تعمیرگاه ستفیکس

اطمینان از حذف تمام تومورهای سرطانی حین جراحی با میكروسكوپ هوش مصنوعی

اطمینان از حذف تمام تومورهای سرطانی حین جراحی با میكروسكوپ هوش مصنوعی

به گزارش تعمیرکار یک میکروسکوپ جدید با کمک هوش مصنوعی می تواند نمونه های بافت تومور جدا شده را بدون پشت سر گذاشتن روند طولانی و گران قیمت معمول، بررسی نموده تا از خارج کردن تمام سلول های سرطانی از بدن بیمار اطمینان حاصل شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان میکروسکوپ جدیدی را توسعه داده اند که می تواند به سرعت از نمونه های بافت ضخیم با وضوح سلولی تصویربرداری کند.
بر مبنای مطالعه اخیر انتشار یافته در مجله National Academy of Sciences، این میکروسکوپ جراحان را قادر می سازد حذف کامل تومورها را تنها چند دقیقه بعد از جراحی تأیید کنند.
"مری جین" دانشجوی دکترای مهندسی کامپیوتر در دانشگاه "رایس" و نویسنده اصلی این مطالعه جدید اظهار داشت: هدف اصلی این جراحی برداشتن تمام سلول های سرطانی است، اما تنها راه دانستن اینکه همه چیز برداشته شده است یا نه این است که زیر میکروسکوپ به تومور نگاه کنید.
وی ادامه داد: امروزه فقط می توان این کار را بدین صورت انجام داد که ابتدا بافت را به بخش های بسیار نازک تقسیم کرد و سپس آن قسمت ها را به صورت جداگانه تصویربرداری کرد. پروژه ما به دنبال تصویربرداری از مقادیر زیادی از بافت به صورت مستقیم و بدون هیچ برشکاری است.
در این دستگاه که میکروسکوپ هوش مصنوعی یادگیری عمیق با عمق میدان گسترش یافته یا "DeepDOF" نام دارد، هوش مصنوعی، الگوریتم های کامپیوتر را آموزش می دهد تا پردازش تصویر و فرایند جمع آوری اولیه تصویر را بهینه کند.
امروزه قسمت های حاشیه تومور را بررسی می کنند و تهیه آنها هم دشوار و هزینه بر است. بافت برداشته شده به صورت معمول به آزمایشگاه بیمارستان ارسال می شود، جایی که متخصصان یا آنرا منجمد می کنند یا از مواد شیمیایی برای مطالعه آنها استفاده می نمایند.
با این وجود، فرایند رایج کنونی زمان زیادی را صرف می کند و تجهیزات ویژه ای را می طلبد، ضمن اینکه به متخصصان امر هم نیاز دارد که در مجموع هزینه زیادی را در بر دارد. همینطور معاینه برش های تومور در وسط جراحی برای بیمارستان ها معمول نیست و خیلی از بیمارستان ها در سرتاسر جهان فاقد ابزارهای لازم برای این آزمایش هستند.
"آن گیلن واتر" استاد جراحی سر و گردن در دانشگاه "تگزاس" اظهار داشت: روش های فعلی برای آماده سازی بافت برای ارزیابی وضعیت حاشیه در حین جراحی، از زمانی که برای نخستین بار در ۱۰۰ سال پیش عرضه شد، تغییر قابل ملاحظه ای نکرده است. با فراهم آوردن توانایی ارزیابی دقیق وضعیت حاشیه تومور در سایت های درمانی، "DeepDOF" توانایی بهبود نتایج بیماران سرطانی را که تحت عمل جراحی قرار دارند، دارد.
"اشوک ویراراگاوان" که مشاور "جین" و همکار در این مطالعه است، اظهار داشت: "DeepDOF" یک میکروسکوپ نوری استاندارد را همراه با یک لفافه فاز نوری ارزانقیمت به کار می گیرد که قیمت تصویربرداری از کل بافت را به کمتر از ۱۰ دلار می کاهد. این میکروسکوپ، عمق میدان را تا پنج برابر میکروسکوپ های امروزی بیشتر می کند.
"یوبو تانگ" از محققان این مطالعه می گوید: به صورت سنتی تجهیزات تصویربرداری مانند دوربین ها و میکروسکوپ ها جدا از نرم افزار و الگوریتم های پردازش تصویربرداری طراحی می شوند، اما "DeepDOF" یکی از نخستین میکروسکوپ هایی است که با در نظر گرفتن الگوریتم پردازش تصویر طراحی شده است.
هوش مصنوعی تقریباً هر صنعت و زمینه علمی را در قرن ۲۱ متحول کرده است. از شیمی کوانتوم گرفته تا روش های جدید و پیشگامانه تشخیص تومورهای خطرناک سرطانی، همگی توسط هوش مصنوعی و فناوری یادگیری عمیق دستخوش تغییر شده اند. حالا هم شکاف میان تشخیص و درمان بیماری ها در حال آغاز به بهره گیری از کاربردهای هوش مصنوعی است و به لطف این مطالعه جدید از محققان دانشگاه "رایس" می تواند به جراحان کمک نماید پیش از اتمام جراحی، موفقیت کار خویش را ارزیابی کنند.
منبع:

1399/10/18
14:34:39
0.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار