تعمیرگاه ستفیکس

ضبط یك سیگنال مغزی با فناوری كوانتومی برای اولین بار

ضبط یك سیگنال مغزی با فناوری كوانتومی برای اولین بار

تعمیرکار: دانشمندان بتازگی یک سیگنال مغزی را با بهره گیری از فناوری کوانتومی ضبط کردند. این نخستین بار است که یک سیگنال مغزی با یک سنسور مغزی ماژولار کوانتومی ضبط می شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران آزمایشگاه سیستم ها و دستگاه های کوانتومی دانشگاه "ساسکس"(Sussex) با دستیابی به یک پیشرفت بزرگ و یک نقطه عطف در تصویربرداری کوانتومی مغز، یک اسکنر مغزی ماژولار کوانتومی را با موفقیت تولید و از آن برای ضبط یک سیگنال مغزی استفاده کردند.
پژوهشگران این دانشگاه می گویند دستگاه آنها نخستین دستگاهی است که با بهره گیری از اسکنر ماژولار مغز این کار را انجام می دهد.
سنسورهای ماژولار را می توان مقیاس بندی کرد و مانند قطعات بازی لگو به یکدیگر متصل کرد، بنا بر این پژوهشگران دو سنسور را به هم متصل کرده و نشان دادند که اسکن کل مغز و همین طور پیشرفت های بالقوه برای تشخیص و ارائه درمان بیماریهای تخریب عصبی مانند آلزایمر با این فناوری ممکنست.
دستگاهی که در این مطالعه توصیف شده و در یک نسخه پیش چاپ انتشار یافته است، با بهره گیری از سنسورهای کوانتومی مغز موجود در بازار ایالات متحده به این موفقیت دست یافته است. این دستگاه، سنسورهای کوانتومی بسیار حساس را برای انتخاب میدان های مغناطیسی کوچک و نقشه فعالیت عصبی در مغز به کار می گیرد.
دکتر "توماس کوسنس" دانشجوی دانشگاه "ساسکس" که عضوی از این مطالعه بوده است، می گوید: سنسور کوانتومی ما باید بسیار حساس باشد تا میدان های مغناطیسی مغز را که بسیار ضعیف هستند، دریافت کند. برای دریافتن این مساله باید بگویم که میدان مغناطیسی مغز یک تریلیون برابر ضعیف تر از آهنربای یک یخچال است.
"کوسنس" و همکارانش حسگرهایی را ایجاد کردند که در قسمت خارجی پوست سر یک داوطلب در نزدیکی قشر بینایی مغز وی قرار داده شدند. سپس به این داوطلب گفته شد که هر ۱۰ تا ۲۰ ثانیه چشم های خودرا باز و بسته کند.
پژوهشگران به لطف این حسگرها توانستند سیگنال این حرکت را شناسایی کنند. این اقدام در حقیقت ساده به نظر می آید، اما مشاهده این اتفاق در مغز از خارج از مغز به یک فناوری کوانتومی بسیار پیچیده نیاز دارد.
"کوسنس" می گوید: از آنجائیکه دستگاه ما از لحاظ ماژولار بودن بسیار منحصر به فرد است و ما با اتصال دو سنسور به یکدیگر نشان دادیم که ماژولار بودن امکانپذیر و کاربردی است، اکنون می خواهیم با ساختن سنسورهای بیشتر این پروژه را توسعه دهیم تا این سیستم به یک سیستم کامل تصویربرداری مغز تبدیل گردد.
وی ادامه داد: آینده این فناوری پیچیده روشن به نظر می آید. بعنوان مثال این فناوری می تواند پیشرفت های شایان توجهی در شناسایی و ارائه درمان بیماریهای عصبی مانند آلزایمر داشته باشد.
منبع:

1400/03/25
22:36:23
5.0 / 5
1027
تگهای خبر: تشخیص , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار