تعمیرگاه ستفیکس
روحانی در نشست فعالان حوزه ارتباطات:

مبارزه با فساد با شفافیت رخ می دهد

مبارزه با فساد با شفافیت رخ می دهد

رئیس جمهور اظهار داشت: مبارزه با فساد با بگیر و ببند و دادگاه اتفاق نمی افتد، مبارزه با فساد با شفافیت اتفاق می افتد.به گزارش تعمیرکار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی بعداز ظهر چهارشنبه در نشست با مدیران عرصه فناوری اطلاعات و دانش بنیان ها که در اولین روز از ماه مبارک رمضان که با رعایت پروتکلهای بهداشتی بصورت حضوری محدود و ارتباط ویدئو کنفرانسی انجام شد، با اعلان اینکه هر تحول و دگرگونی ممکنست خطرات و حاشیه هایی هم بدنبال داشته باشد، اشاره کرد: وظیفه ما این است که این تحولات را راهبری کرده و به درستی در راه رو به جلو هدایت نماییم.
رئیس جمهور از تحول و انقلاب در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همین طور اقتصاد دانش بنیان بعنوان یکی از افتخارات دولت های یازدهم و دوازدهم نام برد و اظهار داشت: امروز تحولات عظیم و مهمی را در حوزه دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، شبکه ملی اطلاعات و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و توسعه این شرکتها در کشور شاهد می باشیم که افتخار آمیز است.
روحانی تحولات دیجیتال و الکترونیکی شدن ارائه خدمات را برای کشور ضروری خواند و اشاره کرد: امروز بدون پیشرفت در ارتباطات و فناوری اطلاعات حرف زدن و برقراری ارتباط با جهان امکان پذیر نیست و نمی توان در دنیای امروز با تحولات شگرف آن، از علم و فناوری عقب ماند.
رئیس جمهور با اعلان اینکه امروز بواسطه گسترش شبکه پهن باند و راه اندازی خیلی از خدمات دولت الکترونیک یک رفاه و آسایشی برای جامعه پدید آمده است، اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند اصلا زندگی بهتر با اسلام در تضاد است و انسان باید همیشه زاهد باشد، در فشار باشد و زندگی بسیار سطح پایین داشته باشد، اما هر چه در زندگی عامه مردم رفاه بیشتری وجود داشته باشد، این به نفع جامعه و همه مردم است.
روحانی با اشاره به اینکه در شروع راه ایجاد تحول بزرگ ارتباطاتی در کشور در سال ۹۳ درباره آن اتفاق نظر وجود نداشت، اضافه کرد: عده ای نگران مخاطرات ورود به این فضای جدید بودند و حتی می گفتند که زیان آن از فوایدش بیشتر است، اما دولت با درک صحیح از ضرورت این انقلاب بزرگ عزم خودرا برای ایجاد آن جزم کرد.
رئیس جمهور نخستین گام برای وقوع انقلاب ارتباطاتی در کشور را گسترش زیرساخت های ارتباطی و پهن باند عنوان نمود و گفت: نخستین گام در این راه را دولت با گسترش زیرساخت برداشت و حالا نوبت بخش خصوصی بود که برای ارائه خدمات و امکانات در این بستر به میدان بیایند. افزایش شرکت های دانش بنیان از ۵۰ شرکت در شروع این دولت به حدود ۶ هزار شرکت فعال، نشانه آشکاری از حضور جدی بخش خصوصی در این حوزه است.
روحانی با اشاره مجدد به اینکه دولت به خوبی ضرورت بهره مندی عمومی جامعه از فضا و امکانات جدید ارتباطاتی را درک کرد، افزود: معتقدم امروز آحاد جامعه هم به خوبی این ضرورت را درک کرده و پذیرفته است. زمانی بود که مردم نگران امنیت روانی خانواده خود در بستر انقلاب ارتباطاتی بودند، اما امروز از همین بستر و ابزارها و خدماتی که در بستر آن ارائه می شود برای ارتقای امنیت روانی خود و خانواده شان بهره می گیرند.
رئیس جمهور در ادامه با اعلان اینکه از شروع دولت یازدهم تا امروز، پهنای باند کشور بیش از ۳۰ برابر شده که این گواه ایجاد شرایطی جدید برای جامعه است، اشاره کرد: امروز تمام شهرهای کشور و حدود ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند که این بستر امکان مناسبی برای ایجاد و رشد کسب و کارهای کوچک و متوسط فراهم نموده است.
روحانی اشاره کرد: شخصا جلسات فراوانی را برای بسط فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک برگزار کردم. برای بنده بسیار مهم بود که تا اختتام این دولت تحول عظیم زیرساخت های ارتباطاتی به اتمام برسد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز بخش بزرگی از سیستم سلامت دیجیتال شده است، اظهار داشت: یکی دیگر از بخش های بسیار مهمی که به دنبال دیجیتال شدن آن بودیم، بخش تجارت و راه اندازی سامانه یکپارچه تجارت بود. دیجیتال شدن این عرصه ها که بخش بزرگی از مردم با آن سر و کار دارند، گامی جدی و اساسی در زمینه ایجاد شفافیت بعنوان پیش نیاز مبارزه و حتی پیش گیری از فساد است.
روحانی با تاکید بر اینکه باید به نقطه ای برسیم که اگر کسی خواست در این کشور سرمایه گذاری کند، در کمتر از یک هفته و حتی ۴۸ ساعت بتواند مقدمات کار را در بستر فضای مجازی انجام دهد، افزود: دنیای امروز دنیای رقابت است و باید بدانیم که ما در جهان تنها نیستیم و جهت استفاده بهینه از فرصت ها نیاز به یک انقلاب در ارتباطات داشتیم که در این دولت صورت گرفت.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا به شکل کاملا ملموسی ضرورت گسترش دولت الکترونیک را بر همگان آشکار کرد، گفت: تحول و انقلابی که در ۸ سال قبل صورت گرفت در دوران کرونا به خوبی لمس شد. شیوع ویروس کرونا موجب شد در اطمینانی که درباره حفظ سلامت بشر در ۱۰۰ سال قبل به وجود آمده بود، اختلال بوجود آید و حالا باید برای دنیای پساکرونا برنامه ریزی نماییم.
روحانی اشاره کرد: اگر شرکت های دانش بنیان بر بستر گسترش پهن باند ایجاد نشده بودند و اینچنین تعداد و فعالیت آنها افزایش و توسعه نیافته بود، در شرایطی مثل ماه های آغازین شیوع جهانی کرونا که هر کشوری فقط به شهروندان خود می اندیشید و بر سر ماسک در جهان غوغایی به راه افتاده بود، چگونه می خواستیم با این ویروس خطرناک مواجه شویم!
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه انقلاب ارتباطی برای سلامت مردم، مبارزه با فساد، گسترش علم و دانش و مهارت، رفاه عمومی و رشد کسب وکار مردم ضروری بود، اشاره کرد: اینکه نخستین دیدار خود در ماه مبارک رمضان را به میزبانی از فعالان عرصه ارتباطات و مدیران شرکت های دانش بنیان اختصاص دادیم، برای این بود که مردم بدانند این شرکتها به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا چه خدمات بزرگی به کشور و جامعه ارائه کردند.
روحانی در شروع سخنان خود با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در این ماه رحمت و برکت الهی در حقیقت یک تزکیه و یک شستشوی قلبی و معنوی در جامعه ما و در جوامع اسلامی رخ می دهد که برای روح و پاکی قلب و طهارت باطن و حرکت درست ما در راه حق و جلوگیری از خطاها و انحرافات لازم است.

1400/01/26
18:12:23
5.0 / 5
1042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار