگامی که نوزادان نارس تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند، در صورت شنیدن صدای مادر خود، درد کمتری را احساس می کند.
نوزادان نارس که قبل از هفته ۳۷ متولد می شوند، روزها تا هفته ها از زندگی خویش را در دستگاه معروف به "انکوباتور"(incubator) می گذرانند و در این زمان، مراحل متعدد پزشکی را طی می کنند.
این مراحل می تواند جمع آوری نمونه های خون برای آزمایش، قرار دادن لوله های تغذیه و لوله گذاری برای نوزادانی را شامل شود که به تنفس نیاز دارند.
مشکل اینجاست که معمولاً نمی توان به نوزادان، مسکن دارویی داد برای اینکه این داروها می توانند در رشد عصبی نوزاد، اختلال ایجاد کنند.
پژوهشگران "دانشگاه ژنو"(University of Geneva) سوئیس در بررسی جدیدی نشان داده اند که حضور مادر طی این مراحل می تواند سطح درد را کم کند و سطح "اکسی توسین"(Oxytocin) را بالا ببرد.
اکسی توسین، هورمونی است که هم با شادی و هم با دلبستگی ارتباط دارد.
پژوهشگران باور دارند که یافته های این پژوهش، اهمیت حضور والدین را هنگامی که نوزاد تحت مراقبت های ویژه است و مراحل رشد خویش را طی می کند، نشان داده است.
این پژوهش، بر یافته های بررسی های پیشین مبتنی است که نشان می دهند حضور مادر یا پدر با استفاده از تعدیل صوتی می تواند به آرامش نوزاد کمک نماید.
پژوهشگران در این پروژه، ۲۰ نوزاد نارس را مورد بررسی قرار دادند و از مادران خواستند هنگامی که فرزند آنها آزمایش خون می داد، در کنار او حضور داشته باشند.
"مانوئلا فلیپا"(Manuela Filippa)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش، بر صدای مادر تمرکز کردیم. حضور پدر در اولین روزهای زندگی، به خاطر شرایط کاری که امکان داشتن تعطیلات را فراهم نمی کند، دشوارتر است.
این آزمایش در سه مرحله انجام شد و نتایج آنها بعدا مورد مقایسه قرار گرفت. در یکی از آزمایش ها، مادر حضور نداشت، در یک آزمایش دیگر، مادر با نوزاد صحبت می کرد و در سومین آزمایش، مادر برای نوزاد آواز می خواند.
فلیپا افزود: مادر پنج دقیقه قبل از تزریق، هنگام تزریق و بعد از آن، صحبت کردن یا آواز خواندن را شروع کرد.
پژوهشگران با استفاده از "مشخصات درد نوزاد نارس"(PIPP) که درد را در مقیاس صفر تا ۲۱ برپایه نشانه هایی مانند ضربان قلب و سطح اکسیژن ارزیابی می نماید، به بررسی این مورد پرداختند که آیا حضور مادر به نوزاد آرامش می دهد یا خیر؟
پروفسور "دیدیه گراندجین"(Didier Grandjean)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما برای رمزگذاری رفتار نوزادان نارس، از مراحل آزمایش فیلم گرفتیم و فیلمها را بدون صدا مورد بررسی قرار دادیم تا مشخص نشود که مادر حضور دارد یا خیر.
پژوهشگران دریافتند که میانگین PIPP هنگام حضور مادران و صحبت کردن با فرزندشان، از ۴/۵ به ۳ کاهش یافته است.
گراندجین افزود: PIPP هنگام آواز خواندن مادر، ۳/۸ بود.
پژوهشگران در کنار استفاده از PIPP، روش های دیگری را نیز مورد بررسی قرار دادند که نوزادان به واسطه آنها به مادران خود واکنش نشان می دهند.
فلیپا اظهار داشت: ما به سرعت به اکسی توسین روی آوردیم که اصطلاحا هورمون دلبستگی نامیده می شود و پژوهش های پیشین، آنرا با استرس، جدایی از دلبستگی و درد مرتبط دانسته اند.
پژوهشگران با جمع آوری نمونه های بزاق دریافتند که میزان اکسی توسین نوزادان هنگام صحبت کردن مادران، از ۰/۸ به ۱/۴ پیکوگرم در میلی لیتر افزایش می یابد.
فلیپا تصریح کرد: این یک افزایش قابل توجه برای اکسی توسین به حساب می آید.
وی ادامه داد: ما در این پژوهش، اهمیت گردهم آمدن والدین و نوزاد را بخصوص در زمینه مراقبت های ویژه نشان می دهیم. والدین در اینجا نقش محافظتی بر عهده دارند و می توانند تا حد امکان در کمک کردن به فرزند خود نقش داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/08
09:43:01
5.0 / 5
773
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار