تعمیرگاه ستفیکس

تقویت گیاهان در مقابل تغییرات اقلیمی با فناوری اصلاح ژن كریسپر!

تقویت گیاهان در مقابل تغییرات اقلیمی با فناوری اصلاح ژن كریسپر!

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، فناوری اصلاح ژن کریسپر را در گیاهان به کار گرفتند تا آنها را در مقابل تغییرات اقلیمی مقاوم کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، دانشمندان با هدف تولید محصولات انعطاف پذیر و مقاوم در مقابل خشکسالی و بیماری ها، اولین محرک ژن کریسپر را در گیاهان ایجاد کردند.
فناوری تحریک ژن در حشرات، برای کمک به جلوگیری از شیوع بیماری های قابل انتقال مانند مالاریا صورت می گیرد. دانشمندان "دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو"(UCSD) در بررسی مشترکی با دانشمندان "موسسه سالک"(Salk Institute)، طراحی موفقیت آمیزی را از تحریک ژن کریسپر نشان داده اند که عناصر ژنتیکی گیاه معروف به "رشادی گوش موشی"(Arabidopsis) را قطع و کپی می کند.
این پژوهش جدید، از روش اصلاح ژن کریسپر برای انتقال خصوصیت های خاص و هدفمند از یک والد به نسل های بعد استفاده می نماید. شاید این فناوری بتواند گیاهان را در مقابل اثر تغییرات اقلیمی مانند افزایش خشکسالی تقویت کند.
"یونده ژائو"(Yunde Zhao)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش، از محدودیت های ژنتیکی تولید مثل که در آن، فرزندان ۵۰ درصد از مواد ژنتیکی را از هر یک از والدین به ارث می برند، سرپیچی می کند.
این کار، به ارث بردن هر دو کپی از ژن های مورد نظر را تنها از یک والد امکانپذیر می کند. یافته های این پژوهش می توانند نسل های مورد نیاز برای اصلاح نباتات را کم کند.
تولید محصولات برتر به واسطه وراثت ژنتیکی سنتی می تواند پرهزینه و زمان بر باشد چونکه ژن ها به واسطه چندین نسل منتقل می شوند. پژوهشگران باور دارند که با استفاده از این تکنولوژی جدید مبتنی بر کریسپر، دستیابی به اهداف ژنتیکی می تواند بسیار سریع تر محقق شود.
"سورش سوبرامانی"(Suresh Subramani)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: من از دستیابی به این موفقیت در زمینه تحریک ژن گیاهان، خوشحال هستم. این موفقیت، به گسترش کلیات پژوهش می انجامد و در حشرات و پستانداران هم قابل استفاده می باشد. این پیشرفت، به دگرگونی در اصلاح گیاهان و همینطور رفع مشکل ایمنی غذایی در جهان کمک می نماید.1400/04/06
11:11:38
5.0 / 5
706
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار