تعمیرگاه ستفیکس

بهبود كیفیت هوا با كمك یك سیستم نظارتی هوشمند

بهبود كیفیت هوا با كمك یك سیستم نظارتی هوشمند

به گزارش تعمیرکار محققان ˮدانشگاه علوم کاربردی کلنˮ و موسسه ˮWHO Reinraumtechnikˮ درحال کار بر روی توسعه یک سیستم نظارت برای کنترل هوشمند تهویه هوای مکان های مختلف هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، قبلاً این گونه بود که هوای بدون آلودگی به طور عمده در مکان هایی مانند اتاق عمل یا در فرایندهای تولید و صنعت داروسازی ضروری بود، اما از زمان شروع بیماری همه گیر کرونا، هوای پاک در مکان هایی مانند رستوران و مدارس هم به یک مساله مهم تبدیل گشته است.
طیف گسترده ای از سیستم ها برای دستیابی به این هدف تلاش می کنند اما با این وجود سیستم های اتاق تمیز سنتی یک اشکال عمده دارند و آن این است که آنها به صورت مداوم(خواه در لحظه مورد نیاز باشد یا نه) هوا را تهویه می کنند که این امر به نوبه خود به مصرف زیاد انرژی و در نتیجه هزینه های بالا منجر می شود.
برای تغییر در این فرآیند، تعدادی از پژوهشگران آلمانی درحال توسعه یک سیستم نظارت برای کنترل هوشمند کیفیت هوا هستند.
آنها قصد دارند سیستمی طراحی نمایند که نه تنها فقط در صورت ضرورت هوا را تصفیه می کند بلکه مقرون به صرفه هم است. سیستم های معمولی بدون نظارت کار می کنند و هوا را حتی در صورت عدم نیاز تصفیه می کنند.
ازاین رو آنها قصد تولید یک سیستم خودکار را دارند که بتواند با استفاده از سنسورهای مختلف بر میزان پارامترهای مختلف مانند دما، رطوبت یا هواپخش و غلظت کربن دی اکسید کنترل داشته باشد و بر مبنای داده های از پیش تعیین شده اقدامات کنترلی را به صورت خودکار آغاز کند. هواپخش نامی است که به سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره های مایع در گاز اطلاق می شود. به صورت کلی منظور از هواپخش، ذرات گرد و غبار معلق در هواست. دود، ریزگرد اقیانوسی، آلودگی هوا و مه دود امثالی از هواپخش هستند.
بعنوان مثال اگر رطوبت یک مکان بیش از اندازه زیاد باشد، این سیستم با پمپاژ هوای خشک از راه فیلتر فن به داخل اتاق این مشکل را حل می کند که این مورد از مصرف زیاد انرژی هم می کاهد. وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال آلمان بودجه این پروژه را به مدت دو سال تأمین می کند.
منبع:

1400/03/18
22:52:23
5.0 / 5
1159
تگهای خبر: اقتصادی , صنعت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار