تعمیرگاه ستفیکس

ماموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین!

ماموریت ناسا برای تاباندن نور به زمین!

ناسا طی یک ماموریت با هدف آموزش عمومی می خواهد کاری کند تا عموم مردم بتوانند با ارسال پیام به یک تاسواره، از آن نور دریافت نمایند، اما کارشناسان نگران نتایج احتمالی آن در مورد آلودگی نوری هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ناسا طی آنچه ممکنست شگفت آورترین خبر فضایی در این هفته باشد، ماموریت جدیدی را شروع خواهدنمود که تماشاگران آسمان و ستاره شناسان را ناامید و ناراحت خواهد کرد، اما در عین حال یک ماموریت عجیب و جالب برای عموم مردم خواهد بود.
تاسواره مورد استفاده در این ماموریت موسوم به "لایت کیوب"(LightCube) که توسط دانشگاه ایالتی "آریزونا" طراحی شده است، تقریباً به اندازه یک دستگاه توستر است و بعد از استقرار در مدار نزدیک زمین(LEO)، قابل کنترل و تنظیم خواهد بود و می توان از آن برای تاباندن یک فلش زنون نوری به سمت نقطه ای مشخص روی زمین بهره برد.
"لایت کیوب" بین سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ همراه با ۱۴ تاسواره تحقیقاتی دیگر به فضا پرتاب خواهد شد.
"جیم سانچز دلاوگا" محقق ارشد این پروژه اظهار داشت: عموم مردم می توانند ماهواره "لایت کیوب" را با بهره گیری از یک برنامه روی گوشیهای هوشمند ردیابی کنند و سپس یک پیام به آن مخابره کنند. "لایت کیوب" بمحض دریافت سیگنال، تابشی از خود به سمت کاربر ارسال کننده پیام خواهد فرستاد.
بااینکه به نظر هیجان انگیز و سرگرم کننده می رسد، اما تنها مشکل این است که منجر به آلودگی نوری بیشتری در آسمان می شود که همین حالا هم مملو از ماهواره ها است و برای ستاره شناسان در رصد آسمان مشکل به وجود آورده است.
"اتان سیگل" که برای مجله "فوربس" می نویسد، می گوید "لایت کیوب" درخشان ترین منبع آلودگی نوری مصنوعی در تاریخ خواهد بود.
این مسئله به این علت نگران کننده است که اخترشناسان برای دستیابی به خیلی از اکتشافات که دانش ما را درباره فضا توسعه می دهد و به اکتشافات جدیدی از چگونگی پیدایش سیاره ما منجر می شود، به رصد آسمان های تاریک تکیه می کنند و آسمان هم اکنون توسط ماهواره های زیادی که در مدار زمین هستند، محاصره شده و دید اخترشناسان را آشفته کرده است.
بنا بر این حمایت ناسا از پروژه ای که در کار ستاره شناسان اختلال ایجاد می کند، کمی عجیب است. اما این ماموریت یک دلیل موجه دارد. "دنی جیکوبز" استادیار دانشکده اکتشافات زمین و فضای دانشگاه "آریزونا" می گوید: این یک ماموریت مبتنی بر آموزش و با اهداف آموزشی است.
وی ادامه داد: هدف ما از ساخت و پرتاب یک فضاپیما که توسط عموم قابل فرماندهی باشد، الهام بخشیدن به همگان است که در مورد ارتباطات ازراه دور، طراحی فضاپیماها، علوم جوی و جو و مکانیک مداری بیاموزند.
تاسواره ها(CubeSats) بعنوان آینده اکتشافات فضایی معرفی شده و حتی تعدادی از آنها برای کمک به پاکسازی زباله های فضایی استفاده شده اند.1400/03/10
11:46:13
5.0 / 5
1268
تگهای خبر: تنظیم , دستگاه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار