تعمیرگاه ستفیکس

امكان اهدای نمونه های سلولی توسط محققان به بانك سلولی

امكان اهدای نمونه های سلولی توسط محققان به بانك سلولی

مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اعلام نمود محققان می توانند رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را به بانک سلول های انسانی و جانوری اهدا کنند.به گزارش تعمیرکار به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وظیفه تهیه، تولید، کنترل کیفی، تکثیر و توزیع انواع رده ها و نمونه های سلولی استاندارد را برعهده دارد.
هر یک از این نوع سلول ها، شناسنامه مشخص و منحصر به فردی دارند که منجر به اعتبار آنها در زمینه تحقیقات مختلف می شود. مجموعه های سلولی متنوع با کاربردهای متعدد در بانک سلولی نگهداری می شوند و برحسب تقاضای محققان، دانشجویان و اساتید حوزه زیست پزشکی و همچنین، شرکتهای داروسازی و تولید کننده فراورده های بیولوژیک، در اختیار آنها قرار می گیرند.
دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: بانک سلول های انسانی و جانوری این مرکز در جهت تأمین رده های سلولی معتبر مورد نیاز محققان کشور، طرح اهدای رده های سلولی با کاربرد تحقیقاتی را عرضه می کند. این بانک، آمادگی دریافت انواع نمونه های سلولی از محققان کشور را دارد؛ بنابراین محققان، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی که مالکیت رده سلولی خاصی را برعهده دارند، رده های سلولی خویش را به منظور استفاده عموم پژوهشگران به اشتراک می گذارند و از مزایای اهدای نمونه سلولی بهره مند می شوند.
مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکزذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اضافه کرد: این فرصت برای کلیه شرکتهای فعال در حوزه زیست فناوری و تولید فراورده های بیولوژیک، اساتید، دانشجویان و محققان کشور فراهم است تا رده های سلولی و نمونه های بیولوژیکی را که در اختیار دارند به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهدا کنند.
دانشور آملی تصریح کرد: به اشتراک گذاشتن نمونه های بیولوژیک ارزشمند، باعث توسعه و پیشرفت صنعت زیست فناوری و زیست پزشکی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی موجود در کشور، خواهد شد. با ترویج فرهنگ اهدا و اشتراک گذاری دستاوردهای علمی، زکات علم را به جا آورده و گامی در نهادینه کردن این اقدام پسندیده برداشته شود.
وی ضمن اشاره به شرایط حفظ و نگهداری سلولها اظهار داشت: نمونه سلولی اهدا شده در شرایط امن و مطمئن در تانک نیتروژن فاز بخار نگهداری خواهند شد و کلیه تست های کنترل کیفی جهت بررسی کیفیت سلول، عدم آلودگی قارچی، باکتریایی و مایکوپلاسما و تعیین هویت نمونه سلولی اهدا شده (برای اعتبار بخشی به آن) به صورت مجانی انجام شده و شناسنامه سلولی معتبر به اهدا کننده عرضه خواهد شد.
به گفته دانشور آملی، اهداکنندگان می توانند علاوه بر رده سلول اهدایی خود، سایر رده های سلولی موجود در کلکسیون های سلولی بانک سلول های انسانی و جانوری را تا سه بار و بدون پرداخت هزینه به صورت کرایوویال فریز شده و یا کشت یافته در فلاسک دریافت نمایند.


منبع:

1400/03/04
09:33:15
5.0 / 5
1097
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار