تعمیرگاه ستفیکس

انقلاب در سیستم روشنایی خیابان ها با یك پوشش رنگ مانند

انقلاب در سیستم روشنایی خیابان ها با یك پوشش رنگ مانند

تعمیرکار: یک پوشش منحصر به فرد رنگ مانند تولید شده است که می تواند انقلابی در سیستم روشنایی خیابان های سراسر جهان بوجود آورد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت نوانا دیزاین(Nevana Designs) در انگلستان فرمولی به نام "STARPATH" ساخته که می تواند مسیرهای معمولی را در تاریکی درخشان کند و این کار را با جذب نور ماوراءبنفش در طول روز انجام می دهد.
این پوشش را می توان بر روی هر سطح جامدی همچون آسفالت و بتن بهره برد و جایگزینی سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه برای روش های سنتی فعلی است. به زبان ساده این محصول از مواد طبیعی زمین که نور ماوراءبنفش را جذب می کنند تولید شده و در تاریکی می درخشد.


این محصول تنها چهار ساعت بعد از اعمال بر روی یک سطح آماده مصرف است و به مدت حدودا ۱۰ ساعت روشنایی خودرا حفظ می نماید. این محصول که ظاهری طبیعی در طول روز دارد در هنگام شب رنگ های مختلفی همچون سبز و آبی منتشر می کند.
قیمت آن برای هر متر مربع بستگی به اندازه ی ریزدانه ها، عمق سطح و میزان درخشندگی مد نظر بستگی دارد.
زمانی که از هامیش اسکات(Hamish Scott) مخترع این پوشش، پرسیده شد چه چیزی الهام بخش او بوده است به دیلی میل اظهار داشت: بعنوان یک کودک همیشه شاهد اشتیاق پدرم برای بازیافت پلاستیک در مقیاس تجاری بودم. بدین جهت به دنبال راهی پایدار و سازگار با محیط زیست برای کمک به بحران تغییرات جوی جهانی بودم. من می خواستم با بهره گیری از منابع زمین به کاهش تقاضای انرژی و انتشار کربن کمک کنم.
"STARPATH" چاره ای مقرون به صرفه است که می تواند جایگزین سیستم روشنایی خیابان ها شود و نیاز به زیرساخت های گرانقیمت و انرژی بر را از بین ببرد.
او اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۰۰ میلیون چراغ در خیابان ها وجود دارد، ما باور داریم "STARPATH" می تواند نیاز به چراغ ها را کم کند.
روشنایی خیابان ها از اهمیت زیادی برخوردارست و بر روی حس ایمنی عمومی و بهبود دید رانندگان تاثیر می گذارد و هنگام تاریک شدن هوا محیطی جذاب برای گردشگران فراهم می آورد.
با این وجود هم اکنون یک سوم جاده ها هنوز با فناوری دهه ۱۹۶۰ روشن می شوند و در حدود ۴۰ درصد هزینه ی برق هر شهر صرف آنها می شود.
خیلی از شهرها چراغ های قدیمی را با LED تعویض کرده اند اما این تغییر به اندازه ی کافی برای کاهش مصرف انرژی مناسب نبوده است.
شرکت "نوانا" معتقد می باشد تلفیقی از مواد زمین و پلیمر می تواند چاره ای مناسب برای این مشکل باشد.


محصول این شرکت درون کیسه های ۲۵ کیلوگرمی عرضه می شود و بعد از اسپری شدن روی محل مورد نظر تا ۲۵ سال کارایی دارد. این مدت زمان نه فقط بیشتر از طول عمر مفید جاده ها است بلکه از طول عمر چراغ ها نیز که سه تا چهار سال است بیشتر است.
اسکات می گوید: فرمول "انرژی صفر" آن که از نظر محیط زیستی ایمن است ابزاری قوی برای کاهش انتشار کربن خواهد بود و آلودگی نوری ایجاد نمی کند.
او اضافه کرد: هدف ما کمک به بحران تغییرات جوی و ذخیره انرژی با روش های طبیعی است. این فناوری می تواند برای خط کشی خیابان ها نیز استفاده گردد.


منبع:

1400/03/18
22:11:47
5.0 / 5
1014
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار