تعمیرگاه ستفیکس

خواب زمستانی سلول های سرطانی برای فرار كردن از شیمی درمانی!

خواب زمستانی سلول های سرطانی برای فرار كردن از شیمی درمانی!

تعمیرکار: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که سلول های سرطانی برای فرار از شیمی درمانی، به شرایطی مشابه خواب زمستانی وارد می شوند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "کالج پزشکی وایل کرنل"(Weill Cornell Medicine) آمریکا در بررسی جدیدی نشان داده اند که سلول های سرطانی می توانند با وارد شدن به وضعیتی مشابه خواب زمستانی خرس ها، فشار ناشی از درمان های تهاجمی را با هدف از بین بردن آنها تحمل کنند. یافته های این پژوهش، پیامدهایی را برای توسعه داروهای جدیدی به همراه خواهند داشت که می توانند جلوی پیری را بگیرند و شیمی درمانی را موثرتر کنند.
بگفته پژوهشگران، این روند بیولوژیکی می تواند توضیح دهد که اغلب سرطان ها بعد از درمان، عود می کنند. این پژوهش، هم روی اندام واره ها و هم روی موش هایی صورت گرفت که به "لوسمی حاد میلوئیدی"(AML) مبتلا بودند. یافته های این پژوهش، با بررسی نمونه های به دست آمده از بیماران مبتلا به لوسمی حاد میلوئیدی تایید شد که طی دوره درمان و بعد از عود کردن بیماری جمع آوری شده بودند.
دکتر "آری ملنیک"(Ari Melnick)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: با شیمی درمانی می توان لوسمی حاد میلوئیدی را بهبود بخشید اما این بیماری حدودا همیشه عود می کند و در صورت بروز باردیگر، غیر قابل درمان است. چرا نمی توان از سلول های سرطانی رهایی پیدا کرد؟ این سوالی است که علاوه بر لوسمی حاد میلوئیدی، در مورد خیلی از انواع دیگر سرطان های تهاجمی مطرح می شود.
سال هاست که پژوهشگران حوزه سرطان، نحوه بازگشت تومورها را بعد از اینکه بنظر می رسد با شیمی درمانی از بین رفته اند، مورد بررسی قرار داده اند. یکی از نظریه ها این است که چون سلول های تومور در سطح ژنتیکی یکسان نیستند، زیرمجموعه کوچکی از تومورها می توانند در مقابل درمان مقاومت نشان دهند و رشد باردیگر خودرا شروع کنند. نظریه دیگری که ایده سلول های بنیادی تومور را در بر می گیرد، این مساله را مطرح می کند که تعدادی از سلول های داخل تومور، خاصیت های خاصی دارند که به آنها امکان می دهد تا تومور را بعد از شیمی درمانی باردیگر تشکیل دهند.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند هنگامی که سلول های لوسمی حاد میلوئیدی در معرض شیمی درمانی قرار می گیرند، زیرمجموعه ای از سلول ها به مرحله خواب زمستانی وارد می شوند و بطور همزمان در شرایطی قرار می گیرند که به التهاب شبیه است. سلول های مورد بررسی، به سلول هایی شباهت داشتند که لطمه دیده اند و به ترمیم نیاز دارند.
دکتر ملنیک افزود: این خاصیت ها معمولا در جنین های در حال رشدی مشاهده می شود که رشد آنها به سبب کمبود تغذیه، بطور موقت متوقف می شود. این یک روند خاص نیست، بلکه یک فعالیت بیولوژیکی معمولی بشمار می رود که در ارتباط با تومورها رخ می دهد.
پژوهش های بیشتر نشان داد که القای این روند التهابی، بواسطه پروتئینی موسوم به "ATR" صورت می گیرد؛ بدین سبب مسدود کردن مسیر این پروتئین می تواند راهی برای پیش گیری از پذیرش سلول های سرطانی در این شرایط باشد. پژوهشگران این فرضیه را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و تایید کردند که دادن مهارکننده ATR به سلول های لوسمی قبل از شیمی درمانی سبب می شود که شیمی درمانی همه سلول های سرطانی را از بین ببرد.
ملنیک و همکارانش هم اکنون با شرکت هایی کار می کنند که به تولید مهارکننده های ATR می پردازند تا بدین ترتیب بتوانند یافته های این پژوهش را به مراکز درمانی انتقال دهند. با توجه به این باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرند برای اینکه سوالات بسیاری در مورد زمان و نحوه ارائه مهارکننده های ATR باقی مانده اند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Discovery" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/25
23:21:48
0.0 / 5
1021
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار