تعمیرگاه ستفیکس
برای ساخت توربین گازی؛

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

تعمیرکار: فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته در یک شرکت دانش بنیان بومی شد تا توربین های گازی با قطعه های ایرانی به تولید برسند.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی وفناوری، جلال دانش، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: نقشی که آلیاژهای مقاوم به حرارت و خوردگی در تولید انرژی توسط صنایع نیروگاهی کاربرد دارد، حیاتی و راهبردی است، برای اینکه دانش فنی قطعه هایی که در این دما کار می کنند پیشرفته است و تنها تعداد اندکی از کشورها می توانند چنین آلیاژهایی را در ابعاد انبوه، به تولید برسانند.
دانش اظهار داشت: اگر این قطعات در سالهای اخیر بومی سازی نشده بود بطور قطع یکی از چالش های جدی کشور در این عرصه و تامین برق به شمار می رفت ولی خوشبختانه با پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و ورود فناوران، این گلوگاه برطرف شده است و در این راه توانسته ایم بر چالش تحریم فائق شویم.
ساخت قطعه های پرمصرف با مقاومت بالا
مدیرعامل شرکت دانش بنیان، ساخت آلیاژهای پایه نیکل، پایه کبالت و آلیاژهای خاص آهن را توانمندی این شرکت دانش بنیان دانست و اظهار داشت: در توربین های گازی حرارت گاز از ۹۸۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است، بدین سبب عمر مفید قطعات مورد استفاده در توربین های گازی پس از مدتی تمام می شود و باید جایگزین شوند؛ موفق شدیم حدود ۲۵۰ ردیف از قطعات توربین های گازی را ایران ساخت نماییم.
این فعال فناور افزود: فنرهای مقام به خوردگی یا فنرهایی که در وضعیت خاص بطور مثال در تماس با نفت و گاز ترش کار می کنند از دیگر تولیدات این شرکت دانش بنیان است.
وی، تامین زنجیره ارزش صنعت نیروگاهی را رسالت فعالان فناور شرکت دانش بنیان دانست و اظهار داشت: خوشبختانه توانسته ایم قسمتی از نیاز کشور در تکامل بخش قطعات مکانیکی صنعت نیروگاهی را تامین نماییم. این زنجیره، با تلاش شرکت های دانش بنیان و فناور داخلی تامین شده و ظرفیت خوبی برای صادرات به وجود آورده است.
به گفته این فعال فناور، بازاریابی و برندینگ چالش های مهمی هستند که در صورت برطرف شدن، می تواند محصولات دانش بنیان ایران ساخت را به بازارهای منطقه ای و جهانی سرازیر کند.


منبع:

1400/03/30
13:53:37
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: شركت , صنعت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار