تعمیرگاه ستفیکس

مبارزه با آلودگی هوا در زمین به روش ناسا

مبارزه با آلودگی هوا در زمین به روش ناسا

گرد و غبار در ماه یکی از بزرگترین مشکلات ناسا در طول مأموریت های آپولو بود، چون که این گرد و غبار سبب ایجاد مشکلاتی برای تجهیزات و فضانوردان در آن زمان شد. حالا ناسا درحال استفاده ازاین مواد ساینده برای کمک به مبارزه با آلودگی هوای زمین است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا برای انجام این کار با شرکت "Lunar Outpost" مستقر در "دنور" که چند سنسور کیفیت هوا برای اندازه گیری گرد و غبار ماه طراحی نموده، همکاری کرده است. ناسا می خواهد از آن حسگرها برای اندازه گیری آلاینده های مختلف روی زمین مانند ذرات معلق، کربن مونوکسید، متان، گوگرد دی اکسید و ترکیبات آلی فرار استفاده نماید.
از این برنامه به صورت بالقوه میتوان در مواردی مانند آتشسوزی جنگلها، فوران های آتشفشان و در صنعت نفت و گاز برای درک سطح آلاینده ها و میزان کاربردی بودن سیستم های فیلتراسیون هوا استفاده نمود.
این سنسور که حالا با نام Canary-S (خورشیدی) شناخته می شود، با کمک انرژی خورشیدی و یک باتری که با استفاده از فناوری شبکه، داده ها را انتقال می دهد، کار می کند.
سنسور یاد شده این اندازه گیری ها را هر دقیقه انجام می دهد و داده ها را به یک فضای ابری امن و جایی که بتوان آنها را در داشبورد Lunar Outpost یا یکی از پایگاه های داده به منظور تجزیه و تحلیل بارگذاری کرد، می فرستد.
حسگرها و نرم افزارها به سادگی قابل شخصی سازی هستند و به مشتریان امکان استفاده از آنرا برای نیازهای خاص خویش را می دهند.
برخلاف گرد و غبار روی زمین، گرد و غبار ماه به همه چیز می چسبد."هریسون اشمیت" (Harrison Schmitt) یکی از فضانوردان مأموریت آپولو واکنش خویش را در مقابل این ماده همانند "رینیت آلرژیک قمری"که سبب عطسه، آبریزش چشم و گلو درد می شود، تشبیه کرد. گرچه در نهایت علایم از بین رفت اما نگرانی برای سلامتی انسان هنوز وجود دارد.
هم اکنون ۱۵ ایالت از Canary-S در صنایع مختلف استفاده می نمایند. حال، محققان قصد دارند از این سنسور برای اندازه گیری کیفیت هوا استفاده کنند.
"چارلز لوش" (Charles Losche)، مدیر ارشد رشد و سیاست گذاری این پروژه اظهار داشت: صنعت نفت و گاز می تواند از این سنسور برای اندازه گیری موثر بودن کنترل های محیطی خود هم استفاده نماید.
این برنامه بخشی از برنامه "NextSTEP" ناسا است.
منبع:

1400/03/07
15:11:14
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: باتری , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار