تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص زمان به روش زنبورها

تشخیص زمان به روش زنبورها

محققان به تازگی اعلام نموده اند ساعتهای شبانه روزی زنبورها را میتوان با یک عامل شگفت آور که به تازگی دریافته اند، تغییر داد و آن عامل، چرخه های دما در داخل کندو است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، تعدادی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند زنبورها می توانند زمان را با کمک درجه حرارت تشخیص دهند.
به نظر می آید زنبورها و سایر حشرات به علت کارهای مختلفی که انجام می دهند، توانایی تخمین مدت زمان سپری شده را دارند.
زنبورها با استفاده از ریتم شبانه روزی، می توانند به صورت دقیق زمان را تشخیص دهند. این قابلیت همینطور به آنها این امکان را می دهد تا زمان خاص دسترسی به غذا و محل قرارگیری آنرا برای چند روز به خاطر بسپارند.
"مانوئل جیانونی-گوزمن"(Manuel Giannoni-Guzmán) دانشمند مقطع فوق دکترای علوم زیست شناسی و گروهی از دانشمندان دانشگاه براندیس، دانشگاه پورتوریکو ریو پیدراس، دانشگاه پیتسبرگ و دانشگاه ایالتی تنسی شرقی در این مطالعه نشان داده اند که چرخه های دما در داخل کندو یک عامل اعجاب انگیز دیگر است که می تواند ساعتهای شبانه روزی زنبورها را تغییر دهد.
دانشمندان طی این مطالعه نحوه زندگی زنبورها را دقیق مورد بررسی قرار دادند. آنها بعد از آنکه دریافتند دمای کندو در طول روز و زمان های مختلف به صورت واضح تغییر می کند متحیر شدند.
دانشمندان برای درک اهمیت این چرخه دما بر فعالیت زنبورها، زنبورها را در تاریکی مطلق قرار دادند و آنها را در صورتی که در معرض چرخه های دمایی قرار داده بودند، مشاهده نمودند. بعد از شش روز، دانشمندان چرخه دما را تغییر داده و آنرا شش ساعت به عقب بردند.
آنها مشاهده نمودند که زنبورها فعالیت خویش را با درجه حرارت دما تغییر می دهند و این به آن معنا است که آنها در کارهای روزمره خود به دما بسیار توجه می کنند. کشف محققان نشان داد هنگامی که هوا ابری است هم زنبورها روشی برای درک زمان دارند. محققان گفتند هنگامی که درجه حرارت بالا است، زنبورها در عملکرد و فعالیت ها خود با چالش هایی روبرو می شوند.
منبع:

1400/03/03
10:23:29
5.0 / 5
1108
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار