تعمیرگاه ستفیکس

ارسال ۳۳۵ میلیون نمونه اسپرم و تخمك به ماه!

ارسال ۳۳۵ میلیون نمونه اسپرم و تخمك به ماه!

به گزارش تعمیرکار دانشمندان با الهام از ˮکشتی نوحˮ در طرح پیشنهادی جدیدی به نام ˮسیاست بیمه ای جهانیˮ قصد دارند تا محموله ای ۳۳۵ میلیونی از اسپرم و تخمک به فضا بفرستند تا در صورت بروز فاجعه ای در زمین بتوان گونه ها را حفظ کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از سی بی سی، این کشتی ماه که با انرژی خورشیدی کار می کند به جای بردن یک جفت از حیوانات، دانه، تخمک، اسپرم و هاگ حدود ۶.۷ میلیون گونه در زمین را با خود به ماه خواهد برد.
جکان ثانگا(Jekan Thanga) محقق دانشگاه آریزونا و گروهی از دانشجویانش این پیشنهاد را در یک مقاله طی کنفرانس هوافضای مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک عرضه کردند.
ثانگا می گوید: محیط زمین ناپایدار است و با عنایت به آتش فشانی که ۷۵ هزار سال پیش سبب از بین رفتن تنوع گونه ی انسان ها شد و ۱۰۰۰ سال سرد شدن آن طول کشید و از آن جا که تمدن انسان ها تأثیر زیادی بر زمین دارد نابودی انسان ها می تواند اثر منفی بر سیاره بگذارد.
ثانگا ضمن اشاره به اهمیت تغییرات جوی و افزایش سطح آب دریاها بیان کرد که این تغییرات نگرانی اصلی ماست. همینطور یک همه گیری مرگبار و جنگ های هسته ای دو فاجعه ی دیگری هستند که امکان وقوع دارند.
خزانه جهانی بذر سوالبارد(Svalbard) هم اکنون هزاران نمونه دانه نگهداری می کند تا از بقای تنوع زیستی زمین اطمینان حاصل شود. اما تیم ثانگا معتقدند نگهداری چنین نمونه های ارزشمندی بر روی زمین کار خطرناکی است.
خوشبختانه ماه با فاصله ی ۲۳۸۸۵۵ مایلی(۳۸۴۳۹۹ کیلومتر) هیچ کدام از این مشکلات را ندارد.


استفاده از دالان گدازه برای محافظت از نمونه ها
این مأموریت شامل ارسال ۶.۷ میلیون نمونه به ماه در چند محموله و ذخیره ی آنها در زیر سطح ماه است تا در امان بمانند.
محققان قصد دارند این نمونه ها در شبکه ی دالان های گدازه ی زیر ماه که حدود ۲۰۰ عدد از آنها در سال ۲۰۱۳ کشف شد قرار دهند. این دالان ها میلیاردها سال پیش به وجود آمدند. و برای ۳ تا ۴ میلیارد سال دست نخورده باقی ماندند. دانشمندان معتقدند آنها محافظت کافی در مقابل تشعشعات خورشیدی، شهاب سنگ و تغییرات دمایی ایجاد می کنند.
باآنکه ماه مکان مناسبی برای انسان ها نیست اما خصوصیت های آن برای ذخیره ی نمونه هایی که باید برای صدها سال در محیطی سرد بمانند مناسب می باشد.
ساخت کشتی مدرن نوح
طی یک محاسبات سریع ثانگا اظهار داشت که انتقال حدود ۵۰ نمونه از هر یک از ۶.۷ میلیون گونه یعنی در مجموع ۳۳۵ میلیون نمونه حدود ۲۵۰ پرتاب موشک نیاز خواهد داشت. این تعداد شش برابر بیشتر از زمان ساخت ایستگاه فضایی بین المللی است که به ۴۰ پرتاب موشک نیاز داشت.
پیشنهاد این گروه قرار دادن صفحات خورشیدی روی سطح ماه برای ایجاد برق و قرار دادن ظرف های آزمایشگاهی درون ماژول های فوق سرد است. دانه ها باید تا منفی ۲۹۲ (۱۴۴- درجه سانتیگراد) درجه ی فارنهایت سرد شوند و سلول ها باید تا منفی ۳۲۰(-۱۹۵ درجه سانتیگراد) سرد شوند. برای مقایسه واکسن فایزر در دمای منفی ۹۴ (-۷۰ درجه سانتیگراد) درجه فارنهایت قرار می گیرد. چنین دمای سردی می تواند سبب یخ زدن فلز شود. ازاین رو این گروه پیشنهاد ساخت قفسه ای شناور فوق رسانا دادند که با فرایند تعلیق کوانتومی به وسیله ی یک آهن ربای قوی شناور می ماند.
آنها همینطور پیشنهاد کردند که ربات ها برای جابجایی وسایل مورد استفاده قرارگیرند. بدیهی است هنوز تحقیقات زیادی لازم است همچون تأثیر جاذبه ی کم بر روی دانه ها و ارتباط آنها با زمین.1399/12/24
22:41:32
0.0 / 5
1072
تگهای خبر: الكترونیك , ربات , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار