تعمیرگاه ستفیکس

بررسی بهداشت روان فضانوردان در سرزمین جنوبی

بررسی بهداشت روان فضانوردان در سرزمین جنوبی

فضانوردانی که مدت طولانی را در فضا می گذرانند با عوامل استرس زایی مانند انزوا، محصور شدگی، نداشتن حریم خصوصی، تغییر چرخه های تاریک روشنی، یکنواختی و جدایی از خانواده روبرو می شوند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، نکته جالب توجه این است افرادی که در ایستگاه های تحقیقاتی بین المللی در جنوبگان کار می کنند هم شرایط سخت محیطی همراه با عوامل استرس زا بسیاری را تجربه می کنند که این دقیقا مانند وضعیتی است که افراد در طول کاوش طولانی مدت در فضا تجربه می کنند.
برای درک بهتر موانع روانی که فضانوردان با آن روبرو هستند، "کندیس آلفانو"(Candice Alfano) استاد روانشناسی دانشگاه هیوستون و دیگر محققان یک چک فهرست سلامت روان(MHCL) را ایجاد کردند. این فهرست ابزاری خودسنجی است که می تواند تغییرات بهداشت روانی را در محیط هایی با شرایط سخت محیطی تشخیص دهد. طی این مطالعه محققان از چک فهرست سلامت روان برای مطالعه تغییرات روانی در دو ایستگاه سرزمین جنوبی استفاده کردند.
آلفانو اظهار داشت: ما تغییرات قابل توجهی در عملکرد روانشناختی مشاهده کردیم اما الگوهای تغییر برای جنبه های خاص بهداشت روانی متفاوت بود. بارزترین تغییرات در احساسات مثبت مشاهده شد. تحقیقات قبلی هم در فضا و هم در محیط های قطبی تقریباً منحصراً بر حالات عاطفی منفی همچون اضطراب و علایم افسردگی متمرکز بوده است. اما احساسات مثبتی مانند رضایت، اشتیاق و حیرت خصوصیت هایی هستند که برای خوب بودن در آن شرایط سخت مهم هستند.
در طول بررسی ها دریافتیم احساسات منفی هم در حال افزایش می باشد. انجام قداماتی با هدف افزایش احساسات مثبت امکان دارد در کاهش خطر روانی در شرایط سخت، حیاتی باشد.
در این مطالعه آلفانو و دیگر محققان با استفاده از چک فهرست علایم سلامت روان را طی ۹ ماه همچون سخت ترین ماه های زمستان ردیابی کردند. یک باتری ارزیابی ماهانه هم وجود تغییرات در جسم، نشانگرهای زیستی استرس مانند کورتیزول و استفاده از استراتژی های مختلف تنظیم هیجان برای افزایش یا کاهش برخی احساسات را بررسی کرد.
نتایج مطالعه نشان داد با افزایش زمان حضور در ایستگاه ها شرکت کنندگان تمایل به استفاده کمتری از استراتژی های موثر برای تنظیم (یعنی افزایش) احساسات مثبت خود دارند.
یافته های این مطالعه در مجله "Acta Astronautica" انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/01
22:53:05
5.0 / 5
1037
تگهای خبر: باتری , تشخیص , تنظیم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار