تعمیرگاه ستفیکس

ابداع یک درمان آنتی بادی برای افراد صدمه پذیر در مقابل کووید-19

ابداع یک درمان آنتی بادی برای افراد صدمه پذیر در مقابل کووید-19

مشخص شده است که یک درمان آنتی بادی تزریقی جدید خطر ابتلای علامت دار به کووید-۱۹ را تا ۷۷ درصد می کاهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک آنتی بادی مونوکلونال جدید برای محافظت از بزرگسالان در مقابل ابتلای شدید به بیماری کووید-۱۹ پیدا شده است و نتایج آزمایش فاز ۳ آن نشان داده است که این ترکیب آنتی بادی جدید که با تزریق عضلانی به بدن تحویل داده می شود، می تواند از افراد تا ۱۲ ماه محافظت کند.
آنتی بادی ها یا پادتن ها مانند سربازان خط مقدم سیستم ایمنی بدن ما هستند. آنها دائماً در بدن می چرخند و برای جستجوی هر عامل بیماری زای خاص و هدف قرار دادن آنها آموزش دیده اند.
در اوایل سال ۲۰۲۰، محققان مرکز پزشکی دانشگاه "وندربیلت" برخی از آنتی بادی های قوی را که از بعضی از نخستین بیماران مبتلا به کووید-۱۹ جدا شده بود، به دست آوردند. این آنتی بادی ها متعاقباً توسط شرکت داروسازی "آسترازنکا"(AstraZeneca) مجوز گرفتند و به درمان آنتی بادی مونوکلونال تبدیل گشته اند که برای پیشگیری از عفونت های علامت دار کووید-۱۹ طراحی شده است.
این درمان جدید "AZD۷۴۴۲" نامیده شده است و آخرین نتایج آزمایش بالینی اعلام شده توسط شرکت آسترازنکا نشان داده است که می تواند نقش مهمی در محافظت از صدمه پذیرترین افراد در مقابل ابتلای شدید به کووید-۱۹ ایفا کند.
اطلاعیه اخیر این شرکت جزئیات یک آزمایش به نام "پروونت"(Provent) را گزارش داده است که در اواخر سال ۲۰۲۰ شروع شده است. در این کارآزمایی بیشتر از ۵۰۰۰ نفر شرکت کردند که بر روی افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلای شدید به کووید-۱۹ بودند یا از قبل به بیماری های مزمن دیگر مبتلا و به علت نقص ایمنی در معرض خطر واکنش کم به واکسیناسیون کووید-۱۹ بودند، متمرکز بود.
تجزیه و تحلیل اولیه این آزمایش اخیرا به پایان رسیده است و هنوز باید مورد بررسی همتا قرار گیرد و نتایج آن در یک نشریه معتبر علمی منتشر شود.
در طول یک دوره پیگیری شش ماهه در این آزمایش هیچ موردی از ابتلای شدید به کووید-۱۹ یا مرگ در بیمارانی که "AZD۷۴۴۲" را دریافت نمودند، مشاهده نشد. اما در گروه دارونما سه مورد ابتلای شدید به کووید-۱۹ مشاهده شد که دو مورد از آنها منجر به مرگ شد.
آسترازنکا گزارش داده است که به صورت کلی ۲۵ مورد ابتلای علامت دار در کل گروه آزمایش مشاهده شده است. "AZD۷۴۴۲" نشان داد که خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن را ۷۷ درصد می کاهد.
البته "Provent" تنها آزمایش کارآزمایی بالینی روش درمانی "AZD۷۴۴۲" نیست، اما نخستین آزمایشی است که داده های مثبت آنرا عرضه می دهد. آزمایش دیگری با نام "استورم چیسر"(Storm Chaser) اخیراً نتوانست به هدف نهایی اولیه خود برسد.
"استورم چیسر" هم همین ترکیب آنتی بادی را مورد استفاده قرار دارد، با این تفاوت که روی افرادی آزمایش شد که اخیرا به صورت بالقوه در معرض ویرس کرونا بوده اند، اما هنوز تست آنها مثبت نشده بود. اما بعد از آزمایش روی ۱۰۰۰ نفر در ماه ژوئن اعلام گردید که تفاوت آماری مفهوم داری بین گروه های دارونما و "AZD۷۴۴۲" یافت نشده است.
"پنی وارد" محقق کینگ کالج لندن که در آزمایشات آسترازنکا شرکت نداشته است، تصور می کند که نتایج متفاوت بین این دو آزمایش می تواند به این علت باشد که "AZD۷۴۴۲" با تزریق عضلانی تحویل می شود که امکان دارد تاثیر آن کندتر از درمان با تزریق داخل وریدی باشد.
وی می گوید: چیزی که آزمایش "استورم چیسر" به ما می گوید این است که تزریق عضلانی سطح فوری آنتی بادی کافی را برای قطع تکثیر ویروس و پیشگیری از بیماری در افرادی که در معرض ویروس قرار گرفته اند، عرضه نمی دهد. جالب خواهد بود که ببینیم آیا تزریق وریدی موفق تر از تزریق عضلانی خواهد بود یا خیر.
سادگی عرضه این درمان با تزریق عضلانی یکی از عواملی است که آنرا از سایر درمان های آنتی بادی مونوکلونال اخیر برای کووید-۱۹ متمایز می کند. یکی دیگر از خصوصیت های جدید این درمان، اثربخشی بالقوه آن در دراز مدت است.
آسترازنکا برای بهینه سازی نیمه عمر این آنتی بادی های مونوکلونال کوشش کرد و مطالعات اولیه نشان داده است که یک درمان واحد امکان دارد تا ۱۲ ماه محافظت موثر ایجاد نماید. این تجزیه و تحلیل داده های اولیه برای کارآزمایی "Provent" ۶ ماه پیگیری را شامل شده است و ۹ ماه دیگر هم باید پیگیری شود.
"جیمز کرو جونیور" از مرکز واکسن وندربیلت می گوید این درمان جدید امکان دارد برای افراد صدمه پذیر که به واکسن ها خوب پاسخ نمی دهند، تغییر ایجاد نماید. وی بخشی از تیم وندربیلت بود که در اوایل سال ۲۰۲۰ روی جداسازی این آنتی بادی های قوی کار کرد.
وی ادامه داد: دیدن این که این آنتی بادی ها در شرایط سخت از صدمه پذیرترین افراد و بیماران در معرض خطر محافظت می کنند، بسیار مایه شادمانی است.
باآنکه این آزمایش پیش از ظهور سویه دلتا ویروس کرونا انجام شده، اما تحقیقات اولیه پیش بالینی نشان داده است که این آنتی بادی های مونوکلونال هنوز باید در خنثی سازی انواع "SARS-CoV-۲" فعلی موثر باشند.
آسترازنکا می گوید برای عرضه مجوزهای استفاده اضطراری از "AZD۷۴۴۲" به نهادهای نظارتی درخواست داده است.
"وارد" اشاره می کند که تا زمانی که داده های کارآزمایی کامل مورد بررسی و انتشار قرار نگیرند، روش بهینه تجویز این آنتی بادی مونوکلونال جدید در عمل مشخص نمی باشد. با این وجود او تاکید می کند که این یافته ها خبر خوبی برای آن دسته از بیماران صدمه پذیر است که نگران هستند واکسیناسیون آنها کاملاً موثر نباشد.
وی می گوید: این می تواند بعنوان یک گزینه برای بیماران در معرض خطر بالای عفونت کووید-۱۹ که به واکسیناسیون ضعیف پاسخ داده اند یا باید از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای بیماری های دیگر مانند سرطان، پیوند اعضا، بیماری های خود ایمنی و غیره استفاده کنند، بسیار مهم باشد. در واقع این درمان می تواند به صورت بالقوه برای این افراد که هم اکنون به آنها سفارش می شود با وجود واکسیناسیون کامل هم به محافظت و رعایت پروتکلهای بهداشتی ادامه دهند، تغییر دهنده باشد.
منبع:

1400/06/02
22:25:50
5.0 / 5
700
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار