تعمیرگاه ستفیکس
وزیر نفت:

همكاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود

همكاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود

به گزارش تعمیرکار وزیر نفت اظهار داشت: همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود. اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم به طور قطع باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم.


به گزارش تعمیرکار به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۲۳ فروردین ماه) در آئین گشایش صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با اعلان اینکه قراردادهایی که امروز امضا می شود حاصل ماه ها تلاشِ تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان برای توسعه فناوری باتوجه به ظرفیت دانش بنیان است، اظهار داشت: هیچ شکی نیست که آینده کشور نه در گرو تولیدهای سنتی، بلکه در گرو توجه به ظرفیت های دانش بنیان و توسعه فناوری ملی است که البته این کار جز در همکاری با جامعه جهانی اتفاق نمی افتد.
وی با تاکید بر اینکه همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود، اظهار داشت: اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم به طور قطع باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم، اگر هم می خواهیم کشتی گیران تراز نخست در سطح جهانی پرورش دهیم باید چنین مسابقاتی داشته باشیم.
وزیر نفت اضافه کرد: بدون حضور در جریان رقابت های طبیعی جهان ما نمی توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم. امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما به طور قطع باید به آن دقت نماییم.
موانع را از سرراه استارتاپ ها برمی داریم
زنگنه با اشاره به اینکه وزارت نفت سال هاست به موضوع شرکت های دانش بنیان (پیش از آنکه با نام دانش بنیان شناخته شود) توجه داشته است، یادآوری کرد: شرکت پتروپارس، مپنا و فرآب دانش بنیان هایی هستند که آثاری شگرف و تعیین کننده در توسعه صنایع برق و نفت برجای گذاشتند و امروز خیلی ها به حق به این شرکتها افتخار می کنند.
وی به نهادسازی در دانشگاه ها و امضای قراردادهای گوناگون با دانشگاه ها در هشت سال قبل با هدف پشتیبانی از ظرفیت فناور اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ۱۰ قلم خانواده کالایی برای پشتیبانی از ظرفیت سازندگان داخلی همانند مته، لوله های بدون درز، تجهیزات درون چاهی و سرچاهی و … برنامه ریزی و اجرا شده است.
وزیر نفت با اشاره به شعار امسال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار نمود: نشست های مختلفی برای تحقق این شعار انجام شد که برمبنای آن تصمیم گرفتیم از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها حمایت نماییم و موانع را از سر راه آنها برداریم.
۲ اقدام مهم وزارت نفت برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان
زنگنه با اعلان اینکه صنعت نفت برای پشتیبانی از شرکت های فناور دو کار مهم را انجام داده است، افزود: اولین آن تأسیس پارک فناوری و نوآوری نفت بوده، اساسنامه اش تائید، ارکان آن مستقر و مکانش مشخص شده و در حال فعالیت است.
وی اشاره کرد: تا حالا چند پارک فناوری و نوآوری با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شده، اما پارک نفت جزو اولین مواردی تأسیس شده ازسوی بخش تقاضاست.
وزیر نفت دومین اقدام وزارت نفت را تأسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برشمرد و اظهار داشت: این صندوق هم جزو اولین صندوق هایی است که ازسوی تقاضا به وجود آمده بدان معنا که شکار به دنبال شکارچی بوده است و طرف تقاضا با طرح تقاضای خود طرف عرضه را به فعالیت و حضور در صحنه تحریک می کند. این بسیار مهم می باشد، خصوصاً در صنعت نفت که بزرگترین سرمایه گذاری کشور در آن انجام می شود و می تواند بزرگترین محرک برای اقتصاد در بخش مهمی از فناوری باشد. همیشه تأسیس پارک یا صندوق ازسوی عرضه بوده است و صنعتگران یا دانشگاه ها آنرا تأسیس کردند.
ادامه دارد...


منبع:

1400/01/23
18:24:19
5.0 / 5
1399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار