تعمیرگاه ستفیکس

استقامت در حال بررسی راز سنگ عجیب یافت شده در مریخ!

استقامت در حال بررسی راز سنگ عجیب یافت شده در مریخ!

به گزارش تعمیرکار لیزر مریخ نورد ˮاستقامتˮ به دنبال کشف راز سنگ عجیبی است که در خلال حفاری ها در مریخ یافت شده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد "استقامت" ناسا در انتظار بالگرد "نبوغ" است تا به آن بپیوندد و نخستین پرواز بر روی سیاره ای دیگر را انجام دهد، در همین حال دستگاههای آن سنگی سبزرنگ را بر روی سطح این سیاره ی سرخ مورد هدف قرار داده اند که به نقل از پست توییتری این مریخ نورد "فرضیه های زیادی را ایجاد می کند" البته فرضیه ی بیگانگان جزو آنها نیست.
در توییتی در روز چهارشنبه (۳۱ مارس-۱۱ فروردین) این مریخ نورد نوشت: آیا این سنگ بخشی از سنگ بستر محلی است که با گذر زمان تغییر شکل داده؟ آیا بخشی از مریخ است که مدت ها قبل طی یک برخورد به آن آمده؟ آیا این یک شهاب سنگ است؟ یا چیز دیگری است؟
در این توییت نوشته شده است که ابعاد این سنگ حدود ۱۵ سانتی متر است و اگر با دقت به آن نگاه کنید آثار لیزر مریخ نورد را بر روی آن میتوان دید که برای مطالعه ی بیشتر استفاده شده است.
این لیزر بخشی از تجهیزات "super cam" استقامت است. دانشمندان امیدوارند این لیزر اطلاعات بیشتری در مورد ترکیبات سنگ های عجیب مریخ به ما بدهد و مشخص نماید این سنگ ها در محل قرارگیری شان تشکیل شده اند و یا طی فرآیندهایی به این مکان ها منتقل شده اند. اگر این سنگ ها در مکانی که قرار دارند تشکیل نشده باشند امکان دارد توسط آبی که در دهانه ی جزرو وجود داشته به این مکان آمده باشند و یا نتیجه ی برخورد شهاب سنگ باشند. مانند شهاب سنگی که در سال ۲۰۱۴ توسط مریخ نورد "کنجکاوی" کشف شد.
"استقامت" دارای هفت تجهیزات علمی است و دستگاه "SuperCam" در بخش بالایی مریخ نورد قرار دارد و می تواند با استفاده از لیزر سنگ هایی تا فاصله ی هفت متر را مورد هدف قرار دهد. هر اشعه لیزری، ابری از سنگ بخار شده بوجود می آورد که ترکیبات آن به وسیله ی دوربین های "SuperCam" و طیف سنج ها مورد بررسی قرار می گیرد.
نخستین فعالیت "SuperCam" در مریخ در تاریخ ۲ مارس(۱۳ فروردین) رخ داد و نام هدف آن ماز(Máaz) بود(نام سرخ پوستی مریخ). گروه "استقامت" به صورت غیر رسمی محل قرارگیری این هدف در دهانه ی جزرو را کنیون د شی(Canyon de Chelly) که یک یادبود ملی در ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا است نامیدند.1400/01/14
13:31:39
5.0 / 5
967
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار