تعمیرگاه ستفیکس

دانشمندان می گویند جیمز وب طلوع كیهان را آشكار می كند

دانشمندان می گویند جیمز وب طلوع كیهان را آشكار می كند

ستاره شناسان می گویند، تلسکوپ فضایی فوق پیشرفته ˮجیمز وبˮ ناسا که احیانا در آینده ای نزدیک به فضا پرتاب خواهد شد، خواهد توانست طلوع کیهان و وقتی نخستین ستاره ها متولد شدند را برای ما آشکار کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا. به نقل از آی ای، "بیگ بنگ" یا مه بانگ" سبب تولد جهان بوده است، اما طلوع کیهانی نخستین ستارگان بلافاصله اتفاق نیفتاده است.
برمبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society، نخستین ستارگان جهان تا بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ هنوز شکل نگرفته بودند.
حالا کشف این مساله از توانایی های تلسکوپ های فضایی "اسپیتزر" و "هابل" خارج است و این وظیفه به تلسکوپ فضایی "جیمز وب" واگذار شده است تا مرزهای علم تجربی را به بیگ بنگ نزدیکتر کند.
تیم تحقیقاتی انگلیسی این مطالعه، شش کهکشان بسیار دور را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. پژوهشگران دریافتند که کهکشان های مورد مطالعه مربوط به بالای ۱۳ میلیارد سال پیش هستند، یعنی زمانی که کیهان فقط ۵۵۰ میلیون سال عمر داشته است.
پژوهشگران تصاویر تلسکوپ های فضایی "اسپیتزر" و "هابل" را ارزیابی کردند و سن این کهکشان های فوق العاده دور را بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال تخمین زدند که دروازه های نظری جدیدی به روی دانستن زمان تشکیل نخستین ستارگان کیهان باز کرد.
"نیکلاس لاپورت" نویسنده اصلی این تحقیق از دانشگاه "کمبریج" اظهار داشت: نظریه پردازان حدس می زنند که جهان در چند صد میلیون سال اول زندگی خود و پیش از تشکیل نخستین ستارگان و کهکشان ها مکانی تاریک بوده است.
وی ادامه داد: مشاهده لحظه ای که جهان برای نخستین بار در معرض نور ستاره قرار گرفت، جستجوی اصلی در نجوم است. مشاهدات ما نشان میدهد که طلوع کیهان بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون سال بعد از شروع جهان رخ داده است و در زمان شکل گیری آنها کهکشان هایی مانند آنهایی که ما مورد مطالعه قرار دادیم به اندازه کافی نورانی بوده اند که با تلسکوپ فضایی "جیمز وب" دیده شوند.
دانشمندان سپس نور ستارگان این کهکشان ها را که توسط "اسپیتزر" و "هابل" گرفته شده بود، مورد مطالعه قرار دادند و نشانه ای را در توزیع انرژی آن یافتند که نشان دهنده وجود هیدروژن اتمی در جو آن ستاره ها است. آنها بدین ترتیب توانستند سن این ستاره ها و کهکشان ها را دریابند.
نشانه هیدروژن با افزایش جمعیت ستاره ها قوی تر می شود، اما هنگامی که عمر کهکشان از یک میلیارد سال عبور کند، آغاز به ضعیف شدن می کند. این همبستگی بین سن کهکشان و هیدروژن نتیجه ستاره های بزرگ است که پیش از ستاره های کوچکتر می میرند.
"رومن مایر" از موسسه نجوم "ماکس پلانک" در آلمان که یکی از نویسندگان این تحقیق بود، می گوید: با بهره گیری از این شاخص استنباط می نماییم که نخستین کهکشان های جهان قدمتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال دارند.
پروفسور "ریچارد الیس" از پژوهشگران ارشد این مطالعه نیز می گوید: طی دهه گذشته، ستاره شناسان مرزهای آنچه را که می توانیم مشاهده نماییم به عقب رانده اند. ما با قابلیت های تلسکوپ های فضایی "هابل" و "اسپیتزر" به حد مجاز خود رسیده ایم و الان مشتاقانه منتظر راه اندازی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" هستیم که به اعتقاد ما توانایی مشاهده مستقیم طلوع کیهان را دارد.
تلسکوپ های فضایی فعال مانند "هابل" و "اسپیتزر" با اکتشافات خود، دانش ما از جهان را به خوبی توسعه داده اند و الان به انتهای مسیر خود رسیده اند. اما با تلسکوپ "جیمز وب" که مقرر است اواخر سال جاری به فضا پرتاب شود، ممکنست مرزهای جهان قابل مشاهده را حتی بیشتر به عقب برانیم و به زمان شروع فضا و زمان طی مه بانگ نزدیک شویم.1400/04/05
20:07:21
5.0 / 5
786
تگهای خبر: راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار