تعمیرگاه ستفیکس

كشف آنتی بیوتیك های جدید با كمك یك نرم افزار هوشمند

كشف آنتی بیوتیك های جدید با كمك یك نرم افزار هوشمند

تعمیرکار: تعدادی از محققان ˮدانشگاه لیدنˮ هلند بتازگی در حال استفاده از هوش مصنوعی برای کشف انواع جدیدی از آنتی بیوتیک ها هستند. این نرم افزار می تواند جایگزین روش قدیمی کشت شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشین اوریجینز، در حال حاضر تعداد بی شماری از سویه های باکتریایی در حال مقاوم شدن در مقابل آنتی بیوتیک های رایج هستند. بدین سبب توسعه انواع جدیدی از آنتی بیوتیک مورد نیاز است اما روشی که دانشمندان هم اکنون برای انجام این کار از آن استفاده می نمایند دیگر قدیمی شده است. این روش جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه "لیدن" به وجود آمده است می تواند خوشه های دی. ان. ای را در باکتری هایی که برای تولید آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرند، پیدا کند.
کوشش برای تولید آنتی بیوتیک های جدید به امری ضروری تبدیل گشته است. این نرم افزار هوشمند با تجزیه و تحلیل باکتری ها به دانشمندان در این کار کمک می نماید. روش استاندارد یافتن آنتی بیوتیک ها با بهره گیری از کشت باکتری ها و قارچ هایی که تصور می شود توانایی تولید آنتی بیوتیک از آنها وجود دارد، انجام می شود. در این پروسه پژوهشگران میکروارگانیسم ها را رشد می دهند و سپس بررسی می کنند که آیا مولکول ها می توانند باکتری ها را مهار کنند یا خیر. این نرم افزار هوشمند جایگزین این پروسه می شود.
پروفسور "گیلس ون وزل"(Gilles van Wezel) از موسسه زیست شناسی دانشگاه لیدن این تحقیق را با همکاری "مارنیک مدما"(Marnic Medema) از دانشگاه واخنینگن هلند انجام داد.
پژوهشگران این نرم افزار را که توانست ۴۲ نوع خوشه جدید که شرایط ذکر شده را داشتند پیدا کند، توسعه دادند. بعد از مدتی این ۴۲ خوشه توانستند به پروتئین هایی با فعالیت آنتی بیوتیکی تبدیل شوند. پژوهشگران یکی از خوشه ها را که بهترین شرایط را داشت، انتخاب کردند و مقدار کمی از "Pristinine"(یک آنتی بیوتیک بالقوه جدید) را از آن تولید کردند.
"پریستینین"(Pristinine) قسمتی از زیر گروه لانتیپپتیدها است که خیلی از آنتی بیوتیک ها به آن تعلق دارند. اثبات مفید و کاربردی بودن پریستینین و ۴۱ خوشه دیگر نیز به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.
بودجه این پروژه توسط یک گروه هلندی به نام "تاپ سکتور کمی"(Topsector Chemie) که تحت نظر "آژانس ابتکار هلند"(Netherlands Enterprise Agency) کار می کند، تامین شد. این پروژه و نتایج تحقیق بعنوان یک منبع علم باز دردسترس است. این بدان مدلول است که کل تحقیقات به صورت آنلاین و رایگان دردسترس است و گروه های تحقیق دیگر نیز می توانند آنرا مطالعه کنند.
منبع:

1399/10/29
11:04:08
0.0 / 5
1140
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار