تعمیرگاه ستفیکس

ناسا تصاویری از محل سقوط سیستم اسكای كرین مریخ نورد استقامت منتشر نمود

ناسا تصاویری از محل سقوط سیستم اسكای كرین مریخ نورد استقامت منتشر نمود

تعمیرکار: ناسا تصاویری از برخورد ˮاسکای کرینˮ(sky crane) با سطح مریخ منتشر نمود. این سیستم بعد از آن که مریخ نورد ˮاستقامتˮ را به درستی بر روی سطح سیاره ی سرخ فرود آورد، از آن دور شد و در جایی دیگر بر روی این سیاره سقوط کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "اسکای کرین" مریخ نورد "استقامت" را به وسیله ی طناب هایی مکانیکی به سمت سطح مریخ هدایت کرد و سپس از آن دور شد تا صدمه ای به مریخ نورد نزند و جایی دورتر به سطح مریخ برخورد کرد. " استقامت" این صحنه را ثبت کرده است.
صفحه ی توییتر مریخ نورد ناسا تصاویری از این رویداد منتشر نمود که در آن ردی از دود در فاصله ی دور دیده می شود که نشان از برخورد "اسکای کرین" است.
مرحله ی فرود به وسیله ی "اسکای کرین" آخرین بخش از عملیات فرود "استقامت" بود. این مانور در سال ۲۰۱۲ در هنگام فرود مریخ نورد "کنجکاوی" نیز مورد استفاده قرار گرفت. قبل از این مرحله "استقامت" باید از "هفت دقیقه وحشت" عبور می کرد که در آن مریخ نورد مانند یک ستاره ی دنباله دار وارد جو مریخ شد. فضاپیمایی که آنرا حمل می کرد ۱۰ دقیقه پیش از ورود به جو از آن جدا شد و "استقامت" با سرعت ۱۲۰۰۰ مایل (۱۹۳۱۲ کیلومتر) وارد جو مریخ شد.
در آخر عملیات فرود یک "جت پک" شامل هشت موتور سرعت این فضاپیما را کم کرد و از ۱۹۰ مایل بر ساعت( ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت) به ۱.۷ مایل بر ساعت( ۲.۷ کیلومتر بر ساعت) رساند سپس سیستم اسکای کرین آخرین مرحله ی فرود را انجام داد قبل از آن که طناب های نایلونی برای فرود بیرون بروند چهار موتور خاموش شد.
هنگامی که سنسورهای مریخ نورد برخورد با سطح مریخ را تشخیص دادند طناب های متصل به "اسکای کرین" جدا شد تا بتواند جایی دورتر از "استقامت" حداقل در فاصله ی ۴۹۲ فوتی (۱۵۰ متری) فرود آید.
با این وجود "اسکای کرین" روی سطح فرود نیامد بلکه عمدا روی آن سقوط کرد. ناسا تصاویری از محل سقوط به اشتراک گذاشته است.
ناسا در توضیح عکس نوشت: محل سقوط در سمت راست تصویر قرار دارد. چندین نقطه سیاه نیز دیده می شود که تصور می شود تاثیر ثانویه آواری باشد که در سطح مریخ جابه جا می شود. محل سقوط تیره تر است برای اینکه لایه رویی که قرمز رنگ و روشن تر است کنار رفته و شن های بازالتی زیرین نمایان شده است.

منبع:

1399/12/09
22:36:18
0.0 / 5
1057
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار