تعمیرگاه ستفیکس
توسط شبكه تبادل فناوری؛

۲۵۰ مشكل صنعت توسط دانش بنیان ها حل شد

۲۵۰ مشكل صنعت توسط دانش بنیان ها حل شد

مدیر شبکه تبادل فناوری با اعلان اینکه در این شبکه طی 5-4 سال قبل 3 هزار نیاز صنعتی شناسایی شده است، اظهار داشت: 250 پروژه توسط شرکت های دانش بنیان موفق بوده و نیاز صنعت را برطرف کرده اند.رضا سلطانعلی زاده مدیر شبکه تبادل فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه شبکه تبادل فناوری در سال ۹۴ جهت شناسایی ظرفیت ها، حمایتگری و تسهیل‎گری، مدیریت و پیگیری در پروسه تبادل فناوری ذیل ستاد توسعه فناوری نانو بوجود آمد، اظهار داشت: این شبکه با ارائه خدمات به ۳۰۰ شرکت نانویی و ارائه چاره برای مسائل صنعتی کار خودرا شروع کرد.
وی با اعلان اینکه این شبکه تبادل فقط در حوزه نانو فعالیت می کرد و شرکت های نانو به صنایع برای رفع نیازشان معرفی می شدند، اضافه کرد: از شروع امسال این رویکرد به دستور معاون علمی و فناوری به کل شرکت های دانش بنیان تعمیم داده شد.
وی اضافه کرد: این شبکه از بدو تأسیس تا نیمه دوم سال ۹۹ بیش از ۳۰۰۰ نیاز صنعتی را از ۱۳۰۰ واحد صنعتی شناسایی کرده است و با بهره گیری از ابزارهایی همچون برگزاری رویدادهای تبادل فناوری، شرکت در نمایشگاه های تخصصی، همکاری با مشاوران خبره صنایع گوناگون و کارگزاران تبادل فناوری و شناسایی تیم ها و افراد دارای پتانسیل در قالب برنامه چالش فناورانه و نوآورانه و همین طور پشتیبانی از هسته های فناور، بیش از ۲۵۰ پروژه موفق حل مساله و بیش از ۵۰۰ پروژه در جریان در کارنامه دارد.
به گفته وی بدین جهت با رصد و شناسایی نیازهای صنعت و شناختی که روی شرکت های دانش بنیان داریم این دو طرف را به یکدیگر معرفی می نماییم.
مدیر شبکه تبادل فناوری اشاره کرد: ارتباط با مشاوران خبره صنایع گوناگون و کارگزاران تبادل فناوری یکی ابزارهایی است که با بهره گیری از آنها پروژه های دانش بنیان در صنعت اجرائی می شوند و نیاز همان صنعت برطرف خواهد شد.
وی با اعلان اینکه برخی مواقع صنعت نیاز به محصول یا خدمتی داشته که هیچ شرکت دانش بنیانی هم دراین زمینه ها فعال نبوده اظهار داشت: در این صورت چالش های فناورانه برگزار می شد که در هر صورت شرکتها و استارت آپ ها در امتداد رفع نیاز آن صنعت دستاوردهای خودرا عرضه کنند.
مدیر شبکه تبادل فناوری عنوان کرد: تا حالا دراین زمینه ۵۰ چالش برگزار شده که ۱۷ چالش خاتمه یافته موفق بوده و به غیر از ۵ چالش ناموفق، مابقی در جریان است که در نهایت به رفع نیاز صنعت منجر شود.
وی با اعلان اینکه نانو به ۱۷ حوزه صنعتی رسوخ پیدا کرده، افزود: آب، پساب و محیط زیست، نانو پوشش، کشاورزی، صنایع غذایی و بسته بندی، نانو عمران، صنایع فلزی، نانو کامپوزیت، رنگ و رزین، نانو مواد، پلاسمای سرد، صنعت دریایی، صنعت هوایی، مرکز نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، حمل و نقل ریلی، برق و انرژی، شبکه انرژی خورشیدی نانو، باتری نانو، سلامت، پزشکی و دارو، خودرو، واحد تجهیزات حوزه های نانو همچون حوزه هایی هستند که نیاز صنعت بواسطه شرکت های دانش بنیان تامین شده است.
سلطانعلی زاده اضافه کرد: اما باتوجه به شناسایی همه حوزه های صنعتی در صدد هستیم که همه شرکت های دانش بنیان (بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان) را به این صنایع ارتباط بدهیم.
وی با اعلان اینکه در سال ۹۹ حوزه های نساجی، نفت، گاز، آب و پساب بیشترین نیاز را عنوان کردند که توسط شرکت های دانش بنیان رفع شده است، اظهار داشت: در سال ۹۶ نیازهای حوزه نساجی، در سال ۹۷ نیازهای حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، بسته بندی، خودرو، در سال ۹۸ نیازهای حوزه های نانو پوشش ها، صنایع هوایی، عمران و ساختمان، نفت، گاز، کامپوزیت، خودرو، دریایی مطرح و توسط شرکت های دانش بنیان حوزه نانو رفع شدند.
سلطانعلی زاده اظهار داشت: تلاش ما در سال ۹۹ این بوده که حمایت بیشتر از پروژه ها را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: چالش فناوری و نوآوری شبکه تبادل، متولی برگزاری یک رقابت یا مسابقه با هدف توسعه نوآورانه راهکارهای فناورانه برای حل نیازهای بنگاه های صنعتی یا توسعه محصولاتی است که هم اکنون شرکت های موجود فناور توان پاسخگویی به آن نیاز را ندارند.
مدیر شبکه تبادل فناوری اضافه کرد: مجموعه چالش های فناوری و نوآوری تا حالا توانسته است مبادرت به برگزاری ۵۰ چالش کند. در این راستا تعداد ۱۶۰۰ طرح ارسال شده مورد بررسی قرار گرفته است که بعد از داوری و راستی آزمایی آنها تعداد ۱۴۲ مورد به مرحله ساخت نمونه آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی راه یافته است. در نهایت تعداد ۲۴ چالش با موفقیت خاتمه یافته است. چالش های اجرا شده توسط این مجموعه در حوزه های مختلف صنعتی از قبیل کشاورزی، خودرو، سلامت، نفت و … است.
وی اضافه کرد: حالا شبکه تبادل فناوری با گسترش کارهای خود در زمینه توسعه بازار محصولات و خدمات بیش از ۵۰۰۰ شرکت دانش‎ بنیان و همین طور در برگیری برنامه چالش های فناورانه و نوآورانه فعالیت دارد.

1399/11/16
13:15:12
0.0 / 5
1234
تگهای خبر: باتری , خدمات , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار