تعمیرگاه ستفیکس
پژوهشگران آمریكایی:

حساسیت غذایی در بازگشت ام اس موثر است

حساسیت غذایی در بازگشت ام اس موثر است

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود توانستند ارتباط میان حساسیت غذایی و بیمارای ام.اس را بررسی نمایند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، مكانیسم بیماری ام.اس مانند خیلی از بیماری های دیگر، هنوز بطور كامل شناخته نشده و مانند پازلی از عوامل پیچیده ژنتیكی و محیطی باقی مانده است. قطعه اصلی این پازل، سیستم ایمنی است كه مسئولیت تنظیم خیلی از پدیده های فیزیولوژیكی همچون حساسیت را بر عهده دارد.
بااینكه پژوهش های پیشین، ارتباط میان ام.اس و حساسیت ها را بررسی نموده بودند اما حالا گروهی از پژوهشگران "بیمارستان زنان بیرمنگام"(BWH) آمریكا قصد دارند این ارتباط را از طریق جدیدی بررسی نمایند. آنها با بررسی ارتباط میان حساسیت و فعالیت بیماری التهابی، شواهد جدیدی در خصوص ارتباط میان حساسیت غذایی و بیماری ام.اس دریافتند.
"تانوجا كیتنیس"(Tanuja Chitnis)، متخصص علوم اعصاب بیمارستان بیرمنگام و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: بعضی از بیماران مبتلا به ام.اس كه از حساسیت های غذایی قابل توجهی رنج می برند، بازگشت متوالی بیماری را تجربه می كنند. ما باور داریم كه شاید احتمالی ترین مكانیسم در رابطه با حساسیت و تأثیر آن بر ام.اس، ناشی از فعالیت التهابی باشد.


كیتنیس و همكارانش در یك پژوهش گسترده، ارتباط میان فعالیت بیماری های التهابی و سابقه حساسیت بیماران را مورد بررسی قرار دادند. همه شركت كنندگان این پژوهش كه ۱۳۴۹ نفر بودند، یك پرسش نامه در مورد حساسیت های غذایی، محیطی و دارویی را پر كردند. میزان فعالیت بیماری آنها باز با ارزیابی تعداد حمله های رخ داده طی مراحل بیماری، مورد بررسی قرار گرفت.
نكته جالب این بود كه شركت كنندگان گروه حساسیت های غذایی، بالاترین میزان حمله را تجربه كرده بودند و این حمله ها به میزان قابل توجهی از گروه های دیگر بیشتر بود. كیتنیس افزود: شاید وجود آلرژی غذایی و مكانیسم های در رابطه با آن، به افزایش میزان بازگشت بیماری در افراد مبتلا به ام.اس منجر شود.
كیتنیس و همكارانش هم اكنون برای مشخص كردن نقش مكانیسم سیستم ایمنی در حساسیت و تأثیر آن بر فعالیت التهابی ام.اس تلاش می كنند.
این پژوهش، در مجله "Journal of Neurology، Neurosurgery & Psychiatry" به چاپ رسید.1397/12/03
12:45:36
5.0 / 5
4574
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار