تعمیرگاه ستفیکس

وقتی غواصان زیر آب چادر می زنند!

وقتی غواصان زیر آب چادر می زنند!

تعمیركار: دو غواص بازنشسته، نوعی چادر ابداع نموده اند كه زیر آب نصب می شود و پناهگاهی امن را برای استراحت غواصان فراهم می آورد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، غواصان در كار خود با هزاران چالش متفاوت روبه رو هستند. آنها به خاطر محدود بودن ذخیره هوای مخزن هایی كه به همراه دارند، نمی توانند زمان زیادی را زیر آب سپری كنند و رفتن به اعماق دریا برای آنها كار بسیار دشواری است.
بازگشت به سطح آب می تواند به كاهش این مشكلات كمك نماید اما به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد و اگر غواصان به سرعت به سطح آب بروند، در معرض ابتلاء به "بیماری های ناشی از كاهش ناگهانی فشار" قرار می گیرند. بیماری ناشی از كاهش ناگهانی فشار یا "بیماری رفع فشار"(Decompression Sicknes) كه با عنوان "بیماری غواصان" باز شناخته می شود، عارضه ای است كه بدن انسان سپس قرار گرفتن در فضایی پر فشار و سپس ورود سریع به فضای كم فشار، گرفتار آن می شود و با اختلالاتی روبرو می گردد.
دو غواص كهنه كار برای مقابله با این مشكلات تصمیم گرفتند نوعی چادر زیرآبی ابداع كنند كه برای غواصان مانند یك اردوگاه عمل می كند و امكان سفرهای طولانی مدت زیر آب را فراهم می سازد.
هدف از ساخت این سكونت گاه زیردریایی موسوم به "سكونت گاه فضای اقیانوس"(OSH) كه توسط "مایكل لومباردی"(Michael Lombardi)، كاوشگر "نشنال جئوگرافیك"(National Geographic) و پروفسور "وینزلو برلسون"(Winslow Burleson)، استاد "دانشگاه نیویورك" (NYU) طراحی و آزمایش شده، غلبه بر بزرگترین مشكلات پیش روی غواصان است.
این سكونتگاه چادر مانند، مكانی ایمن و راحت برای غواصان است كه می توانند هنگام پیمودن مسافت های طولانی زیر سطح اقیانوس، در آن بمانند. OSH را می توان به عمق مناسب برد، اندازه آنرا تنظیم و سپس آنرا محكم كرد تا غواصان در صورت نیاز از آن استفاده كنند.
این پناهگاه زیرآبی، از تركیب منحصربه فردی شامل نایلون و تسمه های كمكی از جنس پلی استر ساخته شده و قسمت های محكم آن باز از جنس فولاد ضد زنگ است. وزن این پناهگاه، در كل به ۲۲ كیلوگرم می رسد و می تواند بر طبق نوع ساخت به ۹۰ كیلوگرم باز برسد.
یك سیستم آنبرد پاكسازی دی اكسید كربن باز جو قابل تنفسی را در پناهگاه فراهم می آورد كه تا شش ساعت پایدار می باشد. این سیستم به باتری های قابل شارژ مجدد مجهز است كه نیروی پنكه های داخلی را تأمین می كنند. باتری ها جهت راه اندازی دو صفحه نمایش داخلی بررسی اكسیژن باز به كار می روند كه به به دو سنسور اكسیژن متصل هستند.
OSH مانند یك پناهگاه زیرآبی قابل حمل عمل می كند كه ایمنی غواصان را هنگام سفرهای طولانی فراهم می سازد. غواصان می توانند در پناهگاه، لباس غواصی و مخزن ها را درآورند، غذا بخورند و استراحت كوتاهی داشته باشند؛ در نتیجه نیازی نیست كه با سرعت به سطح آب بروند.
از این پناهگاه می توان برای مقاصد دیگری همچون كاربردهای نظامی و عملیات امداد و نجات هم استفاده نمود. OSH هنوز در مرحله نمایش اولین نسخه به سر می برد اما لومباردی و برلسون در جستجوی شركایی برای نمایش نسخه های تجاری و عرضه آن به بازار هستند.1397/11/08
16:23:09
5.0 / 5
4633
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار