تعمیرگاه ستفیکس

ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون

ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون

تعمیرکار: پژوهشگران شورای تحقیقات ملی اسپانیا در مطالعه اخیرشان به رهبری ˮخاویر سائز والروˮ(Javier Sáez-Valero) اعلام نموده اند با کمک یک آزمایش خون می توان تکامل عفونت کروناویروس را ردیابی کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، بگفته پژوهشگران یک آزمایش خون که قادر به اندازه گیری پروتئین "ACE۲"(که نقش مهمی در اجازه ورود ویروس کرونا به سلول ایفا می کند و اجزای این پروتئین که در نتیجه تعامل با ویروس کرونا تولید می شوند) است می تواند روشی ساده و موثر برای نظارت بر عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ باشد.
یافته های این مطالعه که در نخستین موج همه گیری انجام شد، نشان داد که بیماران مبتلا به نوع حاد بیماری کووی-۱۹ در مقایسه با افراد سالم از سطوح پایینی از پلاسما پروتئین ACE۲ برخوردار می باشند. علاوه بر آن پژوهشگران دریافتند سطح پلاسمای اجزایACE۲ با جرم مولکولی کمتر در نتیجه تعامل با ویروس افزایش می یابد.
نکته جالب این است که این سطوح غیرطبیعی از پروتئین بعد از بهبودی بیماران به حالت عادی باز می گردد که این مساله گویای آنست که می توان از حضور پروتئین مذکور در پلاسما بعنوان یک نشانگر زیستی برای ردیابی تکامل کروناویروس بهره برد.
"خاویر سائز والرو" سرپرست این مطالعه در این زمینه اظهار داشت: در این مطالعه ما سطوح پلاسمای گیرنده کروناویروس(پروتئین ACE۲ ) را مطالعه کردیم و توانستیم تشخیص دهیم که اشکال مختلفی از این پروتئین در پلاسما وجود دارد و قسمتی از ACE۲ محلول، قطعات پروتئولیتیک(proteolytic ) ACE۲ هستند که در ادامه و در نتیجه تعامل با ویروس ایجاد می شوند. همین طور پروتئین کامل در پلاسما پیدا شد که این مساله اطلاعاتی در مورد روند ساختار بافت ها در طول بیماری ارائه می دهد.
بااینکه پژوهشگران این مطالعه بیشتر بر روی بیماری آلزایمر تحقیق می کنند، اما شباهت ACE۲ با پروتئین های اصلی بیماری آلزایمر مانند پروتئین پیش درآمد بتا آمیلوئید(APP) سبب شد تا پژوهشگران به بررسی ساختار ACE۲ نیز بپردازند چونکه فکر می کردند شاید ACE۲ در پلاسما وجود داشته باشد و بتواند اطلاعاتی در مورد تعامل آن با ویروس کرونا به آنها عرضه نماید.
سائز والرو در ادامه اضافه کرد: فرض ما بر این است که پروتئین محلول ACE۲ می تواند بعنوان یک نشانگرزیستی در طول مبتلاشدن افراد به کووید-۱۹ عمل کند. این فرضیه از تخصص ما در بررسی بیماری آلزایمر نشات می گیرد. ما در این بیماری تخریب کننده عصبی، پروتئین هایی مانند پروتئین پیش درآمد آمیلوئید که در مایع مغزی نخاعی وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهیم. پروتئین پیش درآمد آمیلوئید یک پروتئین غشایی است که توسط ابزارهای مولکولی مشابه ACE۲ به نام آنزیم های "secretases" پردازش می شود و طی آن آنها چندین پروتئین غشایی را پردازش می کنند. این مساله ما را به فکر وا داشت تا قطعات پروتئین ACE۲ که در پلاسما وجود دارد را بررسی نماییم.
پژوهشگران طی این مطالعه به بررسی بیماران مبتلا به این بیماری که نتیجه آزمایش پی. سی.آر آنها مثبت شده بود، پرداختند و با کمک دو روش رسوب گذاری ایمنی و روش لکه غربی موفق به شناسایی گونه های ACE۲ در پلاسمای افراد شدند. روش لکه غربی یکی از روش های بلاتینگ است که برای تشخیص و آنالیز پروتئین ها استفاده می شود. این روش یک آزمایش تأییدکننده است و وجود نوعی پادتن(آنتی بادی ایمونوگلوبولین نوع جی) مقابل چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی می کند. تا حالا در تجزیه و تحلیل پلاسما برای ویروس کرونا بیشتر از روشی به نام "الیزا"استفاده می شد اما طی آن پژوهشگران قادر به شناسایی اجزای مختلف پروتئین نبودند. تست الیزا یا الایزا(ELISA) روشی عمومی در بیوشیمی غربالگری است. تست الیزا در اصل برای کنترل کیفیت در گیاه پزشکی به وجود آمد و ابتدا در دامپزشکی بمنظور تشخیص بیماریهای عفونی استفاده شد سپس بعنوان روش تشخیص آزمایشگاهی در بعضی بیماریهای انسان به کار گرفته شد. تست الیزا یک آزمایش استاندارد برای کشف ویروس و اندازه گیری میزان ترشح هورمون ها در خون است.
بعد از آزمایشاتی که پژوهشگران بر روی موش ها انجام دادند موفق به مشاهده تغییرات رخ داده در ساختار ACE۲ موجود در پلاسما آنها بعد از مبتلاشدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شدند. گام بعدی پژوهشگران این است که دریابند ساختار این پروتئین ها در افراد واکسینه شده یا افراد بدون علامتی که ازمایش پی. سی.آر آنها مثبت می شود، چگونه است.
منبع:

1400/06/07
23:32:16
5.0 / 5
816
تگهای خبر: استاندارد , تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار