تعمیرگاه ستفیکس

آیا تست ضریب هوشی معیار مناسبی برای اندازه گیری هوش است؟

آیا تست ضریب هوشی معیار مناسبی برای اندازه گیری هوش است؟

تعمیرکار: آزمون های آی کیو (IQ) یا ضریب هوشی به شکل گسترده ای توسط سازمان های آموزشی و حرفه ای جهت بررسی متقاضیان استفاده می شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این آزمون ها در مطالعات روانشناختی که به دنبال شناسایی عوامل موثر بر هوش هستند نیز مورد توجه قرار می گیرند. مانند باقی آزمون ها بنظر می رسد با تمرین می توان نمره ی ضریب هوشی را بهبود بخشید اما اگر بتوان این کار را انجام داد چه اتفاقی برای آزمون های هوش می افتد؟
ما از پنج متخصص در زمینه ی هوش پرسیدیم که آیا می توان نمره ی ضریب هوشی را با تمرین ارتقا داد و مجموعی از پاسخ های آنها را در ادامه خواهیم دید.
نمره ضریب هوشی چیست؟
این یک نمره ی استاندارد است که توانایی شناختی فرد را نسبت به سایر افراد نشان می دهد؟ آزمون ضریب هوشی از اوایل دهه ی ۱۹۰۰ میلادی شکل گرفت و تا حالا تغییراتی داشته است. آزمون بهره هوشی توانایی های مختلفی در فرد را مورد بررسی قرار می دهد. همچون توانایی یادگیری و حفظ مطالب، استدلال انتزاعی و پردازش دیداری-فضایی. بااینکه آزمون های هوش مجازی زیادی وجود دارند اما نتایج قابل اعتماد را می توان از آزمون های رسمی به دست آورد که بیش از یک ساعت طول می کشد و بصورت تخصصی مورد نظارت قرار می گیرد.
آیا افراد می توانند با تمرین نمره ی ضریب هوشی خودرا بهبود بخشند؟
متخصصان دراین زمینه اختلاف نظر دارند. دکتر ایان سیلور(Ian Silver) متخصص هوش و علوم رفتاری از دانشگاه سینسیناتی(Cincinnati) می گوید: بطور کلی بیشتر روش هایی که برای بهبود ضریب هوشی استفاده می شوند مانند برنامه های تلفن همراه و یا دوره های آنلاین موجب افزایش ضریب هوشی نمی شوند.
دکتر هاینک سیگلر(Hynek Cigler) متخصص روانشناسی از دانشگاه ماساریک(Masaryk) می گوید: تمرین آزمون های مربوط به ضریب هوشی می تواند عملکرد شما را بهبود بخشد و نمره ی شما را ارتقا دهد اما تاثیری بر ضریب هوشی شما نخواهد گذاشت برای اینکه تنها آزمون دهنده ی بهتری خواهید شد.
همه ی کارشناسان تاکید دارند که نمره ی آزمون ضریب هوشی با هوش واقعی متفاوت است.
دکتر سیگلر تاکید می کند که تعدادی از انواع هوش با تمرین و آموزش ارتباط دارند و تمرین چنین مهارت هایی به ویژه در سنین پایین می تواند موجب رشد هوشی بهتر شود.
آیا ضریب هوشی معیار خوبی جهت بررسی هوش است؟
طبق گفته ی تعدادی از متخصصان نمره ی ضریب هوشی را می توان با تمرین بهبود بخشید این بدان معناست که این آزمون مناسب نمی باشد.
با این وجود دکتر دیمیتری ون درلیندن(Dimitri Van der Linden) از دانشگاه روتردام(Rotterdam)می گوید: بااینکه می توان نمره ی خودرا در این آزمون بهبود بخشید و یا در آن تقلب کرد اما همچنان این آزمون بطور کلی برای تشخیص هوش مناسب می باشد.
پاسخ دکتر ون درلیندن مشابه نظر خیلی از متخصصان روانشناسی بود و هفت نفر از متخصصان با وی هم نطر بودند.
با این وجود تعداد بسیار دیگری از متخصصان بر این مساله تاکید دارند که این آزمون تمام جنبه های هوش را در نظر نمی گیرد. برای مثال در این آزمون خلاقیت، هوش احساسی و یا اجتماعی بررسی نمی گردد.
پروفسور رابرت استرنبرگ(Robert Sternberg) متخصص هوش و آموزش از دانشگاه کورنل(Cornell) می گوید: این آزمون ها مهارت های اساسی ما برای حل مشکلات زندگی را اندازه گیری نمی کنند.
مشکل اصلی این است که هیچ تعریف مشخصی برای هوش وجود ندارد. انواع مختلفی از آن وجود دارد که تاثیرات گوناگونی بر روی مهارت های ما می گذارند و می توان آنها را به گونه های مختلف بررسی کرد.
منبع:

1400/02/21
10:47:09
5.0 / 5
1077
تگهای خبر: استاندارد , تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار