تعمیرگاه ستفیکس
در مطالعات جدید بررسی شد

تأثیر داروی ضدانگل برای پیشگیری از عفونت ریوی كووید-19

تأثیر داروی ضدانگل برای پیشگیری از عفونت ریوی كووید-19

تعمیرکار: بر مبنای مطالعات جدید، یک داروی ضد انگلی که به صورت معمول برای درمان بیماران مبتلا به کرم نواری (بیماری آلوده شدن لوله گوارش با کرم نواری ) مورد استفاده قرار می گیرد، امکان دارد بتواند از ایجاد آسیب ریوی در اثر کووید-۱۹ جلوگیری کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان تحت حمایت بنیاد قلب بریتانیا با استفاده از فناوری رباتیک، بیشتر از سه هزار داروی تایید شده را برای مقابله با کروناویروس جدید بررسی کردند.
کووید-۱۹ از نوعی پروتئین برای ادغام سلول های آلوده با سایر سلول ها استفاده می نماید. محققان دریافتند داروی نیکلوزاماید می تواند راه این پروتئین را مسدود کند و همینطور سبب کاهش مرگ سلول ها شود.
محققان حالا قصد دارند تا آزمایش انسانی این دارو را انجام دهند تا فواید محافظتی این دارو برای درمان بیماران واقعی مشخص شود.
متین آوکران(Metin Avkiran) مدیر حوزه پزشکی و قلب شناس مولکولی در بنیاد قلب بریتانیا می گوید: افرادی که گرفتار بیماری های قلبی و عروقی هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ هستند. او اضافه کرد: ما متعهد شدیم که از محققانمان برای یافتن روش های درمانی جدید حمایت نماییم.
در این تحقیقات نه تنها فرایندی که با آن ویروس سلول های ریه را تخریب می کند مشخص شد بلکه راهی برای توقف این فرآیند هم یافت شده است.
تحقیقات بیشتری لازم است تا فواید این دارو برای درمان بیماران کووید-۱۹ مشخص شود و اینکه آیا این درمان می تواند فرایندهای خطرناک دیگری که در سایر سلول ها رخ می دهد و سبب ایجاد لخته ی خون می شود را متوقف نماید یا خیر. این اتفاق معمولا در نوع شدید کووید-۱۹ رخ می دهد.
در مطالعات قبلی محققان کالج کینگ لندن (King's College London) ریه ۴۱ فردی که در اثر این بیماری جان خویش را از دست داده بودند بررسی کردند.
آنها متوجه شدند در ۹۰ درصد موارد سلول های ریه از حد طبیعی خود بزرگ تر هستند در واقع سلول ها با یکدیگر ادغام شده بودند و تشکیل یک سلول بزرگ آلوده داده بودند.
حالا مائورو گیاجا (Mauro Giacca)، متخصص قلب و عروق کالج کینگ لندن و همکارانش دریافتند که این ادغام سلولی مخرب توسط یک پروتئین سنبله که بر روی سطح خارجی اجزاء سارس-کوو-۲ قرار دارد رخ می دهد.
ویروس با اتصال پروتئین سنبله خود به گیرنده ی ACE-۲ سلول که برای ورود به سلول استفاده می شود به آن حمله می کند.
سلول بعد از آلوده شدن آغاز به تولید پروتئین هایی مشابه ویروس روی سطح خود می کند و پروتئینی به نام "TMEM۱۶" را فعال می کند که سبب اتصال سلول آلوده به سلول های دیگر در نزدیکی آن می شود.
این مکانیسم زمانی کشف شد که محققان سه هزار داروی موجود را برای کاهش ادغام سلولی بررسی می کردند و دریافتند نیکلوزامید که می تواند "TMEM۱۶" را مسدود کند می تواند به کاهش ادغام سلولی کمک نماید و همینطور سبب کاهش از بین رفتن سلول ها در اثر بیماری شود.
نتیجه ی این تحقیقات در مجله ی Nature به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/01/21
12:01:28
5.0 / 5
988
تگهای خبر: ربات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار