تعمیرگاه ستفیکس

مأموریت های فضایی كه در سال ۲۰۲۱ انجام خواهند شد

مأموریت های فضایی كه در سال ۲۰۲۱ انجام خواهند شد

به گزارش تعمیرکار با وجود شیوع بیماری ˮکووید-۱۹ˮ در سال ۲۰۲۰ حوزه فضایی در جهان پیشرفت های قابل توجهی داشت که می توان به پرواز فضایی سرنشین دار تجاری و بازگرداندن نمونه های یک سیارک به زمین اشاره نمود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از کانورسیشن، سالجاری میلادی یعنی سال ۲۰۲۱ هم به همان اندازه جالب خواهد بود و مأموریت های فضایی جذابی در این سال صورت خواهد گرفت که در این خبر ما بعضی از مأموریت هایی که انتظار می رود سال ۲۰۲۱ انجام شوند را نام برده ایم.
آرتمیس ۱


آرتمیس ۱ نخستین برنامه پرواز بین المللی آرتمیس به رهبری ناسا برای ارسال فضانوردان به ماه تا سال ۲۰۲۴ است. این برنامه شامل یک فضاپیمای بدون سرنشین به نام اوریون است(uncrewed Orion spacecraft) که در یک پرواز سه هفته ای به دور ماه ارسال خواهد شد. این فضاپیما به حداکثر فاصله ۴۵۰ هزار کیلومتری از زمین خواهد رسید که این فاصله دورترین فاصله است که تابحال یک فضاپیمای سرنشین دار تاکنون به آنجا پرواز کرده است. آرتمیس ۱ با نخستین سیستم پرتاب فضایی ناسا به مدار زمین پرتاب خواهد شد که این سیستم هم قدرتمندترین موشک در حال کار خواهد بود. اوریون از مدار زمین توسط مرحله پیشرانه برودتی موقت موشک به مسیری متفاوت به سمت ماه هدایت خواهد شد. سپس کپسول اوریون با نیرویی که ماژول خدماتی آژانس فضایی اروپا(Esa) تأمین می کند به ماه سفر خواهد نمود. این مأموریت فرصتی را برای مهندسان در زمین فراهم می آورد تا نحوه عملکرد فضاپیما در اعماق فضا را ارزیابی کنند تا بتوانند اطلاعات مفیدی درباره مأموریت های بعدی که سرنشین دار خواهد بود به دست آورند. پرتاب آرتمیس ۱ هم اکنون برای اواخر سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است.
ماموریت های کاوش در مریخ


در ماه فوریه مریخ میزبان چند کاوشگر رباتیک زمینی از چندین کشور خواهد بود. فضاپیمای امل(امید) امارات متحده عربی نخستین مأموریت بین سیاره ای جهان عرب است و مقرر است در تاریخ ۹ فوریه به مدار مریخ برسد و در آنجا دو سال به نظارت بر هوای مریخ و از بین رفتن جو خواهد پرداخت. دو هفته بعد از رسیدن فضاپیما امید، سازمان ملی فضایی چین مأموریت تیان ون ۱(Tianwen-۱) متشکل از یک مدارگرد و یک سطح نورد مریخ به آنجا خواهد رسید. این فضاپیما چندین ماه پیش از استقرار سطح نوردش روی سطح سیاره سرخ، وارد مدار مریخ خواهد شد. در صورت موفقیت این مأموریت چین سومین کشوری خواهد بود که در مریخ فرود می آید. این مأموریت چندین هدف همچون نقشه برداری از ترکیبات معدنی سطح مریخ و جستجوی ذخایر آب زیر سطحی را در بر دارد. مریخ نورد "استقامت" ناسا هم در ۱۸ فوریه در دهانه جیزِرو(Jezero) فرود خواهد آمد و به دنبال نشانه هایی از زندگی باستانی که امکان دارد در رسوبات خاک رس موجود در آنجا حفظ شده باشد، خواهد پرداخت. از طرفی در این برنامه ذخیره نمونه ای از خاک سطح مریخ هم وجود دارد که این مورد یک برنامه بلندپروازانه برای بازگرداندن نمونه های مریخ به زمین است.
چاندرایان ۳


در مارس ۲۰۲۱، سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) می خواهد سومین مأموریت خود به ماه را معروف به چاندرایان ۳(Chandrayaan-۳) پرتاب کند. چاندرایان ۱ در سال ۲۰۰۸ پرتاب شد و یکی از نخستین مأموریت های اصلی برنامه فضایی هند بود. این مأموریت که از یک مدارگرد و یک کاوشگر نفوذ در سطح تشکیل شده بود، نخستین مأموریتی بود که شواهد موجود در مورد حضور آب در ماه را تایید نمود. متأسفانه کمتر از یک سال بعد ارتباط آن با ماهواره قطع شد و این اتفاق ناخوشایند با جانشین آن یعنی چاندرایان-۲(Chandrayaan-۲ ) هم رخ داد. چاندرایان ۲ متشکل از یک مدارگرد، یک سطح نشین(ویکرام) و یک ماه نورد بود. چند ماه پس از این اتفاق هندی ها خبر از توسعه چاندرایان ۳ دادند. این مأموریت از یک سطح نشین و ماه نورد تشکیل خواهد شد. اگر همه چیز خوب پیش برود، چاندرایان ۳ در حوضه قطب جنوب – آیتکن فرود خواهد آمد. حوضه قطب جنوب-آیتکن نام یک دهانهٔ برخوردی بر روی سطح کره ماه است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب


تلسکوپ فضایی "جیمز وب" جانشین تلسکوپ فضایی هابل است اما برای پرتاب راهی پر پیچ و خم را باید پشت سر گذارد. پرتاب این تلسکوپ در ابتدا برای سال ۲۰۰۷ برنامه ریزی شده بود اما با تاخیری ۱۴ ساله مواجه گردید. تقریباً ۱۰ میلیارد دلار(۷.۴ میلیارد پوند) هزینه صرف توسعه آن شده است. در حالیکه هابل چند منظره اعجاب انگیز از جهان را در منطقه نور مرئی و فرابنفش فراهم نموده، جیمز وب می خواهد مشاهدات خویش را در باند طول موج مادون قرمز انجام دهد و دلیل این کار هم این است که هنگام مشاهده اجرام واقعاً دور احتمالاً ابرهای گازی در راه خواهند بود که استفاده از این روش کمک رسان خواهد بود. این ابرهای گازی طول موج های کوچک نور مانند اشعه ایکس و نور فرابنفش را مسدود می کنند. در حالیکه طول موج های طولانی تر مانند مادون قرمز، ریزموج و رادیویی می توانند راحتتر عبور کنند. جیمز وب همینطور دارای آینه بسیار بزرگتری با قطر ۶.۵ متر در مقایسه با آینه قطر ۲.۴ متری هابل است که این مورد برای بهبود وضوح تصاویر و دیدن جزئیات دقیق تر ضروری می باشد. مأموریت اصلی جیمز وب نگاه به نور کهکشان ها در لبه جهان است که می تواند در مورد چگونگی شکل گیری نخستین ستارگان، کهکشان ها و سیستم های سیاره ای به دانشمندان کمک نماید. به صورت بالقوه این تلسکوپ می تواند بعضی از اطلاعات مهم در مورد منشأ زندگی را در اختیار محققان قرار دهد. هم اکنون مقرر است این تلسکوپ در تاریخ ۳۱ اکتبر سوار بر موشک آریان ۵ پرتاب شود.1399/10/16
11:49:32
0.0 / 5
986
تگهای خبر: خدمات , ربات , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار