تعمیرگاه ستفیکس

ثبت لحظه ای كه یك در میلیون اتفاق می افتد!

ثبت لحظه ای كه یك در میلیون اتفاق می افتد!

به گزارش تعمیرکار یک عکاس اجرام آسمانی در کالیفرنیا به صورت اتفاقی تصویری ثبت نمود که یک در میلیون اتفاق می افتد. عبور هواپیمای شرکت هواپیمایی ˮیونایتد ایرلاینزˮ(United Airlines) از مقابل خورشید!


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این تصویر هواپیما را نشان داده است که در جلوی سطح آتشین خورشید نمایی سیاه به خود گرفته است. این هواپیمای تجاری در عرض تنها یک ثانیه از جلوی خورشید گذر کرد در حالیکه از سانفرانسیسکو به سمت مقصدش نیوجرسی می رفت.
این لحظه توسط عکاس کالیفرنیایی "اندرو مک کارتی"(Andrew McCarthy) توسط یک تلسکوپ مجهز به فیلتر خورشیدی هیدروژن آلفا به ثبت رسید. این فیلتر لایه فام سپهر(کروموسفر) خورشید را برجسته می کند.


مک کارتی می گوید: در طول یکی از عکاسی هایم هواپیما کاملا از وسط خورشید گذر کرد. این اتفاق برای من بسیار نادر است. خیلی از عکاسان در نزدیکی فرودگاه ها مستقر می شوند تا چنین تصاویری بگیرند و به راحتی می گیرند. با این وجود من از فرودگاه فاصله بسیاری دارم و در طول دو سال عکاسی از خورشید این اولین باری است که چنین عکسی می گیرم.
مک کارتی قصد داشت تا از برجستگی های خورشید که دسته های بزرگ حلقه ای شکل هستند و از سطح خورشید خارج می شوند به وسیله ی فیلتر هیدروژن آلفا عکس بگیرد.


هیدروژن آلفا تمام نورهایی که از خورشید ساطع می شود را مسدود می کنند به جز نور قرمزی که از اتم های هیدروژن به وجود می آید. تشعشات هیدروژنی مسئول رنگ های آتشین برجستگی ها و لایه کروموسفر هستند.
مک کارتی می گوید، ثبت این تصویر کاملا تصادفی بود اما حالا یکی از تصاویر مورد علاقه ام است. من در حال عکس برداری از خورشید با فیلتر هیدروژن آلفا بودم در نتیجه هنگام گذر هواپیما می توان پخش شدن نور خورشید را مشاهده کرد. هواپیما در تصویر نامرئی است مگر اینکه روی خورشید قرار بگیرد. هر عکسی که من از خورشید می گیرم نتیجه ی هزاران بار عکسبرداری است و من این کار را صدها بار انجام داده ام. شانس گرفتن چنین عکسی آن هم به صورت تصادفی یک در میلیون است.
به نظر می آید هنگام عبور هواپیما شکل لبه های خورشید را تغییر می دهد اما این تنها یک حقه ی نوری است.
مک کارتی می گوید: چیزی که مشاهده می کنید، هوای گرمی است که از توربین های جت خارج می شود و هوا را بهم زده و نور خورشید را منعکس می کند. هواپیما تنها در صورتی قابل مشاهده می باشد که روبروی خورشید قرار بگیرد اما پس دمه آن(ردی که هنگام حرکت به جا می گذارد) نور خورشید را منعکس می کند، ازاین رو قابل رویت است و این مورد سبب می شود به نظر برسد که سطح خورشید به سمت بیرون کشیده می شود.
مک کارتی برای یافتن اینکه آن هواپیما چه هواپیمایی بوده اطلاعات در ارتباط با پروازها را بررسی کرد. او متوجه شد که این یک پرواز ۴۲۵ از شرکت هواپیمایی "یونایتد ایرلاینز" بوده است که از سانسفرانسیسکو به سمت نیو جرسی می رفته است.
بعد از آن که این تصویر را در فضای مجازی منتشر نمود خلبان این پرواز با او ارتباط برقرار کرد و نسخه ای از عکس را درخواست نمود.
مک کارتی از تلسکوپ(Coronado Solarmax III) ۷۰ می متری میلی متری ۳ هزار دلاری استفده کرد، این تلسکوپ به لطف فیلترهای مخصوصش برای عکسبرداری واضح از جزئیات خورشید بهینه سازی شده است.
مک کارتی می گوید: من برای عکسبرداری از خورشید از تلسکوپ های مخصوص استفاده می کنم. هیچگاه از یک تلسکوپ معمولی استفاده نکنید چونکه نه تنها نمی توانید چنین تصاویری بگیرید، بلکه می تواند سبب ذوب شدن دوربین شما و حتی کور شدن چشمان تان شود.


مک کارتی پیش از این با قرار دادن چندین عکس از ماه عکسی با عنوان "واضح ترین عکس ها از دهانه ی ماه" منتشر نموده بود.
در فرآیندی دشوار او تصاویری از ماه گرفت و آنها را در کنار هم قرار داد و به علت تناقض نوری سایه مرز(خط جداکنندهٔ بخش های تاریک و روشن ماه) خصوصیت هایی مثل دهانه ها به طرز شگفت انگیزی در تصویر ثبت شدند.1399/11/22
12:03:12
0.0 / 5
981
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار