تعمیرگاه ستفیکس
با همكاری آژانس فضایی ژاپن و هوندا

سیستمی كه اكسیژن، هیدروژن، آب و برق را در فضا فراهم می آورد

سیستمی كه اكسیژن، هیدروژن، آب و برق را در فضا فراهم می آورد

تعمیرکار: آژانس هوافضای ژاپن(JAXA) با همکاری شرکت ˮهونداˮ(Honda) در پی ساخت یک سیستم انرژی جدیدی برای مستعمرات فضایی آینده است که به ایستگاه های مستقر در سیارات دیگر امکان می دهد اکسیژن و هیدروژن تولید و جمع آوری کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن(JAXA) و شرکت "هوندا" اعلام نمودند که یک سیستم انرژی تجدیدپذیر گردشی جدید را آزمایش می کنند که می تواند اکسیژن، هیدروژن و برق را برای مدت طولانی به ایستگاه های فرازمینی استقرار انسان تامین کند.
این پروژه با هدف تقویت قابلیت اکتشافات فضای عمیق با کاهش نیاز به ارسال منابع از زمین انجام شده است.
آنها بمنظور انجام این کار، درحال ساخت سیستمی هستند که تلفیقی از یک سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا و یک سیستم پیل سوختی باشد.
سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا، آب را با بهره گیری از انرژی خورشیدی برای تولید اکسیژن و هیدروژن الکترولیز می کند، در صورتیکه سیستم پیل سوختی از اکسیژن و هیدروژن آب و برق تولید می کند.


"ساساکی هیروشی" معاون رییس JAXA می گوید: اکسیژن، هیدروژن و انرژی الکتریکی برای کارهای انسان در فضا ضروری هستند. تحقق یک سیستم انرژی تجدیدپذیر چرخشی ما را قادر می سازد بدون نیاز به تامین منابع از زمین، این نیازها را در فضا برطرف نماییم. انتظار می رود این سیستم کارهای ما را در فضا به طرز شایان توجهی گسترش دهد."
هیدروژن و برق برای ماموریت های آینده و بمنظور تامین نیروگاه های فرازمینی بسیار حیاتی هستند. اکسیژن جدا از کاربرد آشکار برای نفس کشیدن کاوشگران فضایی، برای پیشرانه موشکی نیز مورد نیاز است.
آژانس هوافضای ژاپن و شرکت هوندا سال قبل در ماه نوامبر یک توافق نامه تحقیقاتی مشترک سه ساله امضا کردند تا نمونه های اولیه این سیستم را محقق کنند و با امضای این توافق نامه همکاری خودرا برای آزمایش سیستم انرژی تجدیدپذیر گردشی رسمی کردند.
هدف نهایی آنها آزمایش این سیستم در "دروازه ماه" ناسا است که یک ایستگاه فضایی در مدار ماه خواهد.


آنها اظهار داشتند که این سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا به وجود آمده توسط شرکت "هوندا"، هیدروژن را بدون استفاده از کمپرسور فشرده می کند، به این معنا که بسیار سبک تر خواهد بود و بدین سبب پرتاب آن به فضا آسان تر خواهد بود.
همین طور ناسا در یک اقدام تاریخی اعلام نمود که اکسیژن قابل تنفس را از جو مریخ با بهره گیری از یک ابزار کوچک آزمایشگاهی استخراج کرده است. با ماموریت های فضایی که برای کشف فضای عمیق در دهه ۲۰۳۰ و پس از آن برنامه ریزی شده اند، چنین سیستم هایی برای بسط دانش ما از جهان حیاتی خواهند بود.
آژانس هوافضای ژاپن و این خودروساز ژاپنی طی ماه های آتی نمونه های اولیه این سیستم را آزمایش می کنند و بعد از آن نتایج را در مقاله ای در سال ۲۰۲۲ منتشر خواهند کرد.
منبع:

1400/03/26
09:13:03
5.0 / 5
988
تگهای خبر: خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار