تعمیرگاه ستفیکس

دانشمند ایرانی قوی ترین واكسن كرونا را می سازد

دانشمند ایرانی قوی ترین واكسن كرونا را می سازد

واکسنی که تابحال هیچگاه نام آنرا نشنیده ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر ˮکیوان مجردˮ اخیرا آزمایش های انسانی خویش را شروع کرده که دانشمندان معتقدند می تواند با همه انواع کشنده و جهش یافته ویروس کووید-۱۹ و حتی همه گیری های آینده هم مبارزه کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ای بی سی نیوز، در حالیکه بیشتر از ۱۰۰ میلیون آمریکایی با دوزهای ساخته شده توسط شرکتهای دارویی مانند "فایزر"(Pfizer) و "مدرنا"(Moderna) در مقابل کووید-۱۹ واکسینه شده اند، یک گروه از دانشمندان در یک آزمایشگاه نظامی درست در حومه پایتخت آمریکا بی سر و صدا با دستکاری پروتئین ها و آزمایش روی میمون ها، در حال ابداع یک واکسن نوین برای مبارزه با کووید-۱۹ و همه انواع دیگر از ویروس های خانواده کروناویروس هستند.
این واکسن حاصل تجربیات، دانش و زحمت این گروه به سرپرستی دکتر "کیوان مجرد" است که اخیرا نخستین آزمایش انسانی خویش را شروع کرده است.
دکتر "کیوان مجرد" که کوشش برای ساخت این واکسن را بعنوان مدیر بیماری های عفونی نوظهور در موسسه تحقیقات نظامی والتر رید(WRAIR) رهبری می کند، می گوید: ما می خواهیم در این نبرد پیروز شویم، اما همینطور می خواهیم در یک جنگ طولانی هم پیروز شویم.


هنگامی که ویروس کووید-۱۹ در ژانویه سال ۲۰۲۰ توالی یابی شد، "مجرد" و تیمش به صورت شبانه روزی مشغول کار شدند و طی ۶ ماه از دوازده نمونه اولیه به یک واکسن واحد رسیدند.
"مجرد" در دهه گذشته همینطور تلاشهای ساخت واکسن برای ارتش آمریکا به منظور مبارزه با مبتلا شدن به ویروس های ابولا و زیکا را بر عهده داشته است و محقق اصلی در مبارزه ضد ویروس "مرس"(MERS) بوده که یک بیماری ناشی از خانواده کروناویروس است.
اگرچه "WRAIR" قدیمی ترین موسسه تحقیقات زیست پزشکی در وزارت دفاع آمریکا است، اما شاخه بیماری های عفونی نوظهور هنوز جوان است.
"مجرد" می گوید: به رغم تلاش بی وقفه و سرعت ما در پیشبرد این واکسن، می دانستیم که نخستین واکسنی نخواهد بود که برای عموم عرضه می شود. وی اظهار داشت: طراحی و سپس تولید این یکی کمی بیشتر طول می کشد.
تمرکز "مجرد" از همان ابتدا بر روی تهدیدات نسل بعدی بود، تهدیداتی که می توانند در غارهای ناشناخته میزبان خفاش ها رشد کنند و منتظر تماس و تکثیر در انسان ها باشند.
"مجرد" می گوید: حتی اگر ظرف یک سال بعد از ظهور بیماری واکسن دریافت نماییم، صدها هزار نفر در ایالات متحده و چند میلیون نفر در سطح جهان پیش از اینکه واکسن در دسترس قرار بگیرد، جان خویش را از دست داده اند. ما می خواهیم به جایی برسیم که واکسن از قبل وجود داشته باشد. پیش از اینکه نوع بعدی، ویروس بعدی، گونه های جهش یافته بعدی کروناویروس ها ظهور کنند.
سه واکسنی که تابحال مجاز به استفاده در ایالات متحده تشخیص داده شده اند، با دادن دستورالعمل های ژنتیکی به بدن برای ایجاد پروتئین سنبله ای که در سطح ویروس یافت می شود، کار می کنند. هنگامی که بدن این پروتئین را ایجاد می کند، سیستم ایمنی بدن اخطار داده و آغاز به تشکیل آنتی بادی یا پادتن می کند. این یک روش ایمن برای تحریک پاسخ ایمنی مشابهی است که فرد بعد از مبتلا شدن به ویروس واقعی دارد.
واکسن "WRAIR" از هر دو مورد دادن دستورالعمل و ایجاد سنبله صرف نظر می کند و پروتئین سنبله ای را که قبلاً تشکیل شده است به همراه یک ترکیب کمکی تقویت کننده سیستم ایمنی مستقیما به بدن شخص وارد می نماید و به سرعت پاسخ پادتن را در بدن شخص شروع می کند.
بر خلاف سایر واکسن های مبتنی بر پروتئین در حال آزمایش، واکسن "WRAIR" نانوذرات ویروسی را عرضه می دهد که هر کدام دارای یک آرایه ثابت از ۲۴ پروتئین سنبله هستند که در دسته های کوچک سه تایی از یک پایه "فریتین" بیرون زده اند.
"مجرد" اظهار داشت: خیلی از نظریه ها وجود دارد که نشان داده است چرا چیزی که به این شکل عرضه می شود چنین واکنش ایمنی خوبی به دنبال دارد، اما از برخی جهات می توانید ببینید که شبیه به ویروس به نظر می آید. ازاین رو دارای بعضی از خواص است که پاسخ ایمنی را بگونه ای آموزش می دهد که به شما یک پاسخ بسیار قوی و گسترده عرضه می دهد.
گفتنی است که نتایج آزمایش روی هزاران موش و ده ها میمون امیدوارکننده بوده است.


"مجرد" می گوید: ما فکر می نماییم واکسن ها احتمالاً در مقابل انواع جدید ویروس هم محافظت ایجاد کنند، اما امکان دارد در میزان محافظت شاهد کاهش باشیم. اما آنچه که ما تابحال در مورد واکسن خود در حیوانات دیده ایم، این است که از اثر محافظتی این واکسن در مقابل انواع مختلف به هیچ وجه کاسته نمی گردد و در مقابل ویروس های خانواده کرونا مانند "سارس-۱" هم موثر است. ازاین رو آنچه حالا توسعه داده ایم واکسنی است که همه خانواده کروناویروس را در بر می گیرد و ما در حال آزمایش همه چیز در این بین هستیم.
در صورت موفقیت واکسن "WRAIR" در آزمایش های بالینی، این واکسن می تواند در بین جمعیت ایالات متحده رایج شود و احتمالاً بعنوان تقویت کننده برای افرادی که از قبل واکسینه شده اند، عمل کند.
این واکسن بسیار پایدار می باشد و به شرایط ویژه ای برای نگه داری، همچون نگه داری در دمای انجماد نیاز ندارد.
"مجرد" اظهار داشت: این بدان معناست که شما می توانید آنرا در یک خنک کننده حتی پشت یک موتورسیکلت هم قرار دهید و این واکسن باز هم خوب کار کند.
اگرچه دانشمندان واکسن "WRAIR" با اطمینان از آن سخن می گویند، اما خودشان هم می دانند که محصول آنها هنوز در انسان ثابت نشده است.
دکتر "ویلیام شافنر" استاد پزشکی پیشگیری و بیماری های عفونی در دانشگاه "وندربیلت در نشویل" اظهار داشت: آنها بعضی از داده های بسیار اولیه را دارند که در آزمایشگاه نشان داده است پاسخ ایمنی برانگیخته شده توسط این واکسن انواع مختلفی را پوشش می دهد. اینکه آیا این به معنای واقعی محافظت در مقابل همه انواع ویروس کرونا را در افراد برمی انگیزد یا خیر هنوز باید مشخص شود. در کل این یک سفر طولانی است که ما در حال برداشتن نخستین قدم ها هستیم.
روز سه شنبه گذشته یک سرهنگ بازنشسته ارتش پا پیش گذاشت تا نخستین نفری باشد که مرحله اول آزمایش بالینی این واکسن را آغاز می کند.
منبع:

1400/01/28
10:03:19
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: تشخیص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار