تعمیرگاه ستفیکس

توماس ادیسون نابغه یا ؟!

توماس ادیسون نابغه یا ؟!

به گزارش تعمیرکار برخی توماس ادیسون را یکی از بزرگ ترین مخترعین تاریخ می دانند و برخی معتقدند خیلی از ایده های وی ˮاصیلˮ نیستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، برای مردم قرن نوزدهم توماس آلوا ادیسون(Thomas Alva Edison) یک جادوگر بود. "اختراعات" او مظهری همچون ی معروف آرتور سی کلارک(Arthur C. Clarke) بود که می اظهار داشت: "فناوری هایی که به اندازه ی کافی پیشرفته هستند را نمی توان از سحر و جادو تمیز داد". در حقیقت اختراع گرامافون در سال ۱۸۷۷ سبب شد او بعنوان "جادوگر منلو پارک" شناخته شود. اما بعضی از مخالفان او معتقدند او هیچ اختراعی نداشته است. اما تاریخ چه می گوید؟ هیچ کدام از این ها لزوما درست نیستند. سهم ادیسون در جامعه به همان اندازه که فوق العاده است بحث برانگیز هم هست. بیشتر از ۱۰۰۰ اختراع او زندگی ما را شکل داده است. باآنکه او آن طور که معلم های مدرسه می گویند فردی پاک و مقدس نیست.
این مخترع آمریکایی یک تاجر فرصت طلب بود و در بهبود ایده های مبتکرانه ی دیگران سابقه داشت. این کار او همیشه بد نبود. ادیسون توانایی فوق العاده ای در بهره گیری از یک ایده به بهترین شکل برای ایجاد یک فناوری و عملی کردن آن داشت که در بیشتر موارد به ساخت اختراعی تقریباً جادویی ختم می شد.
در اینجا قصد محاکمه ی او را نداریم بلکه برخی حقایق پشت اختراعات مهم او را فاش می نماییم و در نهایت تصمیم با شماست که ادیسون بزرگترین مخترع آمریکا بود یا... ؟!

ذهن مبتکر توماس ادیسون به کودکی او برمی گردد
توماس آلوا ادیسون آخرین فرزند در بین هفت فرزند خانواده در ۱۱ فوریه ۱۸۴۷ در میلان متولد شد. او دانش آموز ضعیفی بود اما مادرش مدرسه را برای این مورد سرزنش می کرد و او را از مدرسه خارج کرد. ادیسون خودآموز سیری ناپذیری بود که هرچه می توانست را مطالعه می کرد. این کنجکاوی بی حد او ادامه داشت و سبب اشتقیاق برای اختراع و همینطور کسب وکارش شد.
در دوران نوجوانی این مخترع جوان یک آزمایشگاه شیمی در زیرزمین خانه ی مادرش ساخته بود. بعد از آن که یکی از آزمایش هایش منجر به آتش سوزی شد او از اختراع روی برگرداند و تصمیم گرفت ایده هایی که سودمند و کاربردی بودند را دنبال کند و در این کار موفق هم بود.


توماس ادیسون لامپ را اختراع کرده است: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
اگرچه این "اختراع" نبوغ ادیسون را نشان داده است اما این تاجر در حقیقت مخترع آن نبوده است. از سال ۱۷۶۱ افراد با استفاده از رشته ها نور تولید می کردند و تعداد انگشت شماری از مخترعین نه تنها این مفهوم را اجرا می کردند بلکه انواع مختلفی از لامپ های رشته ای را ثبت کردند با این وجود این لامپ های اولیه دو مولفه ی اصلی ادیسون را کم داشت سودمند و کاربردی بودن.
مدت ها قبل از آن که ادیسون نخستین لامپ خویش را ثبت اختراع کند و تبلیغات آنرا در سال ۱۸۸۰ آغاز کند، مخترعان انگلیسی در حال نشان دادن این مورد بودند که تولید چراغ الکتریکی در لامپ قوسی امکانپذیر است. در سال ۱۸۳۵ نخستین لامپ به وجود آمد و محققان سراسر جهان تلاش می کردند تا مناسب ترین رشته را برای ساخت لامپی پایدار بسازند. مشکل این بود که لامپ هایی که تولید می شدند عمر بسیار کوتاهی داشتند و هزینه ی تولید آنها بالا بود. ادیسون و گروهش تغییری اساسی در این لامپ ها ایجاد کردند.
ادیسون گروه های متخصصین را بکار گرفت تا با تلاشی فراوان نمونه ها را یکی بعد از دیگری آزمایش نمایند و بفهمند چه ماده ای بعنوان رشته ی لامپ بهترین عملکرد را دارد. بعد از سال ها آزمایش در سال ۱۸۷۹ گروه ادیسون بالاخره توانستند با استفاده از رشته ی کربن دار از یک نخ بدون روکش لامپی تولید کنند که ۱۴.۵ ساعت دوام بیاورد. ادامه ی آزمایش ها بر روی طراحی و مواد لامپ به ساخت لامپی ختم شد که ۱۲۰۰ ساعت عمر می کرد. ادیسون و گروهش مخترعین لامپ نبودند اما آنها نخستین لامپ با عمر طولانی مدت و کاربردی را تولید کردند و مورد استفاده ی تجاری قرار دادند.
ادیسون همچنان می دانست که اختراعاتی مثل لامپ به صورت مجزا کاربرد کمی دارند و باید به صورت یک سیستم کاربردی به فروش برسند. اختراع لامپ و تولید سیستم انتقال نیروی الکتریکی باید همزمان انجام می شد و بنابراین او زمان و انرژی زیادی صرف تولید یک سیستم انتقال نیرو کرد. او می دانست تا زمانی که مردم در خانه ها و دفترهایشان برق نداشته باشند نمی تواند لامپ هایش را بفروشد.


توماس ادیسون سازنده ی گرامافون: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
او این دستگاه را اختراع کرد اما آنرا نساخت. هنگامی که بر روی دو اختراع دیگرش کار می کرد یعنی تلگراف و تلفن، ایده ی گرامافون به ذهنش رسید. او بر روی دستگاهی کار می کرد که به مردم امکان می داد پیام های تلگرافی را به صورت نقطه گذاری روی یک نوار کاغذی بنویسند تا بعدا توسط دستگاه تلگراف ارسال شود. وی در هنگام این کار این فرضیه را بیان کرد که پیام ها به آسانی می توانند ضبط شوند. با این وجود او می خواست این ایده را فراتر ببرد و نه تنها صدای افراد بلکه صدای موسیقی را هم ضبط کند. او با استفاده از یک دیافراگم که یک قلم استایلوس را فشار می داد و سبب تولید خطوطی بر روی یک استوانه ی پوشیده شده از موم می شد که توسط یک دسته می چرخید. ادیسون این ایده را روی کاغذ پیاده کرد و سپس از جان کروئسی(John Kruesi) که یک ماشین ساز بود برای ساختش کمک گرفت.
گرامافون در سال ۱۸۷۷ خلق شد و در تنها ۳۰ ساعت کامل شد. گرامافون نه تنها فناوری برجسته ای داشت بلکه سبب افزایش اعتبار ادیسون بعنوان یک مخترع شد. این تاجر این دستگاه را به مشتاقان فروخت و به آنها اظهار داشت که گرامافون به آنها در نوشتن نامه، تولید موسیقی، پخش موسیقی و حفظ زبان ها کمک خواهد نمود و همینطور به افراد کم بینا یا نابینا در مطالعه کمک می نماید.


ادیسون طراحی تلفن گراهام بل را بهبود بخشید: درست یا غلط؟
پاسخ: درست
در ۷ مارس ۱۸۷۶ الکساندر گراهان بل (Alexander Graham Bell) که ۲۹ سال داشت به صورت رسمی اختراع انقلابی اش را ثبت کرد: تلفن. او از جوانی علاقه مند بود تا بتواند از راه سیم ها مکالمه ای برقرار کند. در سال ۱۸۷۵ بل با کمک شریکش توماس واتسون(Thomas Watson) یک گیرنده ساختند که می توانست برق را به صوت تبدیل کند.
توماس ادیسون با استفاده از این ایده فاصله ی ممکن برای برقراری ارتباط به وسیله ی تلفن را گسترش داد. او این کار را با بهبود فرستنده گراهامبل انجام داد و از یک باتری بهره برد تا جریان الکتریکی قوی تری ایجاد نماید و این قدرت را به وسیله ی کربن کنترل کرد تا مقاومت آنرا تغییر دهد. بعدها او فرستنده ای ساخت که در پشت دیافراگم آن یک کربن سیاه قرار داده شده بود. در نهایت ادیسون طراحی خویش را بهبود بخشید. این طراحی اولیه تا دهه ی ۱۹۸۰ مورد استفاده بود.

ادیسون جلوی اختراع رادار توسط تسلا را گرفت: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
تسلا و ادیسون رقابت شدیدی داشتند که تا آخر زندگی شان ادامه داشت. یک ادعا وجود دارد که ادیسون جلوی ایده ی ساخت رادار تسلا در طول جنگ جهانی اول را گرفت. بر اساس این روایت نیکولا تسلا(Nikola Tesla) می خواست با استفاده از امواج رادیویی اهداف را در مرکز مشاوران نیروی دریایی متعلق به ادیسون ردیابی کند اما بر اساس این داستان ادیسون می توانست از عملی شدن آن جلوگیری نماید با این همه این داستان اشتباهاتی دارد.
تسلا ایده ی رادار را عرضه داد و البته ایده ی او رد شد. اما علت رد شدن آن این بود که تسلا قصد داشت با رادار زیردریایی ها را ردیابی کند و این کار ممکن نیست چونکه آب امواج رادیویی را ضعیف می کند و بنابراین است که ردیابی صوتی(سونار) به وجود آمد. علاوه بر آن باآنکه رادار به تسلا نسبت داده می شود اما این یک باور نادرست است و رادار بدون کارهای پیشگامانه ی فیزیکدان آلمانی هنریش هرتز(Heinrich Hertz) هیچ وقت به وجود نمی آمد. رادار به دنبال کارهای پیشگامانی چون لی دی فراست(Lee De Forest)، ادوین آرمسترانگ(Edwin Armstrong)، ارنست الکساندرسون(Ernst Alexanderson)، آلبرت هول(Albert Hull)، مارکونی(Marconi)، ادوارد ویکتوراپلتون(Edward Victor Appleton) و سایر سازندگان روسی در سال ۱۹۳۴ برای نخستین بار ساخته شد. باآنکه ادیسون گاهی با تسلا اختلاف نظرهایی داشت اما او کسی نبود که از یک ایده ی پول ساز بگذرد.

توماس ادیسون در دزدیدن ایده ی "رادیو" تسلا همکاری داشت: درست یا غلط؟
پاسخ: ...
بستگی دارد این سوال را از چه کسی بپرسید! بعضی از مردم به شما خواهند اظهار داشت که تسلا مخترع رادیو بوده است و برخی دیگر معتقدند این مورد یک باور غلط است. به نقل از تسلا، ایده ی رادیو در سال ۱۸۹۵ به ذهنش رسید و نمونه ی اولیه ی آماده ای هم برای آن داشت. اما یک آتش سوزی مخرب آزمایشگاهش را نابود کرد و بیشتر کارهایش را از بین برد. با این وجود تسلا در سال ۱۸۹۷ طرح اختراع ارتباطی خویش را برای ثبت برد و در سال ۱۹۰۰ آنرا ثبت نمود. گوگلیمو مارکونی(Guglielmo Marconi) به صورت مستقل بر روی نسخه ی رادیوی خودش کار می کرد و در سال ۱۸۹۶ نخستین تلگراف بی سیم را ساخت و در سال ۱۹۰۰ درخواست ثبت اختراع کرد. اختراع مارکونی به دلیل شباهت به اختراع تسلا رد شده و ثبت نشد. با این وجود اوضاع به سرعت تغییر نمود و در سال ۱۹۰۱ هنگامی که مارکونی توانست با استفاده از آنچه تسلا ادعا می کرد اختراع اوست پیامی به آن سوی اقیانوس اطلس بفرستد بعد از آن ادیسون از او حمایت مالی کرد و در سال ۱۹۰۴ سازمان ثبت اختراع به صورت ناگهانی نظرشان را عوض کرده و این اختراع را به نام مارکونی ثبت کردند. هیچ توضیح مناسبی برای این تغییر ناگهانی وجود ندارد اما برخی گمان می کنند حمایت مالی و نفوذ ادیسون در ثبت اختراع می تواند یکی از علل آن باشد.
در سال ۱۹۴۳، شش ماه پس از مرگ تسلا دیوان عالی ایالات متحده حکم به عدم اعتبار ثبت اختراع مارکونی داد و این اختراع را به تسلا بازگرداند. در آن زمان شرکت مارکونی از دولت ایالات متحده جهت استفاده از اختراع شان در جنگ جهانی اول شکایت کرده بود و با رد حق ثبت اختراع مارکونی، این دادخواست هم باطل اعلام گردید.

توماس ادیسون هیچگاه هیچ اختراعی نکرده است: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
او از آغاز تا آخر کارش ۱۰۹۳ اختراع ثبت شده و ۵۰۰ تا ۶۰۰ درخواست ثبت اختراع داشته است که به اتمام نرسیده یا رد شدند.
اختراعات قابل توجه او همچون باتری قلیایی، دوربین فیلمبرداری، کاغذ مومی، عروسک سخنگو و راهی برای حفظ میوه هاست. بیشتر از آن او به ساخت آزمایشگاه های تحقیقات صنعتی کمک کرد.
ادیسون همه چیز را به تنهایی خلق نکرد او از ایده های قدیمی استفاده می کرد و گروهی از متخصصان را برای به حقیقت تبدیل کردن ایده هایش به کار می گرفت. نبوغ او توانایی اش در انتخاب و ساخت ایده های درستی بود که می توانستند بیشترین تأثیر را بگذارند. او یک شیاد یا دزد نبود، او تنها یک تاجر بود.
1400/01/11
10:38:57
5.0 / 5
1008
تگهای خبر: باتری , دستگاه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار