تعمیرگاه ستفیکس

توسعه مجدد یک واکسن رد شده برای مقابله با سویه های کشنده کووید-19

توسعه مجدد یک واکسن رد شده برای مقابله با سویه های کشنده کووید-19

یک واکسن کووید-۱۹ که قبلاً رد شده و ساخت آن به علت ایجاد نتیجه مثبت کاذب اچ آی وی افراد، متوقف شده بود، حالا مقرر است برای مقابله با انواع کشنده و سویه های جدید ویروس کووید-۱۹ به کار گرفته شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک واکسن در استرالیا درحال ساخت بود که قرار بود به هلند فرستاده شود تا در بحبوحه همه گیری بیماری کووید-۱۹ به کمک مردم بیاید. اما ساخت این واکسن معروف به "واکسن گیره مولکولی کووید-۱۹" به دست محققان دانشگاه "کوئینزلند" استرالیا در ماه مارس سال قبل متوقف گردید و الان بار دیگر برای مقابله با کشنده ترین سویه های کووید-۱۹ مورد توجه قرار گرفته است.
پروفسور "ترنت مونرو" مدیر پروژه واکسن دانشگاه کوئینزلند در توصیف داستان این واکسن اظهار داشت: خیلی از اوقات فکر می کردیم که کارمان ناتمام به اتمام رسید و باید تسلیم شویم، اما هر بار که مانع بزرگی بر سر راهمان قرار می گرفت، راهی برای عبور از آن پیدا می کردیم.
این واکسن سرانجام به آمستردام رسید، اما محققان تصمیم گرفتند که به مطالعات کلیدی در مورد اثربخشی آن روی انسان ادامه ندهند. دانشمندان استرالیایی ویران شدند، اما شکست نخوردند.
پروفسور "پل یانگ" ویروس شناس و سرپرست این پروژه و سرپرست دانشکده شیمی و علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند می گوید: ما خویش را از این اتفاق بازیابی کردیم و باردیگر سر پا شدیم و با یک گیره مولکولی جایگزین به پیشرفت ادامه دادیم.
اما مشکل واکسن گیره مولکولی چیست؟ مشکل این بود که در بعضی از آزمایش های تشخیص ویروس اچ آی وی، نتیجه به شکل مثبت کاذب نشان داده می شد و این چیزی بود که مردم آنرا نمی پذیرفتند.
ازاین رو محققان به سر کار خود بازگشتند و یک گیره جدید را آزمودند. دانشمندان در ماه آوریل داده های کارآزمایی بالینی خویش را منتشر نمودند که تأیید می کرد فناوری واکسن گیره مولکولی آنها ایمن و به صورت بالقوه موثر است و بیان می کند که ۹۹ درصد از شرکت کنندگان واکسینه شده در این مطالعه پاسخ ایمنی تولید می کنند.
این دفعه محققان تا زمانی که مطمئن نشدند به واکسنی موثر و بی نقص دست یافته اند، آنرا اعلام نکردند. حالا آنها برنامه های بزرگی برای گیره مولکولی جدید خود معروف به "Clamp ۲.۰" دارند.
پروفسور "یانگ" می گوید: ما یک واکسن کووید-۱۹ تولید می نماییم که می تواند بعنوان تقویت کننده برای حفظ مداوم ایمنی در جامعه در صورت بومی شدن ویروس مورد استفاده قرار گیرد.
آزمایشات بالینی فاز یک این واکسن هم اکنون برای انجام در نیمه اول سال آینده برنامه ریزی شده است و ما دنبال آن خواهیم بود تا نحوه عملکرد آنرا ارزیابی نماییم.
در این میان، استرالیا همچنان به توسعه و ساخت واکسن های خود مانند واکسن "پچ"(patch) و واکسن "اسپری بینی" ادامه می دهد.
منبع:

1400/06/01
08:43:36
5.0 / 5
761
تگهای خبر: تشخیص , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار