تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی سرنخ های ژنتیكی كه در بروز ذات الریه و شدت گرفتن كووید-۱۹ نقش دارند

شناسایی سرنخ های ژنتیكی كه در بروز ذات الریه و شدت گرفتن كووید-۱۹ نقش دارند

تعمیرکار: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، به شناسایی سرنخ های ژنتیکی پرداختند که می توانند در مبتلاشدن به ذات الریه و شدت گرفتن کووید-19 موثر باشند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه وندربیلت" (Vanderbilt University) آمریکا، پژوهشگران در بررسی جدیدی، عوامل ژنتیکی را شناسایی کرده اند که خطر مبتلاشدن به ذات الریه و نتایج شدید و تهدیدکننده آنرا می افزایند.
شاید یافته های این پژوهش، به کوشش برای شناسایی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که بیشتر در خطر ذات الریه هستند، کمک نماید و امکان مداخلات بموقع را برای پیش گیری از بروز بیماری شدید و مرگ فراهم آورد.
متخصصان پیش بینی می کنند که با وجود افزایش دسترسی به واکسن کووید-۱۹، ممکنست که واکسیناسیون افراد برای کنترل همه گیری، ماه ها زمان ببرد. در این میان، روزانه افراد بسیاری به کووید-۱۹ مبتلا می شوند و جان خودرا از دست می دهند.
"جنیفر بیلو" (Jennifer Below)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این بررسی، بسیار مهمست برای اینکه ما بررسی ها را به صورت جداگانه انجام داده ایم تا عوامل خطرناک ژنتیکی را که در حساسیت و شدت ذات الریه موثر هستند، شناسایی نماییم. این تفاوت های ژنتیکی می توانند به تعدادی از اختلافاتی منجر شوند که در نتایج مربوط به کووید-۱۹ مشاهده می نماییم.
پژوهشگران، بررسی های در رابطه با ژنوم را روی بیش از ۸۵ هزار بیمار انجام دادند که اطلاعات آنها در بانک زیستی ذخیره شده بود. این بررسی ها می توانند ارتباط میان تغییرات ژنتیکی و بیماری را شناسایی کنند.
بررسی ها نشان داد که قوی ترین ارتباط ذات الریه در بیماران نژاد اروپایی، ژنی است که به بروز فیبروز کیستیک منجر می شود. این بیماری، مخاط غلیظ غیرطبیعی به وجود می آورد که به بروز عفونت های مزمن و نارسایی تنفسی منجر می شود.
در بیماران نژاد آفریقایی، قوی ترین ارتباط با ذات الریه، جهشی است که به کم خونی داسی شکل منجر می شود. این بیماری، یک اختلال در گلبول های قرمز خون است که خطر مبتلاشدن به ذات الریه، آنفلوآنزا و عفونت های حاد تنفسی را بیشتر می کند.
کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل در صورت مبتلاشدن به کووید-۱۹، در معرض بیماری شدید قرار می گیرند.
پژوهشگران دریافتند ناقلانی که تحت تاثیر فیبروز کیستیک نیستند اما هنوز یک رونوشت از ژن فیبروز کیستیک را حمل می کنند، حساسیت بیشتری نسبت به ذات الریه دارند و کسانی که تحت تاثیر کم خونی داسی شکل نیستند اما یک رونوشت از جهش کم خونی داسی شکل را در خود دارند، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به ذات الریه قرار می گیرند.
بگفته پژوهشگران، برای تعیین این که آیا خطر نتایج کووید-۱۹ در این افراد بیشتر است یا خیر، باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد.
پژوهشگران برای شناسایی تغییرات ژنتیکی که خطر مبتلاشدن به ذات الریه را می افزایند، بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل را از تجزیه و تحلیل خود خارج کردند و روش دیگری را به کار بردند که داده های بیان ژن را با خاصیت ها و بیماریها مرتبط می سازد.
آنها این دفعه تغییر در رابطه با ذات الریه را در یک ژن موسوم به "R3HCC1L" در بیمارانی از نژاد اروپایی و یک ژن موسوم به "UQCRFS1" را در بیمارانی از نژاد آفریقایی یافتند.
ملکرد مولکولی ژن R3HCC1L، نامشخص است اما حذف UQCRFS1 در موش ها، قسمتی از واکنش ایمنی آنها را در مقابله با عفونت مختل می کند.
"هانگ هسین چن" (Hung-Hsin Chen)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بااینکه درک ما در مورد مکانیسم ژنتیکی ذات الریه هنوز محدود است اما این پژوهش، ژن های R3HCC1L و UQCRFS1 را شناسایی کرده و بینشی را جهت بررسی های ژنتیکی بیشتر در مورد کووید-۱۹ ارائه می دهد.
وی ادامه داد: شاید بتوان از یافته های این پژوهش برای شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر ذات الریه قرار دارند و ابداع درمان دقیقی برای آنها بهره برد.
این پژوهش، در "American Journal of Human Genetics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/03
22:18:56
0.0 / 5
992
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار