تعمیرگاه ستفیکس

تصویری از رویان موش، برنده ی رقابت عكاسی میكروسكوپی شد

تصویری از رویان موش، برنده ی رقابت عكاسی میكروسكوپی شد

تعمیرکار: تصویری زیبا از رویان یک موش با چشم های قرمز درخشان و بافت رنگی برنده ی جایزه ی عکاسی علمی شده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ورنر زوشراتر(Werner Zuschratter) این تصویر از رویان را در بیست و یکمین روز رشدش به وسیله ی یک میکروسکوپ گرفته است، این میکروسکوپ تصاویر را به وسیله ی یک حفره کوچک می گیرد تا تضادها بهتر دیده شده و تصویر شفاف تر شود.
داوران علاوه بر این عکس، دو عکس دیگر را نیز انتخاب کردند یکی از آنها نشان دهنده ی سلول های رنگدانه ی پوست مار بود و دیگری تلفیقی از تصاویر بیش از ۴۰ بال پروانه که بعنوان برنده ی دوم منطقه ای برگزیده شد.
این رقابت که میزبان آن بخش علوم زندگی شرکت المپوس(Olympus) است، دومین رقابت جهانی تصاویر علمی میکروسکوپی سال است که بر روی موجودات زنده تمرکز دارد.
در این رقابت جهانی حدودا ۷۰۰ اثر از ۶۱ کشور محتلف شرکت کرده اند.
ساتوشی ناکامورا(Satoshi Nakamura)، معاون رئیس بخش راهکارهای علمی تجارت جهانی در المپوس اشاره کرد: نه فقط تعداد آثار ارسال شده یک رکورد شکنی بود بلکه این آثار از نظر کیفیت و خلاقیت بی نظیر بودند. دیدن چنین هنر فوق العاده ای که مردم با میکروسکوپ ثبت می کنند اعجاب انگیز است.
زوشراتر از آلمان که تصویری کامل از رویان یک موش به وسیله ی یک میکروسکوپ هم-کانونی گرفته بود برنده ی این رقابت شد.
او به لایوساینس اظهار داشت که این رویان تنها ۱.۲ اینچ (۳ سانتی متر) طول داشته است و در یک ماده ی شیمیایی قرار داده شده تا پوست و عضلات آن شفاف شود.
در این تصویر بنظر می رسد بافت ها و اسکلت آن به رنگ قرمز، آبی و سبز می درخشند که علت آن استفاده از رنگ های فلورسنت و همین طور وجود ماده ی فلورسانس طبیعی در بدن این موجود است.
زوشراتر توضیح می دهد که او چندین بار این رویان را با لیزر اسکن کرده و تصاویر به دست آمده را باهم ترکیب کرده است کل این پروسه ۲۵ ساعت زمان برده است.
در این رقابت سه برنده ی دیگر نیز که تصاویری به زیبایی رویان موش ثبت کرده بودند انتخاب شدند.


جاستین زول(Justin Zoll) برنده ی جایزه ی بخش آمریکا برای ثبت تصویری پارانوما از آمینو اسید گلوتامین و کریستال های ماده ی شیمیایی بتاآلانین شد.


تصویر فوق العاده ای از الیاف کلاژن و سلول های رنگدانه ی پوست مار آفریقایی که توسط گرگوری تیمین(Grigorii Timin) از سوئیس ثبت شده بود، برنده ی بخش اروپا، خاورمیانه، آفریقا (EMEA) شد. تیمین از میکروسکوپی مشابه زوشراتر برای ثبت تصاویر این الیاف درخشان و سلول های آبی رنگ بهره برده بود.


در بخش آسیا و اقیانوسیه تصویر برنده از ترکیب تصاویر بال ۴۰ پروانه که بطور جداگانه عکس برداری و سپس با یکدیگر ترکیب شده بودند تولید شده بود. این تصویر متعلق به(XinPei Zhang) از چین بود. هر بال جزییات پیچیده ای داشت و رنگ و تضاد رنگی نشان می داد.
لی واگستاف(Lee Wagstaff) معاون رئیس بخش فروش و بازاریابی المپوس می گوید: هدف ما از این رقابت نشان دادن ارزش هنری و علمی تصاویر گرفته شده توسط میکروسکوپ است تا مردم در سراسر جهان را ترغیب نماییم تا به شکلی دیگر به تصاویر علمی نگاه کنند و زیبایی آنها را ستایش کنند و با یکدیگر به اشتراک گذارند.
منبع:

1400/01/29
14:24:28
5.0 / 5
955
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار