تعمیرگاه ستفیکس

ماژول روسی از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد و در جو سوخت

ماژول روسی از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد و در جو سوخت

ماژول روسی ایستگاه فضایی بین المللی که قدیمی ترین قسمت ایستگاه فضایی بود، از این ایستگاه جدا شد و در جو زمین سوخت.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هیچ چیز همیشگی نیست. بنابراین روز گذشته یک ماژول ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) متعلق به روسیه و سازمان فضایی این کشور معروف به "روسکاسموس" از این ایستگاه جدا شد و سپس در جو زمین سوخت و بخشی از قطعات آن هم در پایان در اقیانوس آرام سقوط کرد.
این ماژول روسی ۲۰ ساله بود و طبق گفته روسکاموس، بزودی و طی چند روز آینده ماژول جدیدی به نام "نائوکا"(Nauka) که به معنای "علم" است، جایگزین آن خواهد شد.
بامداد روز گذشته بود که یک سفینه حمل بار و بدون سرنشیت "پروگرس ام اس-۱۶"(Progress MS-۱۶) به همراه ماژول روسی "پیرس"(Pirs) از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد. هر دوی آنها با ورود کنترل شده به جو زمین به صورت کامل سوختند.
ماژول "پیرس" پس از طریق اندازی اولیه در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۱، به مدت ۲۰ سال به صورت مداوم فعالیت کرد. این ماژول که به روسی "اسکله" ترجمه می شود، برای جایگزینی توسط ماژول جدیدی به نام "نائوکا" که "ماژول چند منظوره آزمایشگاهی" هم نامیده می شود، از رده خارج شد.
ماژوا "نائوکا" چهارشنبه گذشته به مدار زمین منتقل شد و مقرر است ۲۹ ژوئیه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود.
روس ها قصد داشتند روز جمعه(۲۳ ژوئیه) "پیرس" را از ایستگاه فضایی جدا کنند، اما بعد از ایجاد چند مشکل در مأموریت "نائوکا"، این کار سه روز به تعویق افتاد.
شنبه گذشته بود که سرانجام تأیید شد که "نائوکا" می تواند به ایستگاه فضایی راه یابد و "اولگ نوویتسکی" و "پیوتر دوبروف" فضانوردان روسکاسموس برای این جدایی بزرگ آماده شدند. آنها دریچه های انتقال بین بخش روسی ایستگاه فضایی و "پیرس" را بستند و یکپارچگی فشار داخلی ایستگاه را پیش از جدا شدن تأیید کردند.
ماژول "پیرس" با ابعاد ۴.۹ متر طول و ۲.۶ متر عرض و وزن ۳۸۳۸ کیلوگرمی، با موفقیت از ایستگاه فضایی جدا شد و در جو زمین سوخت. این ماژول طی ۲۰ سال قبل یک آزمایشگاه علمی کاربردی بود.
بعد از جدا شدن ماژول و فضاپیما، آنها به یک فاصله امن منتقل شدند. روسکاسموس اظهار داشت: بعد از سوختن اغلب بخش های این فضاپیماها در جو زمین، بخش های باقیمانده در منطقه ای غیر قابل کشتیرانی در اقیانوس آرام سقوط کردند. حالا روسیه آماده است تا "نائوکا" را مستقر کند و بعد از اتصال آن، فضانوردان فضای بیشتری برای بار، تجهیزات و آزمایشات علمی در اختیار خواهند داشت.
قابل ذکر است که این ماژول جدید، بازوی رباتیک جدیدی را هم عرضه می دهد که قادر به سرویس دهی به روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی است.
این در شرایطی است که یک مبحث نگران کننده برای ایستگاه فضایی بین المللی از طرف روسیه وجود دارد، چون که "دیمیتری روگوزین" مدیر روسکاسموس تهدید کرد که در صورت عدم لغو تحریم های ایالات متحده ضد روسیه، این کشور این ایستگاه را در سال ۲۰۲۵ ترک خواهد نمود و مبادرت به راه اندازی ایستگاه فضایی مخصوص خود خواهد نمود.
وی اخطار داد: اگر تحریم ها ضد صنایع فضایی روسیه در آینده نزدیک باقی بماند و برداشته نشود، مسئولیت خروج روسیه از ISS به عهده شرکای آمریکایی خواهد بود. ما یا با هم کار می نماییم که در این صورت باید تحریم ها فوراً برداشته شوند، یا ما با هم کار نخواهیم کرد و ایستگاه خویش را مستقر خواهیم کرد.
البته حالا با استقرار "نائوکا" به نظر می آید هنوز زمان برای اصلاح روابط فی ما بین روسیه و آمریکا وجود دارد.
منبع:

1400/05/06
09:27:50
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: راه اندازی , ربات , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار