تعمیرگاه ستفیکس

فانوسی كه با آب نمك یا ادرار روشن می شود!

فانوسی كه با آب نمك یا ادرار روشن می شود!

به گزارش تعمیرکار گفته می شود فناوری جدیدی که یک فانوس را با آب نمک روشن می کند از فانوس های خورشیدی قابل اطمینان تر است و در موارد اضطراری هم می تواند از ادرار استفاده کند!


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک استارتاپ کلمبیایی معروف به "ای-دینا"(E-Dina) که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر فعالیت می کند، یک فانوس بی سیم به نام "واتر لایت"(WaterLight) تولید کرده است که آب نمک را به برق تبدیل می کند و از قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به لامپ های خورشیدی برخوردار می باشد. ضمن اینکه در شرایط اضطرار می تواند از ادرار نور تولید نماید.
این دستگاه قابل حمل بعنوان یک مولد کوچک عمل می کند که با استفاده از "یونش" یا "یونیزاسیون" نور تولید می کند. با پر کردن آن با ۵۰۰ میلی لیتر آب دریا، نمک موجود در آب دریا با صفحات منیزیم و مس درون این دستگاه واکنش می دهد و آنرا به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.
این فانوس با این میزان آب نمک تا ۴۵ روز قادر به تولید نور است و همینطور میتوان از آن برای شارژ کردن تلفن همراه یا دستگاههای کوچک الکتریکی از راه یک درگاه یواس بی تعبیه شده روی آن بهره برد.
"یونش" یا یونیزه شدن، فرایند فیزیکی تبدیل اتم ها یا مولکول ها به یون به وسیله افزودن یا کاستن ذرات آبستن از قبیل الکترون یا سایر یون ها است.


"واتر لایت" بعنوان بخشی از همکاری استارتاپ "ای-دینا" و آژانس خلاقیت "واندرمن تامپسون"(Wunderman Thompson) ساخته شده است که برای مردم محلی ساکن مناطق روستایی کلمبیا که فاقد برق و روشنایی در شب هستند، کارایی بسیاری دارد.
سازندگان این فانوس می گویند که "واتر لایت" به ماهی گیران در شب کمک می نماید و به صنعتگران اجازه می دهد تا با کار در شب محصولات بیشتری تولید کنند.
سازندگان "واتر لایت" می گویند که این دستگاه حتی امکان دارد از آتشسوزی جلوگیری نماید، چونکه سبب می شود بچه ها برای اتمام تکالیف خود در شب به شمع احتیاج نداشته باشند.
"پیپه رویز پیندا" مدیر اجرایی آژانس خلاقیت "واندرمن تامپسون" توضیح داد که این دستگاه کاربردی تر از فانوس های خورشیدی است و تقریباً ۵۶۰۰ ساعت نور فراهم می آورد.
وی ادامه داد: بعد از پر شدن "واتر لایت" از آب، انتقال انرژی به صورت فوری انجام می شود، در حالیکه فانوس های خورشیدی احتیاج به تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی جایگزین برای شارژ باتری دارند و آنها فقط در صورت حضور آفتاب کار می کنند.


"واتر لایت" نخستین دستگاهی است که اثرات یونش را طولانی می کند و به این فانوس اجازه می دهد تا برای مدت زمان طولانی برق و نور تولید نماید.
سازندگان می گویند، این دستگاه در طول عمر خود می تواند دو تا سه سال، یعنی حدود ۵۶۰۰ ساعت نور تولید نماید. این دستگاه دارای یک پوشش بیرونی استوانه ای چوبی و یک درپوش حفره دار در بالای خود است که اجازه می دهد آب به داخل دستگاه ریخته شود.
پروژه "واتر لایت" یکی از چندین ابتکار مشابهی است که هدف آن فراهم کردن روشنایی برای جوامع روستایی در سرتاسر جهان است.
از سال ۲۰۱۳ تابحال برنامه ابتکار جهانی معروف به "Liter of Light" سیستم های روشنایی در شب را در اختیار این جوامع قرار می دهد که نور را برای جوامع فقیر فراهم می آورد.
باآنکه "واتر لایت" نخستین ابتکاری نیست که روشنایی را برای جوامع فقیرنشین روستایی فراهم می آورد، اما مزیت آن نسبت به طرح های مشابه خورشیدی این است که می تواند به صورت فوری و ۲۴ ساعته نور تولید نماید.1400/02/04
21:10:45
5.0 / 5
1157
تگهای خبر: باتری , دستگاه , شارژ , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار