تعمیرگاه ستفیکس

تولید بافت های نرم و سخت بدن با چاپگر سه بعدی امكان پذیر شد

تولید بافت های نرم و سخت بدن با چاپگر سه بعدی امكان پذیر شد

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا برای نخستین بار روشی برای تولید بافت های متنوع سخت و نرم بدن در یک زمان با استفاده از چاپگر سه بعدی ابداع نموده اند.به گزارش تعمیرکار به نقل از نیواطلس، بدین منظور از دو نوع جوهر زیستی استفاده می شود. این روش با موفقیت بر روی موش ها به منظور مداوای برخی حفره های بوجود آمده بر روی پوست و جمجمه این حیوانات آزمایش شده است.
مزیت این فناوری سرعت و دقت بالای آن است که باعث می شود بتوان در عرض چند دقیقه بافت های صدمه دیده را با استفاده از محصول ساخته شده با چاپگر سه بعدی بازسازی کرد.
معمولاً پس از انجام عمل های جراحی بر روی جمجمه، حفره هایی بر روی آن باقی می ماند که باید با استفاده از تکه های استخوان که از بخش دیگری از بدن بیمار یا اهداکنندگان تأمین شده اند، پر شوند. علاوه بر این پوست روی جمجمه هم باید مداوا شده و بخش های صدمه دیده آن ترمیم شوند.
فناوری چاپ سه بعدی در اینجا به کمک پزشکان می آید. پیش از این چاپ زیستی سلول های زنده و تولید بافت هایی برای پوست، ارگان های مختلف بدن و استخوان ها ممکن شده بود. اما مداوای جراحاتی که مستلزم جایگزینی همزمان چندین نوع بافت نرم و سخت بوده اند تاکنون ممکن نبوده است. تا کنون هیچ روش جراحی برای حل این مشکل وجود نداشته و تنها چاپگرهای سه بعدی می توانند به صورت همزمان بافت های سخت و نرم مورد نیاز برای جایگزینی در جمجمه و پوست را تأمین کنند.
انجام این کار به جوهرهایی با استقامت کاملاً متفاوت و هم دو روش متفاوت چاپ بیولوژیک نیاز دارد. برای تولید بافت سخت از روش مبتنی بر اکستروژن یا برون ریزی قطعات قالب گیری شده استفاده شد، در حالیکه چاپ بافت نرم مبتنی بر ترشح مایعات منعطف زیستی بود.
جوهر بافت سخت از کلاژن، کیتوزان، نانو هیدروکسی آپاتیت و چند ترکیب دیگر تشکیل شده که در تماس با بدن به خوبی مستحکم می شوند. اما جوهر بافت نرم از کلاژن و فیبرینوژن تشکیل شده و به صورت لایه لایه در محل مدنظر قرار می گیرد. بر اساس آزمایش های انجام شده بافت های نرم مداوا شده بدین شیوه پس از چهار هفته به صورت کامل بهبود می یابند و این رقم در مورد بافت های سخت پس از شش هفته به ۸۰ درصد می رسد.

1400/02/07
18:32:38
5.0 / 5
989
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار