تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص ذات الریه با یك گوشی پزشكی

تشخیص ذات الریه با یك گوشی پزشكی

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی یك گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده اند كه توسط آن می توان بیماری ذات الریه را تشخیص داد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران "دانشگاه جانز هاپكینز" (Johns Hopkins University) ایالات متحده آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه توسط آن و تنها با گوش دادن به نحوه تنفس افراد، می توانند بیماری ذات الریه را تشخیص دهند.
سینه پهلو یا ذات الریه یا پنومونی (Pneumonia) وضعیت التهابی ریه است كه عمدتاً كیسه های میكروسكوپی هوا موسوم به آلوئول ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باكتری و گاهی هم در اثر سایر میكروارگانیسم ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خود ایمنی رخ می دهد. در این بیماری، كیسه های هوایی متورم می شود و چون درون آن از مایعات پر می شود، در نتیجه اكسیژن رسانی كمتر می شود و تبادلات گازی كاسته می شود.
پژوهشگران این مطالعه اعلام كردند توسط این گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی تنها با گوش دادن به نحوه تنفس بیمار از وضعیت ریه های وی اگاه شده و بیماری ذات الریه را تشخیص می دهند.
این گوشی پزشكی از فناوری "فیلتر كردن سر و صدا" (noise-filtering technology) برای درك وضعیت ریه های فردی كه مبتلا به ذات الریه است، استفاده می نماید. به قول پژوهشگران توسط این گوشی پزشكی می توان جان افراد بسیاری را نجات داد.
این گوشیهای پزشكی" Feelix " و" FeelixPro" نام دارند و بنا بر برنامه ریزی ها این گوشیها امسال وارد بازار خواهند شد.
به قول دانشمندان این گوشی پزشكی با دقت بالایی كه دارد، می تواند از هر ۱۰ بیمار، ۹ مورد را به درستی شناسایی كند.
این گوشی پزشكی با دقت ۸۷ درصد قادر به تشخیص بیماری هایی ریوی است.
ریه های بیماران مبتلا به ذات الریه امكان دارد در هنگام نفس كشیدن صدای حباب، شكستن یا لرزیدن بدهد.
شرایط دیگر مانند آسم، پلورزی و تومورها هم می توانند باعث تغییر صدای ریه ها شوند ازاین رو می بایست مطمئن شوند كه گوشیهای پزشكی دقیقاً در جای مناسب قرار دارند.
پلورزی یا پلوریت (Pleurite) به مفهوم التهاب و تحریك پردهٔ جَنب است. پلورزی خود یك بیماری نیست، بلكه عارضه ای است كه امكان دارد نشانهٔ بیماری های گوناگونی باشد. پلورزی به دو صورت پلورزیِ خشك و پلورزیِ مرطوب ظاهر می شود. پلورزی مرطوب با تجمع مایع در میان دو لایهٔ پردهٔ جنب همراه می باشد.
این گوشی پزشكی با فناوری كه دارد، سبب حذف صدای محیط اطراف می شود. هوش مصنوعی این گوشی هم با استفاده از یك پایگاه داده ثبت شده از حدود ۱۵۰۰ بیمار در آفریقا و آسیا آموزش دیده شده است.
این به این مفهوم است كه این فناوری می تواند صداهای غیر معمول ریه افراد و بیماری ذات الریه را بدون نیاز به پزشك، دقیق تشخیص دهد.
گوشی پزشكی مذكور داده های ثبت شده را به كامپیوتر پزشك ارسال می كند كه توسط آن پزشك می تواند تفاوت میان تنفس معمولی و تنفس شخص مبتلا به ذات الریه را تشخیص دهد.1397/11/19
02:53:00
5.0 / 5
4824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار