تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی تومورهای پنهان شده در بافت با كمك اشعه مادون قرمز

شناسایی تومورهای پنهان شده در بافت با كمك اشعه مادون قرمز

پژوهشگران ژاپنی، روش جدیدی مبتنی بر اشعه مادون قرمز ارایه داده اند که تومورهای پنهان شده در بافت را نشان میدهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تصویربرداری فراطیفی مادون قرمز که با درک ماشینی ادغام شده است، می تواند تومورها را در بافت های عمیق و تحت پوشش یک لایه مخاطی نشان دهد.
تومورهای استرومایی دستگاه گوارش، تومورهایی هستند که زیر لایه مخاطی اندام های ما گسترش می یابند. از آنجائیکه این تومورهای زیر مخاط در اعماق بافت قرار دارند، تشخیص آنها حتی با بافت برداری نیز دشوار است.
پژوهشگران ژاپنی با بهره گیری از تصویربرداری مادون قرمز و درک ماشینی، روشی جدید و دقیق با حداقل تهاجم ارایه داده اند که میان بافت های عادی و بافت های دارای تومور تمایز قائل می شود.
گاهی اوقات، تعدادی از تومورها در عمق اندام ها و بافت ها به وجود می آیند که توسط لایه مخاطی پوشیده می شوند و همین موضوع، کشف آنها با روش های عادی مانند آندوسکوپی یا نمونه برداری را برای پژوهشگران دشوار می سازد. بررسی تومورهای استرومایی دستگاه گوارش، به روش های طاقت فرسایی نیاز دارد که بسیار زمان بر هستند و زمان مورد نیاز برای تشخیص را می افزایند.
دکتر "توشی هیرو تاکاماتسو"(Toshihiro Takamatsu)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روش کمی به اشعه ایکس شباهت دارد. در این روش، شما می توانید با کمک پرتو الکترومغناطیسی که از بدن عبور می کند، تصاویری را از ساختارهای داخلی بدن ببینید. طول موج فروسرخ نزدیک، به ایجاد شفافیت در تصاویر کمک می نماید. این طول موج ها، لطمه کمتری را برای افرادی که در معرض آنها قرار می گیرند، به همراه دارند.
بدین ترتیب، پژوهشگران می توانند آنچه را که درون بافت ها پنهان شده است، با خیال آسوده بررسی نمایند.
پژوهشگران این پروژه، هیچ تجربه ای در استفاده از تصویربرداری فراطیفی مادون قرمز جهت بررسی تومورهای عمیق نداشتند. آنها آزمایش های تصویربرداری را روی ۱۲ نفر که به تومورهای استرومایی دستگاه گوارش مبتلا بودند و تومورهای آنها با جراحی برداشته شده بود، آزمایش کردند. پژوهشگران با بهره گیری از تصویربرداری فراطیفی مادون قرمز، به تصویربرداری از بافت های برش خورده پرداختند. سپس یک لطمه شناس، تصاویر را بررسی کرد تا مرز میان بافت های عادی و بافت های دارای تومور را شناسایی کند. پژوهشگران از آن تصاویر، بعنوان دستورالعملی برای الگوریتم درک ماشینی استفاده کردند تا یاد بگیرد که تفاوت میان دو تصویر را تشخیص دهد.
دکتر "هیروشی تاکمورا"(Hiroshi Takemura)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: توانایی تشخیص دقیق، سریع و غیرتهاجمی انواع گوناگون تومور که معمولا نیاز به جراحی دارد، هم برای بیماران و هم پزشکان ساده تر است.
تاکمورا این مساله را تایید می کند که هنوز مشکلاتی پیش رو وجود دارد اما احساس او این است که آنها برای حل مشکلات آماده هستند. وی ادامه داد: ما پیش تر سیستمی را طراحی نموده ایم که دوربین تصویربرداری فراطیفی مادون قرمز را به انتهای آندوسکوپ متصل می کند. ما امیدواریم که به زودی ارزیابی ها را روی افراد مبتلا انجام دهیم، نه فقط روی بافت هایی که با جراحی از بین رفته اند.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1399/11/18
10:25:40
0.0 / 5
1011
تگهای خبر: تشخیص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار