تعمیرگاه ستفیکس

تداوم پرواز فضانوردان آمریكا با سفینه سایوز تا سال ۲۰۲۰

تداوم پرواز فضانوردان آمریكا با سفینه سایوز تا سال ۲۰۲۰

به گزارش تعمیركار یك منبع در صنعت فضایی روسیه به خبرگزاری روسی ریا نووستی گفته است كه آمریكا استفاده از سفینه روسی سایوز برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه فضایی و بازگشت آنان به زمین را تا آوریل ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد تا در صورت تأخیر در پرتاب و پروازهای منظم سفینه های جدید آمریكایی، حضور آنان در این مجتمع مداری تعطیل نشود.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا، پیشتر یك منبع دیگر به این خبرگزاری گفته بود كه روسیه یك ماه و نیم پیش در ماه دسامبر ۲۰۱۸، به آمریكا تذكر داده بود كه اگر حضور فضانوردان آمریكایی ادامه ندارد، به آنها اطلاع دهند تا سازمان فضایی روسیه برای تكمیل مسافران ناو سایوز تمهیدات لازم را ببیند و نسبت به بستن قرارداد جهت آموزش فضانوردان خارجی برای سفر به ایستگاه فضایی بین المللی اقدام نماید.

بر مبنای گفته این منبع، به دنبال مذاكرات انجام شده بین نمایندگان دو سازمان فضایی، در برنامه سفر فضانوردان تغییراتی حاصل شده و الان طرحی در دست اجرا است كه بر مبنای آن، دو فضانورد ناسا به جای اقامت معمول ۶ ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی، ۹ ماه در آن باقی خواهند ماند.

بنا بر برنامه جدید، "نیكلاس هیگ" كه مقرر است بعنوان مهندس پرواز در روز ۱۴ مارس به همراه "الكسی آوچینین" و "كریستینا كخ" با سایوز ام. اس -۱۲ به ایستگاه فضایی بین المللی سفر كند در روز ۱۸ دسامبر با سایوز ام. اس -۱۳ به زمین بر می گردد و "اندرو مورگان" در ۶ ژوئیه با سایوز ام. اس -۱۳ به ایستگاه می رود و با سایوز ام. اس -۱۵ در آوریل ۲۰۲۰ به پرواز خود آخر خواهد داد.

به قول وی، این كار اجازه می دهد ناسا حداقل یك فضانورد در بخش آمریكایی ایستگاه داشته باشد تا بتواند آنرا فعال نگاه دارد. بنابراین، اگر تأخیری در شروع پروازهای منظم سفینه های جدید آمریكا رخ دهد، بخش تحت نظر ناسا محافظت می شود. به بیان دیگر، وابستگی طرف آمریكایی به سایوزهای روسی از دسامبر ۲۰۱۹ تا آوریل ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

با زمین گیر شدن شاتل های فضایی و آخر دادن به عملیات پروازی این فضاپیمای خطرناك كه جان ۱۳ نفر را طی دو سانحه گرفت، از سال ۲۰۱۱، آمریكایی ها عملاً برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی و بازگشت آنها به زمین به استفاده از ناو كیهانی روسی سایوز نیازمند شدند. گرچه از همان زمان چند شركت آمریكایی توانستند موافقتنامه ای برای ساخت سفینه های سرنشین دار با ناسا ببندند، اما عملاً ساخت، آزمایش و پرتاب آنها به صورت مداوم به تعویق می افتند.
هم اكنون، مقرر است پرواز منظم این سفینه ها از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شود، اما با عنایت به سوابق امر، هیچ گونه ضمانتی برای تعیین زمان دقیق از سرگیری مأموریت فضانوردان ناسا با سفینه های آمریكایی وجود ندارد.
1397/11/25
22:40:47
5.0 / 5
4812
تگهای خبر: مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار