تعمیرگاه ستفیکس
محققان ژاپنی مطرح كردند

احتمال افزایش طول عمر با داروی متداول كاهش فشار خون

احتمال افزایش طول عمر با داروی متداول كاهش فشار خون

به گزارش تعمیرکار تحقیقات پیش بالینی نشان داده است دارویی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود با کمک به فعالسازی روند ترمیم میتوکندری می تواند اثرات افزایش طول عمر ایجاد نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" دریافتند که داروی "متولازون" که داروی ضد فشار خون است و تقریباً ۵۰ سال از عمر ساخت آن می گذرد، می تواند روند ترمیم سلولی را که طول عمر را زیاد می کند، در کرم های لوله ای سبب شود. مطالعات نشان می دهد این مکانیزم می تواند برای انسان هم قابل تکرار باشد و مسیرهای تحقیقاتی جدیدی را در جستجوی داروهای ضد پیری عرضه نماید.
میتوکندری ها ساختارهای ریزی هستند که مانند نیروگاه های سلولی عمل می کنند. با افزایش سن، میتوکندری ها به صورت فزاینده ای ناکارآمد می شوند و بعضی از دانشمندان در جستجوی داروهای افزایش دهنده طول عمر به دنبال روش هایی برای ترمیم این ساختارهای اساسی هستند.
وقتی میتوکندری صدمه ببیند، گاهی اوقات فرآیندی به نام "پاسخ پروتئین تا نشده میتوکندریایی"(UPRmt) ایجاد می شود. این مکانیسم شامل ترمیم میتوکندری است و بعضی از محققان ضد پیری گمان می کنند اگر این فرایند با مصرف دارو فعال شود، انسان می تواند عمر بیشتری داشته باشد.
"اریکو کاجه ناکادای" یکی از دانشمندان این مطالعه جدید می گوید: حتی اگر پیری یک بیماری نباشد، چنین داروهایی امکان دارد روند پیری را کند کرده و از اثرات منفی آن بر سلامتی ما بکاهند یا به صورت کلی از آن جلوگیری نمایند.
وی گروهی از دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" را هدایت کرد تا کشف کنند که آیا داروهایی وجود دارند که بتواند سبب ایجاد "UPRmt" شوند؟ مرحله نخست شامل غربالگری حدود ۳۰۰۰ داروی شناخته شده در کرم ها بود که برای فعال شدن ژنی به نام "hsp-۶" مهندسی ژنتیکی شده بودند. مشخص شده است که این ژن در فرایند "UPRmt" بسیار بیان می شود.
دارویی به نام "متولازون"(metolazone) به سرعت و به شکل قابل توجهی بر روی ژن "hsp-۶" اثرگذار بود. "متولازون" یک داروی رایج است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود و نزدیک به ۵۰ سال است که از استفاده بالینی آن می گذرد.
اثر افزایش طول عمر "متولازون" سپس بر روی کرم های لوله ای "C. elegans"، موجودی که اغلب در تحقیقات پیش بالینی ضدپیری استفاده می شود، آزمایش و تأیید شد که "متولازون" به صورت قابل توجهی سبب افزایش طول عمر این کرم ها می شود.
وقتی محققان فعالیت چندین ژن موثر شناخته شده در نقش "UPRmt" را مسدود کردند، اثر "متولازون" در افزایش طول عمر مشاهده نشد. این تأیید می کند که اثرات ضدپیری تقویت شده توسط "متولازون" به احتمال زیاد نتیجه فعال شدن یک فرایند ترمیم میتوکندری خاص است.
سرانجام محققان اثر "متولازون" را بر روی ژن "hsp-۶" (در انسان به نام "Hspa۹" شناخته می شود) در رده های سلولی انسان بررسی کردند و مشخص شد که این داروی متداول فشار خون سبب افزایش بیان ژن می شود.
هنوز روزهای آغازین انجام این تحقیقات است، ازاین رو نباید انتظار داشت که "متولازون" به صورت ناگهانی بعنوان داروی معجزه آسای ضدپیری اعلام گردد. اما این مطالعه جدید، عناصر سازنده ارزشمندی را برای علم افزایش طول عمر، بخصوص در تأیید ارتباط بین طول عمر و فعالسازی روند ترمیم میتوکندری عرضه می دهد.
"ناکادای" می گوید: آنچه به صورت ویژه هیجان انگیز است این است که ما داروهای قابل تأیید موجود را در اینجا آزمایش کرده ایم و توانایی استفاده مجدد از داروهای موجود را برای کنترل پیری نشان داده ایم. کرم ها همیشه نکات زیادی به ما عرضه می دهند.
این مطالعه جدید در مجله Biogerontology انتشار یافته است.1399/10/06
19:47:12
5.0 / 5
1111
تگهای خبر: مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار