تعمیرگاه ستفیکس

عبور سیاركی با اندازه ۲ برابر برج خلیفه از كنار زمین

عبور سیاركی با اندازه ۲ برابر برج خلیفه از كنار زمین

به گزارش تعمیرکار به قول ناسا ماه آینده یک سیارک عظیم و خطرناک که اندازه آن دو برابر برج خلیفه (بلندترین ساختمان جهان) است، از کنار زمین عبور خواهد نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک سیارک به عرض یک مایل که اندازه آن دو برابر بلندترین ساختمان جهان است در ماه مارس از کنار زمین عبور خواهد نمود. ناسا لقب "بالقوه خطرناک" را به این سیاره داده است.
این سیارک با نام "۲۳۱۹۳۷" یا "۲۰۰۱ FO۳۲" شناخته می شود و بعید به نظر می آید که با زمین برخورد کند چونکه ۱.۲ میلیون مایل از این سیاره فاصله خواهد داشت که پنج برابر دورتر از فاصله ماه تا زمین است.
با این حال ناسا هر سنگ فضایی را که در فاصله ۹۳ میلیون مایلی از زمین قرار گیرد را جرم نزدیک به زمین می نامد. سیارک ۲۳۱۹۳۷ بزرگترین سنگ فضایی است که سال جاری به زمین نزدیک خواهد شد و در فاصله ۱.۷ کیلومتری اندازه آن بیشتر از دو برابر بلندترین ساختمان روی زمین یعنی برج خلیفه است. رصد این سیارک کمی بعد از غروب خورشید در ۲۱ مارس در بعضی مناطق از راه تلسکوپ دیافراگم ۸ اینچی (eight inch aperture telescope) ممکن خواهد بود.
این سیارک نخستین بار در سال ۲۰۰۱ توسط مجموعه ای از تلسکوپ ها در نیومکزیکو که بخشی از برنامه تحقیق سیارک های نزدیک زمین لینکلن (LINEAR) هستند، شناسایی شد.
پروژه MIT (که بودجه آن توسط نیروی هوایی ایالات متحده و ناسا تأمین می شود)، این سنگ فضایی را در ۲۳ مارس ۲۰۰۱ شناسایی کرد و از آن زمان این سیارک تحت نظر است.


با استفاده از این مشاهدات، ستاره شناسان مدار آنرا محاسبه کردند و دریافتند که چقدر به زمین نزدیک است و تعیین کردند که سرعت آن می تواند ۷۷ هزار مایل در ساعت باشد.
بنابر گزارش یک سایت اخبار فضایی، قطر ۲۰۰۱ FO۳۲ بر مبنای روشنایی و نحوه بازتاب نور، احتمالاً بین ۰.۷۶۷ تا ۱.۷۱۴ کیلومتر است که این مورد سبب می شود از حدودا ۹۷درصد سیارک ها بزرگتر باشد اما در مقایسه با سیارک های بزرگ، کوچک است.
اگر یک تلسکوپ با دیافراگم حداقل هشت اینچ داشته باشید، امکان دارد بتوانید هنگامیکه این سنگ فضایی در حال عبور ازکنار کره زمین است آنرا مشاهده کنید.
بر اساس گفته سایت "EarthSky.org"، این سیارک در قسمت پایینی آسمان جنوبی خواهد بود ازاین رو تشخیص و رصد آن از نیمکره شمالی امکان دارد دشوار باشد. ناسا تمام سیارک های نزدیک زمین را به صورت دقیق زیر نظر دارد تا بتواند احتمال نزدیک شدن هر کدام از آنها با زمین را تشخیص دهد.
طبق گفته ناسا، هم اکنون هیچ سیارکی وجود ندارد که حداقل تا قرن آینده برای زمین خطر جدی داشته باشد فقط یک سیارک وجود دارد که احتمال برخورد آن با زمین در سال ۲۱۸۵، ۰.۲ درصد است. در همین حال آژانس های فضایی در سرتاسر جهان در حال بررسی راهکارهای مهم برای انحراف مسیر حرکت این سیارک و پیشگیری از برخورد آن با زمین هستند. ناسا به فکر استفاده از جاذبه یک فضاپیمای در حال پرواز برای کشیدن سیارک به یک مسیر جدید است.1399/11/25
00:00:34
0.0 / 5
972
تگهای خبر: تشخیص , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار