تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص زودهنگام سرطان پروستات با كمك یك نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی

تشخیص زودهنگام سرطان پروستات با كمك یك نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی عرضه کرده اند که می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات کمک نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پیشرفت های مداوم در حوزه هوش مصنوعی، نویدبخش دگرگونی مراقبت های پزشکی با روش های هیجان انگیز و توانایی اسکن سریع تصاویر پزشکی و یافتن نشانه های بیماری به صورتی بسیار کارآمدتر از انسان است. حالا دانشمندان استرالیایی این فناوری را با نرم افزار خود که به منظور تشخیص پیشروی سرطان در چند ثانیه ابداع شده است، به کار گرفته اند تا به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات بپردازند.
تشخیص زودهنگام خیلی از بیماری ها می تواند به بهبود درمان های در دسترس کمک نماید و شانس غلبه بر بیماری را افزایش دهد. بهبود یادگیری ماشینی و قدرت محاسبه، شکل های بسیار خوبی را از هوش مصنوعی بوجود آورده است که می توانند بسیار پرارزش باشند. ما ابزارهای هوش مصنوعی را دیده ایم که می توانند توانایی نوار قلب را در آشکار کردن اختلال عملکرد قلب بهبود ببخشند، میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را با دقت بیشتری پیشبینی کنند و با اندازه گیری چربی دور قلب، به محاسبه خطر مبتلا شدن به دیابت بپردازند.
دانشمندان "موسسه سلطنتی فناوری ملبورن"(RMIT University)، کار خویش را با سی تی اسکن بیماران بدون علامت مبتلا به سرطان پروستات و افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، شروع کردند. دانشمندان این مورد را مطرح نمودند که سی تی اسکن برای تشخیص بیماری هایی مانند مشکلات استخوان و مفصل کارآمد است اما برای رادیولوژیست ها دشوار است که از تصاویر سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پروستات استفاده کنند.
دانشمندان، نرم افزار هوش مصنوعی را برای جستجوی بی نظمی هایی به کار گرفتند که می تواند نشان دهنده بیماری باشد. این نرم افزار با هر اسکن بهبود یافت، توانایی های خویش را اصلاح کرد و با اسکن های دستگاههای متفاوت سازگار شد تا نهایتا توانست کوچکترین خصوصیت های بیماری را تشخیص دهد. نرم افزار با گذشت زمان، این قابلیت را یافت تا بهتر از رادیولوژیست ها عمل کند و پیشروی سرطان را در چند ثانیه تشخیص دهد؛ حتی پیش از این که بیماران، نشانه هایی را بروز دهند.
دکتر "رووان تنناکون"(Ruwan Tennakoon)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما نرم افزار خویش را برای دیدن آنچه که انسان نمی بیند و با این هدف آموزش داده ایم که به تشخیص دقیق سرطان پروستات بپردازد. همان گونه که سگ می تواند بوهایی را احساس کند که انسان توانایی احساس کردن آنرا ندارد، ما می توانیم هوش مصنوعی را آموزش دهیم تا چیزهایی را ببیند که انسان توانایی دیدن آنها را ندارد.
به قول دانشمندان، این فناوری می تواند با انواع تجهیزات تشخیصی مانند دستگاههای ام.آر.آی سازگار شود. پژوهشگران امیدوارند که بتوان از این تکنولوژی بعنوان نوعی ابزار نظارت برای تصاویر سی تی اسکن بهره برد تا بدین ترتیب، هوش مصنوعی بتواند سرطان را در لحظه تشخیص دهد.
دکتر "مارک پیج"(Mark Page)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: استرالیا برنامه نظارتی برای سرطان پروستات ندارد اما ما امیدواریم که با مجهز شدن به این فناوری بتوانیم بیماران را در اوایل آغاز سرطان شناسایی نماییم.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1400/04/20
22:43:48
5.0 / 5
968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار